Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Top Secret i Redan zwróciły 7 mln zł z tarczy finansowej. Okazały się za dużymi spółkami

178
Podziel się:

Właściciel m.in. odzieżowej sieci Top Secret nie długo cieszył się z pomocy państwa. Otrzymał w ramach subwencji z PFR kilka milionów złotych, po czym okazało się, że jest za dużym przedsiębiorcą i musiał zwrócić wszystkie pieniądze.

Firmy chętnie korzystają z tarczy finansowej.
Firmy chętnie korzystają z tarczy finansowej. (KPRM)

Na początku maja informowaliśmy o tym, że spółki Redan i należąca do niego sieć Top Secret wystąpiły o dofinansowanie wynagrodzeń w związku z koronawirusem i uzyskały pozytywne decyzje o wsparciu w wysokości 1 mln zł, a także wystąpiły o subwencję finansową z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) w ramach transzy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Każda opiewała na 3,5 mln zł.

Teraz okazuje się, że 7 mln zł już nie ma. Obie firmy dokonały zwrotu pełnej wysokości otrzymanych subwencji w ramach tzw. Tarczy Finansowej dla MŚP. Okazało się, że nie spełniają definicji średniego przedsiębiorstwa.

W dniu 15 maja spółki wystąpiły do PFR między innymi o wykładnię różnic w definicji statusu średniego przedsiębiorcy pomiędzy regulaminem ubiegania się o udział w programie rządowym a decyzją Komisji Europejskiej zatwierdzająca warunki przyznawania pomocy publicznej.

Zobacz także: Od 17 czerwca odmrożenie lotów. Gdzie będziemy mogli polecieć?

Pod koniec maja wątpliwości zostały rozstrzygnięte, bo weszła w życie zmiana regulaminu MŚP, która doprecyzowała zapisy dotyczące określania statusu wielkości przedsiębiorstwa. Według tej definicji, ze względu na posiadane przez Redan akcje spółki TXM SA, zarówno Redan, jak i Top Secret powinny być traktowane jako duże przedsiębiorstwa.

Władze odzieżowych spółek zdecydowały więc o zwrocie subwencji. Jednocześnie analizują możliwości celowość wystąpienia o wsparcie z PFR w ramach tarczy dla dużych przedsiębiorstw.

Wsparcie finansowe z państwowych programów przyda się grupie Radan. Mimo odmrożenia gospodarki i otwarcia galerii handlowych sprzedaż ubrań w Top Secret w maju 2020 była niższa o połowę w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

W ciągu pięciu pierwszych miesięcy przychody ze sprzedaży wyniosły około 44 mln zł wobec blisko 90 mln zł rok wcześniej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(178)
elektrosamoch...
2 lata temu
wóz drabiniasty - taka technologia matełusza
Kokos
2 lata temu
Unia wie lepiej !!! Lufthansa dostała pomoc po 3 dniach. Wniosek Polski czekał na pańską łaskę bruxelki ponad miesiąc....
Dr. Vik
2 lata temu
To jest kompromitacja żeby takie bogate spółki wyciągały łapę po kasę.
mało im
2 lata temu
Bogaci jak zwykle nienażarci . Przecież oni nie płacą podatków w Polsce ! To nie Polska KOwców, kantowanie nie przechodzi. Niektórzy o tym zapomnieli ! Nierządy PO i PSL NIGDY NIE POwrócą !
Josef
2 lata temu
A Niemcy na Lufthansę przeznaczą 9 miliardów euro... Rozumiem, że to jest mniejsze przedsiębiorstwo od tego sklepu, ze KE się nie czepia. Precz z unijnym bolszewizmem ! Precz z POstkomunistami ! Precz z POpulistą Taczkowskim !
...
Następna strona