Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

EuroRating obniżył rating kredytowy Deutsche Bank Polska do BBB-

0
Podziel się:
EuroRating obniżył rating kredytowy Deutsche Bank Polska do BBB-

Warszawa, 29.04.2016 (ISBnews) - EuroRating obniżył rating kredytowy Deutsche Bank Polska o jeden stopień do BBB- z BBB. Jednocześnie utrzymana została dotychczasowa negatywna perspektywa ratingu, podała agencja.

"Na obniżenie oceny wiarygodności kredytowej banku wpłynęło m.in. pogorszenie oceny perspektywy wsparcia, na jakie w ocenie agencji polska spółka-córka może liczyć ze strony właściciela, którym jest niemiecka grupa bankowa Deutsche Bank AG. Związane jest to m.in. z pogarszającą się kondycją finansową spółki-matki, która w 2015 roku na poziomie skonsolidowanym odnotowała rekordową stratę netto w wysokości 6,8 mld euro" - czytamy w komunikacie.

Agencja podkreśliła, że negatywny wpływ na poziom oceny ratingowej Deutsche Bank Polska ma także wprowadzenie przez polski rząd podatku od aktywów instytucji finansowych, który zaczął obowiązywać od lutego b.r. EuroRating ocenia, że banki będą starały się przenieść koszt nowego obciążenia podatkowego na klientów, m.in. poprzez obniżanie oprocentowania depozytów oraz podwyższanie marż udzielanych kredytów. Nie będzie to jednak możliwe w przypadku kredytów udzielonych wcześniej, z ustaloną stałą marżą w całym okresie obowiązywania kredytu. Według agencji, nowy podatek będzie więc szczególnie dotkliwy dla banków posiadających duże portfele kredytów o długich terminach spłaty - do których zaliczają się przede wszystkim kredyty hipoteczne.

"Tymczasem Deutsche Bank Polska (po połączeniu na początku 2014 roku z Deutsche Bank PBC) należy do grupy banków charakteryzujących się największym udziałem kredytów hipotecznych w łącznym portfelu kredytów, wynoszącym około 75% Kredyty te stanowią przy tym ponad połowę łącznych aktywów banku. EuroRating ocenia, że konieczność odprowadzania potencjalnie przez wiele lat dodatkowego podatku naliczanego od tych aktywów istotnie osłabi zdolność banku do generowania dodatnich wyników finansowych.

EuroRating podkreśla, że sytuację w tym zakresie pogarszają dodatkowo wysokie dopłaty do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, jakie banki muszą wnosić w związku z coraz liczniejszymi przypadkami upadłości instytucji finansowych gromadzących depozyty" - czytamy dalej.

Agencja tłumaczy, że utrzymanie negatywnej perspektywy ratingu uwzględnia dodatkowe ryzyko dla Deutsche Bank Polska, związane z relatywnie wysokim prawdopodobieństwem wprowadzenia niekorzystnych dla banków regulacji dotyczących przymusowego przewalutowania hipotecznych kredytów walutowych.

"Negatywna perspektywa ratingu oznacza, iż według obecnych ocen agencji ratingowej EuroRating prawdopodobieństwo obniżenia ratingu nadanego bankowi w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy jest obecnie większe niż 1:3" - podano także.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)