Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz-System rozpoczął budowę gazociągu Tworóg - Kędzierzyn-Koźle

0
Podziel się:

Gaz-System rozpoczął budowę gazociągu Tworóg - Kędzierzyn-Koźle, podała spółka. Zakończenie budowy planowane jest na 2020 r.

Gaz-System rozpoczął budowę gazociągu Tworóg - Kędzierzyn-Koźle

"W siedzibie Oddziału Gaz-System w Świerklanach 11 stycznia 2018 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli podmiotów biorących udział w inwestycji, które zainaugurowało budowę gazociągu Tworóg - Kędzierzyn-Koźle. Spotkanie było następstwem podpisanej 28 grudnia 2017 r. umowy na realizację tej inwestycji pomiędzy Gaz-System a IDS-Bud S.A." - czytamy w komunikacie.

Generalnym wykonawcą robót budowalnych będzie IDS-Bud. Nadzór inwestorski pełnić będzie SGS Polska. Wykonawcą dokumentacji projektowej oraz nadzoru autorskiego nad inwestycją jest MGGP.

"Gazociąg Tworóg - Kędzierzyn-Koźle jest jednym z kluczowych projektów w planie rozwoju sieci przesyłowej kraju i jednocześnie wraz z innymi połączonymi gazociągami będzie elementem zachodniej nitki Korytarza gazowego Północ-Południe. Z tego względu oczekujemy od wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces budowy sprawnego i terminowego zakończenia inwestycji" - powiedział dyrektor pionu inwestycji Gaz-Systemu Piotr Kurzawa, cytowany w komunikacie.

Zakończenie budowy planowane jest w 2020 r., podano także.

Gazociąg relacji Tworóg - Kędzierzyn-Koźle o długości 43,4 km i średnicy 1000 mm zostanie wybudowany na terenie województwa śląskiego i opolskiego w gminach: Tworóg, Wielowieś, Toszek, Rudziniec oraz Kędzierzyn-Koźle.

"W ramach inwestycji powstanie również węzeł gazowy w Tworogu. Zaprojektowano na nim śluzy nadawcze i odbiorcze tłoka, które umożliwią czyszczenie i konserwację gazociągów. Nowy gazociąg będzie połączony z projektowanymi gazociągami: Tworóg - Tworzeń oraz Zdzieszowice - Kędzierzyn-Koźle" - czytamy dalej.

Gazociąg ten stanowi element zachodniej nitki korytarza gazowego Północ-Południe, który ma w przyszłości połączyć Terminal LNG w Świnoujściu oraz projektowany gazociąg Baltic Pipe z planowanym terminalem Adria LNG w Chorwacji.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)