Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

JSW znowu bez prezesa. Edward Szlęk zrezygnował z funkcji

0
Podziel się:

Rada nadzorcza powołała już tymczasowego prezesa.

JSW znowu bez prezesa. Edward Szlęk zrezygnował z funkcji
(JSW/Dawid Lach)

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Edward Szlęk (na zdjęciu) złożył rezygnację z pełnionej funkcji z uwagi na stan zdrowia. Rada nadzorcza oddelegowała do składu zarządu Józefa Myrczka, który będzie pełnił obowiązki prezesa do czasu wyboru nowego.

Józef Myrczek był przewodniczącym rady od 2010 roku. W 1980 roku ukończył studia na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. W 1984 roku uzyskał stopień naukowy doktora, a następnie w 1999 roku stopień naukowy doktora habilitowanego nauk chemicznych. Odbył liczne szkolenia z zakresu bankowości i finansów w kraju i za granicą. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Edward Szlęk stał na czele JSW od kwietnia tego roku. Zastąpił odchodzącego w niesławie Jarosława Zagórowskiego, który wszedł w konflikt ze strajkującymi związkowcami spółki. Pismo w sprawie rezygnacji złożył 17 lutego.

"Bezpośrednią przyczyną złożenia rezygnacji Zagórowskiego była rozpętana przez liderów związkowych fala bezprzykładnej nienawiści i agresji. Nienawiść ta była budowana od wielu miesięcy i podsycana przez cały okres kilkunastodniowego strajku" - głosił komunikat z początku roku.

Rezygnacja Zagórowskiego umożliwiła podpisanie porozumienia zarządu z protestującymi związkami zawodowymi i zawieszenie strajku. Liderzy organizacji związkowych wielokrotnie formułowali żądanie zwolnienia prezesa Zagórowskiego, który - ich zdaniem - odpowiada za złą sytuację finansową spółki.

Więcej roszad we władzach

Przy tej okazji rada nadzorcza powołała do zarządu także Aleksandra Wardasa na stanowisko zastępcy prezesa do spraw technicznych oraz Tomasza Gawlika na stanowisko zastępcy do spraw strategii JSW.

Aleksander Wardas od początku kariery zawodowej jest związany z branżą górniczą. Od listopada 2010 r. do grudnia 2011 r. pełnił funkcję dyrektora technicznego KRZG KWK "Knurów - Szczygłowice", a następnie funkcję dyrektora tej kopalni - KRZG.

Tomasz Gawlik najpierw pracował w kopalni Jas-Mos a od 2005 roku w biurze JSW w zespole zamówień publicznych i umów. Od 2008 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora biura nadzoru właścicielskiego a następnie od 2010 roku funkcję dyrektora biura rozwoju strategicznego. Od 2013 roku pełnił funkcję prezesa Spółki Energetycznej "Jastrzębie" S.A.

"Spółka informuje również, że z dniem dzisiejszym, w związku powołaniem pana Tomasza Gawlika na stanowisko zastępcy prezesa zarządu ds. strategii dobiegł końca okres oddelegowania pana Józefa Myrczka - przewodniczącego rady nadzorczej JSW, do zarządu spółki" - czytamy także.

Prezes JSW stoi przed dużymi wyzwaniami

Notowana na GPW JSW jest jedną z trzech największych polskich spółek węglowych. W jej skład wchodzi pięć kopalń węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice, Krupiński i Pniówek, w których wydobywany jest węgiel koksowy i węgiel energetyczny. Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Łącznie w Grupie zatrudnionych jest ponad 35 tys. osób, w tym ponad 27 tys. w samej JSW.

28 sierpnia JSW podała, że w I półroczu br. jej kopalnie wyprodukowały 7,77 mln ton węgla, w tym 5,47 mln ton koksowego. Plan na cały 2015 r. zakłada produkcję 16,4 mln ton. Jednostkowy koszt wydobycia wyniósł 325 zł na tonę i był o 16,3 proc. niższy niż w I półroczu 2014 r. W drugim kwartale br. wyniósł 306 zł/t. Mimo to, głównie na skutek spadku cen i odpisu aktualizującego majątek (o wartość Krupińskiego), strata netto grupy JSW za I półrocze 2015 r. wyniosła 623,5 mln zł.

Na konferencji poświęconej wynikom JSW za I półrocze 2015 r. jedno z pytań dotyczyło m.in. perspektywy utraty płynności w 2016 r., a także związanej z tym potrzeby emisji akcji, o ile ceny węgla się utrzymają, a spółka nie podejmie rozmów ze stroną społeczną m.in. ws. odłożenia płatności tzw. czternastek i nagród barbórkowych. Myrczek odpowiedział wówczas, że "jeżeli chodzi o kwestie dotyczące strategii i przyszłości, celem spółki jest zrównoważenie kosztów z przychodami, czyli odzyskanie rentowności przy niskich cenach produktów". "Wydaje się, że tutaj zbieżne są cele spółki i cele interesariuszy zewnętrznych, którzy dali (...) gotówkę, bo to będzie podstawą funkcjonowania (spółki - PAP). I zamierzamy podjąć rozmowy ze stroną społeczną" - zapowiedział Myrczek.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)