Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Czeski "mały skarb". Mają największe złoża w Europie

64
Podziel się:

W odległości około 100 kilometrów od czeskiej stolicy, Pragi, w malowniczej miejscowości Cinovec, znajdują się największe złoża litu na terenie Europy. Szacunki wskazują, że złoża te mogą stanowić od 3 do 5 procent globalnych zasobów tego pierwiastka, często nazywanego "białym złotem".

Czeski "mały skarb". Mają największe złoża w Europie
Czesi mają największe złoża litu w Europie. Będą je wydobywać razem z Niemcami. Na zdjęciu Armin Mueller z firmy Deutsche Lithium z siedzibą w Altenbergu (Getty Images, Carla Gottgens)

Lit jest pierwiastkiem chemicznym wykorzystywanym do produkcji baterii dla samochodów elektrycznych. Bez tego surowca trudno wyobrazić sobie rynek "elektryków". Kilka dni temu na money.pl pisaliśmy o odkryciu największych złóż na świecie tego surowca w USA. Na granicy stanów Oregon i Nevada w kraterze wulkanicznym, który powstał ok. 16 mln lat temu, znajduje się od 20 do 40 mln ton litu.

Czeskie złoża są mniejsze, ale jak pisze Deutsche Welle - jest to "mały skarb", a jego wydobycie "byłoby opłacalne również dla Republiki Czeskiej. To mogłoby wszystko zmienić."

Lit przyszłością Czech

Niemiecki portal podkreśla, że Czechy stoją przed wielkim wyzwaniem. Kraj ten musi zmierzyć się z groźbą niższego wzrostu gospodarczego w nadchodzących latach, dlatego konieczne jest poszukiwanie alternatyw. Jednym z rozwiązań ma być właśnie lit, który został uwzględniony w czeskiej strategii rozwoju na najbliższe 30 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Za rolę w "rodzinka.pl" kupiłem sobie mieszkanie - Tomasz Karolak - Biznes Klasa #10

Premier Czech, Petr Fiala, zapowiedział nawet, że wydobycie litu w tym kraju rozpocznie się w 2026 roku. Ten surowiec ma potencjał, aby ożywić region górniczy leżący przy granicy z Niemcami, który obecnie przeżywa kryzys.

DW przypomina, że od XIII w. wydobywano tam rudy. Sto lat temu była to cyna i wolfram. Teraz dojdzie lit. Zdecydowana większość złoża mieści się po czeskiej stronie, a mniejsza w niemieckim Altenbergu. Dlatego rząd w Pradze związał się umową z Saksonią w kwestii wydobycia pierwiastka. Prace prowadzić będą Czeskie Zakłady Energetyczne, jest to państwowa spółka.

Zgodnie z szacunkami, każdego roku możliwe będzie wydobycie 2,25 miliona ton rudy, z której można by wyprodukować nawet 30 tysięcy ton wodorotlenku litu. W teorii, Czechy mogłyby dostarczyć wystarczającą ilość surowca do wyprodukowania miliona baterii do samochodów elektrycznych.

Czesi stworzą cały łańcuch dostaw?

W tym celu ma powstać wielka fabryka, gdzie zatrudnienie mogłoby znaleźć tysiąc górników. Złoża mają wystarczać na 25 lat,

Możemy objąć cały łańcuch; od wydobycia, przetwarzania, produkcji baterii, produkcji czipów po końcową produkcję samochodów - powiedział Fiala, cytowany przez DW.

Lokalne władze zaznaczają, że nie ma mowy o rozpoczęciu prac, jeśli nie zadba się o środowisko. Jan Schiller, starosta regionu, przypomina o problemach z kopalniami odkrywkowymi węgla brunatnego. W wyniku ich działalności ucierpiało 100 miejscowości. Lit postrzega jednak jako szansę.

- Wszelkie szkody i pogorszenie warunków życia muszą zostać odpowiednio zrekompensowane gminom - podkreślił dla DW.

Największe złoża litu na świecie znajdują się w tzw. "trójkącie litowym", czyli w Chile, Argentynie i Boliwii. Tam, ze względu na wypompowanie solanki zawierającej lit, doszło do obniżenia poziomu wód gruntowych. "Z powodu nieostrożnego postępowania firm wydobywczych w niektórych przypadkach doszło do skażenia powietrza, wody i gleby" - czytamy.

W Czechach lit miałby być wydobywany inną metodą - prosto z litej skały. Ta metoda jest jednak droższa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
surowce
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(64)
hnigvdd
miesiąc temu
Używa się litu do baterii bo ma najmniejsze jony i może najwìecej energii kumulować. Można użyć soli ale bateria taka bedzie kilka razy cięższa... Litu używa się tak dużo że i tak go braknie, tym bardziej że reaguje on z powietrzem i paruje. A zatem jego recykling to ciągła strata. Aż do momentu wyczerpania się złóż na ziemi. Za 40 lat już bedzie problem z litem. Zatem cieszmy się i kupujmy urządzenia na baterie bo dzisiaj litu jest bardzo dużo...
Emeryt
7 miesięcy temu
Za 3 lata okaże się że lit to przeszłość.
MF5
7 miesięcy temu
Akumulatory listowo jonowe to archaizm technologia baterii bardzo wolno idzie do przodu w porównaniu z komputerami chyba komuś na tym nie zależy
Półprzewodnik
7 miesięcy temu
No i całe złoże wybiorą w 25 lat, a potem nasze dzieci i wnuki co będą mialy?
Xxx
7 miesięcy temu
Kopalnie sa be .Liczy sie przecierz ekologia
...
Następna strona