Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Top Secret i Redan zwróciły 7 mln zł z tarczy finansowej. Okazały się za dużymi spółkami

Właściciel m.in. odzieżowej sieci Top Secret nie długo cieszył się z pomocy państwa. Otrzymał w ramach subwencji z PFR kilka milionów złotych, po czym okazało się, że jest za dużym przedsiębiorcą i musiał zwrócić wszystkie pieniądze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
Firmy chętnie korzystają z tarczy finansowej.

Na początku maja informowaliśmy o tym, że spółki Redan i należąca do niego sieć Top Secret wystąpiły o dofinansowanie wynagrodzeń w związku z koronawirusem i uzyskały pozytywne decyzje o wsparciu w wysokości 1 mln zł, a także wystąpiły o subwencję finansową z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) w ramach transzy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Każda opiewała na 3,5 mln zł.

Teraz okazuje się, że 7 mln zł już nie ma. Obie firmy dokonały zwrotu pełnej wysokości otrzymanych subwencji w ramach tzw. Tarczy Finansowej dla MŚP. Okazało się, że nie spełniają definicji średniego przedsiębiorstwa.

W dniu 15 maja spółki wystąpiły do PFR między innymi o wykładnię różnic w definicji statusu średniego przedsiębiorcy pomiędzy regulaminem ubiegania się o udział w programie rządowym a decyzją Komisji Europejskiej zatwierdzająca warunki przyznawania pomocy publicznej.

Od 17 czerwca odmrożenie lotów. Gdzie będziemy mogli polecieć?

Pod koniec maja wątpliwości zostały rozstrzygnięte, bo weszła w życie zmiana regulaminu MŚP, która doprecyzowała zapisy dotyczące określania statusu wielkości przedsiębiorstwa. Według tej definicji, ze względu na posiadane przez Redan akcje spółki TXM SA, zarówno Redan, jak i Top Secret powinny być traktowane jako duże przedsiębiorstwa.

Władze odzieżowych spółek zdecydowały więc o zwrocie subwencji. Jednocześnie analizują możliwości celowość wystąpienia o wsparcie z PFR w ramach tarczy dla dużych przedsiębiorstw.

Wsparcie finansowe z państwowych programów przyda się grupie Radan. Mimo odmrożenia gospodarki i otwarcia galerii handlowych sprzedaż ubrań w Top Secret w maju 2020 była niższa o połowę w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

W ciągu pięciu pierwszych miesięcy przychody ze sprzedaży wyniosły około 44 mln zł wobec blisko 90 mln zł rok wcześniej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: handel detaliczny, giełda, wiadomości, giełda na żywo, top secret, redan, tarcza finansowa, pfr, subwencja, koronawirus, kryzys
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-06-2020

Erprawo jest tak napisane, ta cała tarcza, że jak widać nawet spółki giełdowe nie dąły radę przeczytać i zrozumieć. No bo sie zmieniła wykładnia.

19-06-2020

pikNo, to zaczynamy, co było wiadomo od samego początku.

19-06-2020

§.Kto daje i zabiera,to sie w piekle poniewiera.

Rozwiń komentarze (178)