Notowania

chemia
28.06.2017 12:50

Mocne spadki kursu Grupy Azoty. Duży bank sprzedał akcje

O ponad 8 proc. spada podczas środowej sesji kurs akcji Grupy Azoty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grupa Azoty/materiały prasowe)

Powodem ostrego zjazdu jest decyzja podjęta przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

EBOiR poinformował w środę, że sprzedał połowę swojego pakietu akcji Grupy Azoty. Stanowi on 2,9 proc. całkowitej liczby walorów spółki.

Transakcja została przeprowadzona w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu, uruchomionej po zamknięciu wtorkowych notowań na giełdzie. Według informacji cena była niższa od kursu zamknięcia, który na koniec wtorkowych notowań wyniósł 69,52 zł. W środę podczas notowań kurs akcji Grupy Azoty ostro spada, nawet o ponad 8 proc.

Kurs akcji Grupy Azoty od początku 2017 roku

"Bank jako aktywny akcjonariusz mniejszościowy poparł przekształcenie Grupy Azoty w bardziej zintegrowanego, zorientowanego na rynek i skutecznego producenta chemikaliów. Bank nadal wspiera firmę z dostosowanym do potrzeb finansowaniem długów i oczekuje na dalszą współpracę.

Uważamy, że sprzedaż powinna przynieść korzyść dla lokalnego rynku kapitałowego poprzez zwiększenie swobodnego przepływu akcji Grupy Azoty i jest dowodem na atrakcyjność Polski dla inwestorów instytucjonalnych" - powiedział dyrektor regionalny Grzegorz Zieliński, cytowany w komunikacie.

EBOR kupił akcje Grupy Azoty w 2013 r., gdy Skarb Państwa oferował pakiet około 12 proc, jej akcji. Obok Skarbu Państwa jednym ze znaczących akcjonariuszy w Grupie Azoty jest rosyjski biznesmen Wiaczesław Kantor - kontroluje on niemal jedną piątą akcji spółki.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Zobacz także: Sieć szpitali. Wielka reforma zdrowia rządu PiS

Tagi: chemia, farmacja, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-06-2017

NikośPlichta to tylko płotka wstawiona na słupa przez WSI-owych bandytów. Piramidami finansowymi sterował J.K. Bieleck.. i Mark Dukaczew.. Kasę wywieziono … Czytaj całość

28-06-2017

AdvokatCo by o wszystkim nie mówić, to ta blondyna jako szefowa komisji to jest jakieś niepojęte kuriozum. Ona ma wykształcenie prawnicze? Mój Boże, kto dał … Czytaj całość

28-06-2017

VillDziwne, ale mnie ciągle niepokoi prezydent Gdańska i młody Tusk. Tu była obstawa, a dziwne, ze prezydent Gdańska ma tyle domów, że nie może ich się … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)