Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Zatrudnienie w tych firmach rośnie coraz szybciej. Zostawiają resztę rynku daleko z tyłu

3
Podziel się:

Zatrudnienie w firmach tzw. Nowoczesnej Gospodarki wzrosło w pierwszym kwartale o 6 proc. w skali roku. Coraz bardziej zaznacza się różnica między nimi i resztą firm, gdzie przyjmuje się do pracy coraz mniej nowych pracowników i wskaźnik zbliża się do zera.

Nowe technologie robią różnice.
Nowe technologie robią różnice. (Flickr)

W pierwszych trzech miesiącach tego roku Nowoczesnej Gospodarki (NG) odnotowały większą dynamikę zatrudnienia niż ogół rynku. Wyliczenia ADP wskazują na wzrost w skali roku o 6 proc. w porównaniu do 0,8 proc. zwyżki według GUS.

Co rozumieć pod pojęciem firm Nowoczesnej Gospodarki? To takie podmioty, które stale usprawniają bieżącą działalność m.in. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii i outsourcingu.

Próba badawcza raportu ADP Polska dotyczącego zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce to ponad 220 firm, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych oraz około 120 tys. obsługiwanych pracowników każdego miesiąca. Wśród przebadanych branż są: sprzedaż detaliczna, usługi, produkcja, telekomunikacja, IT, finanse oraz farmacja.

Zobacz także: UOKiK chce regulowania cen. Nie tylko maseczki

- Choć nie pokazuje tego jeszcze w pełni poziom stopy bezrobocia, pandemia COVID-19 wpływa na sytuację na rynku pracy. (...) Zestawiając ze sobą rezultaty firm Nowoczesnej Gospodarki i ogół rynku, widzimy, że to właśnie innowacyjne przedsiębiorstwa skuteczniej poradziły sobie z pojawiającymi się wyzwaniami - komentuje Anna Barbachowska z ADP Polska.

Dlaczego tak się dzieje? Głównie ze względu na elastyczną możliwość redukcji kosztów związanych z outsourcingiem i możliwością wprowadzenia pracy zdalnej.

W pierwszym kwartale najwyższą dynamikę wzrostu zatrudnienia odnotowały w Polsce duże firmy usługowe, które pomimo obostrzeń związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się COVID-19, zwiększyły zatrudnienie o 8,65 proc. rok do roku.

Ogółem usługowe firmy Nowoczesnej Gospodarki odnotowały wyższą dynamikę wzrostu zatrudnienia (+7,79 proc.) niż przedsiębiorstwa produkcyjne.

- Pierwszy kwartał pokazał, że to duże przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 500 osób są bardziej odporne na zawirowania rynkowe. Na ich korzyść przemawia wieloletnie, często międzynarodowe doświadczenie, dywersyfikacja biznesu, opracowanie odpowiednich schematów działań i skuteczniejsze uodpornienie na niespodziewane wstrząsy - wskazuje Barbachowska.

Dodaje, że duże firmy w momencie pojawienia się kryzysu nie podejmują radykalnych kroków i starają się zapewnić swoich pracowników i partnerów biznesowych o stabilności działalności. Z tego względu też wszelkie decyzje o np. wstrzymaniu procesu rekrutacji czy zwolnieniach są podejmowane dopiero po dokładnej analizie zysków i strat.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
???
4 lata temu
Eee, nie rozumiem, gdzie niby zatrudniają - może tak bardziej ludzkim językiem. Niestety, jako człowiek z plebsu nie wiem co to znaczy ta "nowoczesna gospodarka" - znaczy gdzie? Do komputerów, sprzątania przy użyciu robota czy elektronicznego dojenia krów???
iks
4 lata temu
Zatrudnienie w firmach tzw. Nowoczesnej Gospodarki wzrosło w pierwszym kwartale o ()..etc. ...enigmatyczna Nowoczesna Gospodarka...bardzo lubimy operować takim pojęciem, zwłaszcza w mediach. Oczekujemy konkretów
Niki
4 lata temu
Pierwszy