Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Zyski Orlenu spadły o połowę. To było do przewidzenia

44
Podziel się:

Państwowy Orlen zarobił w trzy miesiące okrągły miliard złotych.

Zarząd Orlenu spodziewa się wyższych cen ropy niż w 2017 roku.
Zarząd Orlenu spodziewa się wyższych cen ropy niż w 2017 roku. (Renata Dąbrowska/Agencja Gazeta)

Choć o takich zyskach większość polskich spółek może tylko pomarzyć, jest to najsłabszy kwartalny wynik od dwóch lat. Analitycy już wcześniej przewidywali taki obrót spraw.

PKN Orlen odkrył karty. Z opublikowanego w czwartek raportu finansowego wynika, że paliwowy koncern w pierwszych trzech miesiącach tego roku odnotował sprzedaż na poziomie 23,2 mld zł. Pomimo minimalnego wzrostu przychodów o 1,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, znacząco spadły zyski.

Państwowy gigant zarobił w pierwszym kwartale 1 mld 42 mln zł. To aż o połowę gorszy wynik niż rok wcześniej. Trzeba jednak przypomnieć, że poprzeczka była zawieszona bardzo wysoko. Punktem odniesienia był najlepszy pod względem zysku kwartał w historii Orlenu.

Dużo słabiej wyglądają statystyki firmy także w porównaniu z poprzednim kwartałem. Zyski są niższe o jedną trzecią. Z resztą pod względem zysków jest to najgorszy kwartał od początku 2016 roku.

Zarząd spółki w raporcie wskazuje, że same czynniki makroekonomiczne obniżyły wyniki o 836 mln zł. Mowa głównie o wpływie obniżenia marż na produktach segmentu downstream (obejmuje transport, przerób ropy, logistykę produktową oraz sprzedaż hurtową i detaliczną), niższej różnicy między cenami ropy typu Ural i Brent oraz umocnienia kursu złotego względem walut obcych.

Zobacz także: Paliwowa fuzja. "Orlen z Lotosem będzie i tak mikrusem"

Duży spadek zysków nie jest jednak zaskoczeniem. Takiego obrotu spraw spodziewali się analitycy giełdowi. Średnia prognoz ekspertów ankietowanych przez PAP wskazywała na to, że zysk kwartalny wyniesie 1 mld 19 mln zł. Ostateczny wynik okazał się więc nawet o 2 proc. wyższy.

Na starcie czwartkowej sesji giełdowej notowania akcje Orlenu były na minusie. W pierwszych minutach strata oscylowała wokół 1 proc.

PKN Orlen spodziewa się, że w tym roku średnia cena ropy będzie wyższa niż przeciętny jej poziom w 2017 roku. Ma się to wiązać z oczekiwanym przedłużeniem do grudnia porozumienia krajów OPEC i Rosji dotyczącego ograniczenia produkcji surowca oraz wysokiego ryzyka geopolitycznego.

Oczekuje przy tym spadku marży ze sprzedaży zarówno w produktach rafineryjnych, jak i petrochemicznych, co ma mieć związek właśnie z droższą ropą. Czynnikiem ograniczającym spadek marży downstream jest oczekiwany wzrost konsumpcji paliw i produktów petrochemicznych w efekcie silnego wzrostu gospodarczego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
Jerzy
4 lata temu
obajtek rządzi :-)
slavko
4 lata temu
Ja tu też widzę obywatelskie podejście do sprawy.Orlen jest dojną synekurą PiS i wielu rodaków nie tankuje u tych złodziei.
polak
4 lata temu
pensja minimalna i nagrody dla prezesów wykonczyły orlen
Piotr3
4 lata temu
jakto spadły, przeciez jeszcze niedawno pis sie chwalił, że spółki skarbu państwa mają zyski
la2010
4 lata temu
Nieuk z Pcimia wszystko może... położyć.
...
Następna strona