Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UOKiK: Inspektorzy mieli zastrzeżenia do 3% homologacji części samochodowych

0
Podziel się

Inspektorzy Inspekcji Handlowej (IH) ocenili 351 partii części samochodowych i mieli zastrzeżenia do 11 partii (ok. 3%), w zakresie  świadectw homologacji, poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Inspektorzy zwracali uwagę m.in. na niezgodność świadectwa przedstawionego przez przedsiębiorcę z ocenianym produktem, czy brak znaku homologacji na wyrobie. 

UOKiK: Inspektorzy mieli zastrzeżenia do 3% homologacji części samochodowych
bDoyuNhh

"IH przyjrzała się także oznakowaniu części i wyposażenia. Znalazła takie uchybienia, jak niepełne informacje w instrukcjach czy niezgodność oznakowania z dokumentami homologacyjnymi oraz regulaminami lub przepisami UE. Pod tym względem zakwestionowała 51 produktów (ok. 14,5%). Przedsiębiorcy, u których wykryto nieprawidłowości w zakresie oznakowania, dobrowolnie je usunęli. Uzupełnili brakujące informacje lub wycofali produkty ze sprzedaży i zwrócili je do dostawców" - czytamy w komunikacie.

Świadectwo homologacji potwierdza, że pojazd, jego części i wyposażenie spełniają wymagania techniczne. Inspekcja Handlowa sprawdzała, czy wprowadzane na rynek produkty mają takie dokumenty, dodano.

"Kontrola odbyła się w II kwartale 2017 r. u 121 przedsiębiorców z całej Polski, którzy produkują, importują lub sprzedają części i wyposażenie samochodów. W pierwszej kolejności IH sprawdzała tych, u których były nieprawidłowości w poprzednich latach lub na których skarżyli się konsumenci" - czytamy również.

bDoyuNhj

Inspekcja Handlowa kontroluje, czy dostępne na rynku pojazdy lub ich części mają świadectwa homologacji. Za ich brak może nałożyć na producenta lub importera karę - maksymalnie 25% wartości sprzedaży zakwestionowanego produktu.

bDoyuNhK
Źródło:
KOMENTARZE
(0)