Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen i Unipetrol liczą straty po pożarze rafinerii

0
Podziel się:

Specjaliści PKN Orlen i Unipetrolu szacują straty po pożarze, do którego w połowie sierpnia doszło w zakładach chemicznych Chempark Zaluži w Litvinowie, w Czechach.

PKN Orlen i Unipetrol liczą straty po pożarze rafinerii
(Sulc Jan/ PAP)

Specjaliści PKN Orlen i Unipetrolu szacują straty po pożarze, do którego w połowie sierpnia doszło w zakładach chemicznych Chempark ZaluĹži w Litvinowie, w Czechach. Prowadzą też analizy, dotyczące możliwości wznowienia tam produkcji w części petrochemicznej.

- Część petrochemiczna zakładu, konkretnie steam kraker (instalacja krakingu parowego), został udostępniony naszym specjalistom. Analizujemy poziom strat i możliwości odbudowy, co musi siłą rzeczy potrwać, bo jest to dosyć poważne wyzwanie - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Piotr Chełmiński, członek zarządu PKN Orlen ds. rozwoju i energetyki.

Wyjaśnił, że Chempark ZaluĹži pracuje obecnie głównie w części rafineryjnej. Zastrzegł, iż na razie trudno podać precyzyjny termin uruchomienia pełnej produkcji w części petrochemicznej wraz ze steam krakerem. - Steam kraker ma dziesięć pieców, trzy piece są uszkodzone. W związku z tym on może pracować z mniejszą wydajnością. Zbadamy to. Nie chcemy żadnych niespodzianek. W tej chwili technolodzy i technicy są na miejscu, analizują sytuację - dodał Chełmiński. - Jest pełna mobilizacja sił fachowych - zapewnił.

Chempark ZaluĹži w Litvinowie jest największym podmiotem chemicznym w Czechach. Zakład należy do grupy czeskiego Unipetrolu, w którym PKN Orlen od 2005 r. posiada 62,99 proc. udziałów.

Pytany o wstępne ustalenia, dotyczące przyczyn pożaru w Chempark ZaluĹži, Chełmiński odpowiedział: "W tej chwili to jest wszystko w sferze spekulacji. To jest mieszanka zdarzeń". Zaznaczył jednocześnie: "Nie chciałbym się na ten temat wypowiadać, bo z jednej strony materiał z systemu komputerowego, który zarządza produkcją, został zabezpieczony przez policję, z drugiej strony nasz dział informatyczny bada dokładnie, co tam się wydarzyło".

Do awarii w Chempark ZaluĹži doszło 13 sierpnia, ok. godz. 9. rano. Po wybuchu doszło do pożaru, który gasiło ponad 40 jednostek zawodowej i ochotniczej straży pożarnej. Z zakładu ewakuowano pracowników - w sumie ewakuacją, jak podawały czeskie media, objęto ok. tysiąca osób. Po ugaszeniu ognia do pracy przystąpiła specjalna ekipa policji i straży pożarnej. Po zakończeniu dochodzenia na miejscu zdarzenia, do pracy przystąpili tam specjaliści PKN Orlen i Unipetrolu.

Kilka dni po pożarze Unipetrol informował, że wznowienie produkcji w Chempark ZaluĹži to raczej kwestia miesięcy. - Chcemy wznowić produkcję w zakładzie w najkrótszym możliwym terminie. Odnośnie wznowienia działalności w pełnym wymiarze mówimy w przybliżeniu o przedziale czasowym miesięcy niż tygodni - oświadczył wówczas prezes Unipetrolu Marek Świtajewski. Zapewnił przy tym, że specjaliści czeskiej spółki będą bardzo dokładnie analizowali przyczyny awarii, a w szczególności, jak zapobiegać tego rodzaju zdarzeniom i jak zwiększać poziom bezpieczeństwa.

Unipetrol zapowiadał w tym czasie, że sporządzi raport dokumentujący faktyczne zniszczenia spowodowane przez pożar, a także plan niezbędnych napraw w Chempark ZaluĹži. Zapewniał zarazem, iż opracowany zostanie harmonogram przywrócenia tam produkcji. Jeszcze w sierpniu Unipetrol informował, że produkcja petrochemiczna w Chempark ZaluĹži została wstrzymana, natomiast produkcja rafineryjna odbywa się tam w ograniczonym zakresie, a na minimalnym poziomie także wytwarzanie chemikaliów rolniczych.

PKN Orlen i Unipetrol podkreślały wówczas, że awaria i pożar w Chempark ZaluĹži nie miały wpływu na funkcjonowanie czeskiej rafinerii w Kralupach, która wykorzystuje pełne moce produkcyjne.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)