Notowania

Przejdź na
giełda
29.03.2018 11:34

Pogrom na akcjach Tesli. Dwa potężne ciosy w wiarygodność firmy Muska

W dwa dni jego biznes stracił na wartości blisko 8 mld dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TED Conference/Flickr (CC BY-NC 2.0))
Wizjoner Elon Musk musi bronić swojego biznesu.

Miliarder Elon Musk ma problem. W krótkim czasie w jego firmę uderzyły dwie negatywne informacje. Musi się tłumaczyć ze śmiertelnego wypadku w jednym z aut Tesli i obniżki ratingu. W dwa dni jego biznes stracił na wartości blisko 8 mld dolarów.

Ostatnio w poważnych tarapatach znalazł się Facebook, którego akcje poleciały w dół po wybuchu afery związanej z Cambridge Analityca. Swoje trzy grosze dodał wtedy Elon Musk, który przyłączył się do akcji #DeleteFacebook. Teraz jednak sam znalazł się w podobnej sytuacji co Mark Zuckerberg.

W środę i czwartek akcje Tesli tąpnęły. Dwukrotnie przecena wyniosła po blisko 8 proc. Przekłada się to na spadek kapitalizacji (wartości rynkowej spółki) z 51 do 43 mld dolarów. Wszystko przed dwie informacje, które wystawiły na próbę zaufanie inwestorów.

Agencja Reuters poinformowała o wszczęciu dochodzenia przez amerykańskich urzędników wobec Tesli w związku ze śmiertelnym wypadkiem z udziałem jednego z aut. Elektryczny samochód, który mógł pracować w trybie autopilota (to nie zostało jeszcze oficjalnie potwierdzone), zderzył się z barierą na autostradzie i stanął w płomieniach.

Już w tym roku doszło do podobnego zdarzenia, co budzi wątpliwości o poziom bezpieczeństwa nowoczesnych samochodów produkowanych przez Teslę.

To nie wszystko. Jedna z trzech największych na świecie agencji ratingowych obniżyła swoje oceny wiarygodności kredytowej Tesli. Pod znakiem zapytania stanęła więc wypłacalność spółki w dłuższej perspektywie czasu. Rating Moody's spadł z poziomu B2 do B3. Co więcej, jest ostrzeżenie dalszych cięć.

Swoją decyzję Moody's uzasadnił z jednej strony niższą produkcją nowych aut, a z drugiej koniecznością spłaty długów w formie obligacji. Pod koniec tego roku Tesla będzie musiała oddać inwestorom 230 mln dolarów, a na początku przyszłego roku kolejne 920 mln dolarów.

Może się okazać, że braknie pieniędzy. Tym bardziej, że firma Muska ciągle nie osiąga zysków. W czwartym kwartale 2017 roku Tesla miała 3,4 mld dolarów przychodów, ale nie pokryły one kosztów. W efekcie producent aut był 770 mln dolarów na minusie.

*#dziejesiewmoto: Tesla wykryła kolizję tuż przed jej wystąpieniem *

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, tesla, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-03-2018

BaksPisałem że ten klaun długo nie utrzyma się...

30-03-2018

NitaElon Musk to Andrzej Lepper światowej gospodarki.

29-03-2018

KrzychHe he.... piramida finansowa Elona zaczyna się składać... jak czegoś nie zakombinuje marketingowo to może się zawalić...

Rozwiń komentarze (20)