Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Szykuje się wielki powrót JSW do giełdowej ekstraklasy

5
Podziel się:

Zdaniem analityków Trigon Domu Maklerskiego, akcje JSW zastąpią w indeksie WIG20 papiery Enei.

Szykuje się wielki powrót JSW do giełdowej ekstraklasy
(Maciej Luczniewski/REPORTER)

Akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
powinny zastąpić papiery Enei w składzie indeksu największych spółek warszawskiej giełdy (WIG20)
- oceniają analitycy Domu Maklerskiego Trigon. Ich notowania w rok poszły do góry prawie 8-krotnie.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie w najbliższym czasie stworzy listę rankingową z uwzględnieniem danych ze spółek z losowego wybranego dnia między 13 a 17 lutego.

"Oczekujemy, że JSW zastąpi Eneę bez względu na wylosowany dzień. JSW wejdzie z wagą 1,8 proc., podczas gdy Enea ma obecnie 1,2 proc. udziału w WIG20" - czytamy w komunikacie Trigon Dom Maklerski.

Giełda powinna opublikować decyzję o zmianach 2 marca. Rotacji należy się spodziewać po zakończeniu sesji w dniu 17 marca.

WIG20 jest najbardziej prestiżowym indeksem warszawskiej giełdy, który grupuje dwudziestkę największych spółek. To one są najbardziej widoczne dla inwestorów zagranicznych, którzy często nie interesują się nawet mniejszymi spółkami, które z założenia są dla nich bardziej ryzykowne.

JSW była już w WIG20 przez długi czas, ale po latach niemal ciągłych spadków notowań, które w najgorszym momencie były nawet ponad 90 proc. poniżej ceny z debiutu w 2011 roku, spółka została zdegradowana. Po niemal dokładnie dwóch latach może wrócić w wielkim stylu.

Notowania akcji JSW od debiutu w 2011 roku

Awans w rankingu największych spółek JSW zawdzięcza zwyżkom na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy. W tym czasie cena jednej akcji wzrosła z 9 do niecałych 70 zł obecnie. To oznacza stopę zwrotu na poziomie 677 proc! Wartość całej spółki w tym czasie wzrosła z 1 mld zł do ponad 8 mld zł.

Blisko połowę mniej warte są w tej chwili akcje Enei, które ma zastąpić JSW. Energetyczna spółka jest w trójce najmniejszych podmiotów w WIG20. W październiku jej notowania znalazły się na najniższym poziomie w 8-letniej historii obecności na GPW.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
akcjonariusz
7 lat temu
dobre sobie :"stopa zwrotu na poziomie 677 proc", kiedyś sprzedawali te akcje po około 130 zł teraz są po 70 to gdzie tu jest stopa zwrotu 677% - chyba strata o 50 %. I na koniec czy nadal tam jest tyle związków zawodowych?
antysyf
7 lat temu
Rząd tam ma swoich kolesi ,pousadzał ich tam setki i teraz ratuje naszymi pieniądzmi . Ratuje tonący statek zgnity,zardzewiały i dziurawy za grube setki milionów. Teraz im dołoży ponad miliard aby mogli nadal nic nie robić,niszczyć i zakładać nowe związki zawodowe których w tej spółce są setki i sprzeniewierzają setki mln wraz z kolesiami i rodzinkami wielmożnych panów pisowskich .
ass
7 lat temu
To jest proste jsw wejdzie z enei w spółkę i w ten sposób znowu jsw będzie sponsorować energetykę a jsw będzie nierentowne a pro po zaraz enei ma wylecieć ze wig 20 i to też dlatego połończenie
Krnąbrny
7 lat temu
A kto za to zapłaci?
Szok naftowy ...
7 lat temu
bankrut JSW ma powrócić do W20? to skandal!