Notowania

Szykuje się wielki powrót JSW do giełdowej ekstraklasy

Zdaniem analityków Trigon Domu Maklerskiego, akcje JSW zastąpią w indeksie WIG20 papiery Enei.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Luczniewski/REPORTER)

Akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) powinny zastąpić papiery Enei w składzie indeksu największych spółek warszawskiej giełdy (WIG20) - oceniają analitycy Domu Maklerskiego Trigon. Ich notowania w rok poszły do góry prawie 8-krotnie.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie w najbliższym czasie stworzy listę rankingową z uwzględnieniem danych ze spółek z losowego wybranego dnia między 13 a 17 lutego.

"Oczekujemy, że JSW zastąpi Eneę bez względu na wylosowany dzień. JSW wejdzie z wagą 1,8 proc., podczas gdy Enea ma obecnie 1,2 proc. udziału w WIG20" - czytamy w komunikacie Trigon Dom Maklerski.

Giełda powinna opublikować decyzję o zmianach 2 marca. Rotacji należy się spodziewać po zakończeniu sesji w dniu 17 marca.

WIG20 jest najbardziej prestiżowym indeksem warszawskiej giełdy, który grupuje dwudziestkę największych spółek. To one są najbardziej widoczne dla inwestorów zagranicznych, którzy często nie interesują się nawet mniejszymi spółkami, które z założenia są dla nich bardziej ryzykowne.

JSW była już w WIG20 przez długi czas, ale po latach niemal ciągłych spadków notowań, które w najgorszym momencie były nawet ponad 90 proc. poniżej ceny z debiutu w 2011 roku, spółka została zdegradowana. Po niemal dokładnie dwóch latach może wrócić w wielkim stylu.

Notowania akcji JSW od debiutu w 2011 roku

Awans w rankingu największych spółek JSW zawdzięcza zwyżkom na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy. W tym czasie cena jednej akcji wzrosła z 9 do niecałych 70 zł obecnie. To oznacza stopę zwrotu na poziomie 677 proc! Wartość całej spółki w tym czasie wzrosła z 1 mld zł do ponad 8 mld zł.

Blisko połowę mniej warte są w tej chwili akcje Enei, które ma zastąpić JSW. Energetyczna spółka jest w trójce najmniejszych podmiotów w WIG20. W październiku jej notowania znalazły się na najniższym poziomie w 8-letniej historii obecności na GPW.

Tagi: jsw, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-02-2017

antysyfRząd tam ma swoich kolesi ,pousadzał ich tam setki i teraz ratuje naszymi pieniądzmi . Ratuje tonący statek zgnity,zardzewiały i dziurawy za grube … Czytaj całość

20-02-2017

Szok naftowy trwa, straty rosnąbankrut JSW ma powrócić do W20? to skandal!

20-02-2017

KrnąbrnyA kto za to zapłaci?

Rozwiń komentarze (5)