Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Top Secret i Redan zwróciły 7 mln zł z tarczy finansowej. Okazały się za dużymi spółkami

178
Podziel się

Właściciel m.in. odzieżowej sieci Top Secret nie długo cieszył się z pomocy państwa. Otrzymał w ramach subwencji z PFR kilka milionów złotych, po czym okazało się, że jest za dużym przedsiębiorcą i musiał zwrócić wszystkie pieniądze.

Firmy chętnie korzystają z tarczy finansowej.
Firmy chętnie korzystają z tarczy finansowej. (KPRM)
bErNlwQB

Na początku maja informowaliśmy o tym, że spółki Redan i należąca do niego sieć Top Secret wystąpiły o dofinansowanie wynagrodzeń w związku z koronawirusem i uzyskały pozytywne decyzje o wsparciu w wysokości 1 mln zł, a także wystąpiły o subwencję finansową z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) w ramach transzy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Każda opiewała na 3,5 mln zł.

Teraz okazuje się, że 7 mln zł już nie ma. Obie firmy dokonały zwrotu pełnej wysokości otrzymanych subwencji w ramach tzw. Tarczy Finansowej dla MŚP. Okazało się, że nie spełniają definicji średniego przedsiębiorstwa.

bErNlwQD

W dniu 15 maja spółki wystąpiły do PFR między innymi o wykładnię różnic w definicji statusu średniego przedsiębiorcy pomiędzy regulaminem ubiegania się o udział w programie rządowym a decyzją Komisji Europejskiej zatwierdzająca warunki przyznawania pomocy publicznej.

Zobacz także: Od 17 czerwca odmrożenie lotów. Gdzie będziemy mogli polecieć?

Pod koniec maja wątpliwości zostały rozstrzygnięte, bo weszła w życie zmiana regulaminu MŚP, która doprecyzowała zapisy dotyczące określania statusu wielkości przedsiębiorstwa. Według tej definicji, ze względu na posiadane przez Redan akcje spółki TXM SA, zarówno Redan, jak i Top Secret powinny być traktowane jako duże przedsiębiorstwa.

bErNlwQJ

Władze odzieżowych spółek zdecydowały więc o zwrocie subwencji. Jednocześnie analizują możliwości celowość wystąpienia o wsparcie z PFR w ramach tarczy dla dużych przedsiębiorstw.

Wsparcie finansowe z państwowych programów przyda się grupie Radan. Mimo odmrożenia gospodarki i otwarcia galerii handlowych sprzedaż ubrań w Top Secret w maju 2020 była niższa o połowę w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

bErNlwQK

W ciągu pięciu pierwszych miesięcy przychody ze sprzedaży wyniosły około 44 mln zł wobec blisko 90 mln zł rok wcześniej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErNlwRe
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(178)
elektrosamoch...
rok temu
wóz drabiniasty - taka technologia matełusza
Kokos
rok temu
Unia wie lepiej !!! Lufthansa dostała pomoc po 3 dniach. Wniosek Polski czekał na pańską łaskę bruxelki ponad miesiąc....
Dr. Vik
rok temu
To jest kompromitacja żeby takie bogate spółki wyciągały łapę po kasę.
bErNlwRf
mało im
rok temu
Bogaci jak zwykle nienażarci . Przecież oni nie płacą podatków w Polsce ! To nie Polska KOwców, kantowanie nie przechodzi. Niektórzy o tym zapomnieli ! Nierządy PO i PSL NIGDY NIE POwrócą !
Josef
rok temu
A Niemcy na Lufthansę przeznaczą 9 miliardów euro... Rozumiem, że to jest mniejsze przedsiębiorstwo od tego sklepu, ze KE się nie czepia. Precz z unijnym bolszewizmem ! Precz z POstkomunistami ! Precz z POpulistą Taczkowskim !
...
Następna strona