Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

ZUS ma nowy system do wymiany dokumentacji. Jako jeden z nielicznych w Europie

3
Podziel się:

Asseco Poland uruchomiło w ZUS nowy system do wymiany informacji (EESSI). Dzięki niemu procedury ulegną istotnemu skróceniu, co oznacza szybsze załatwienie spraw dla Polaków pracujących za granicą i obcokrajowców pracujących w naszym kraju.

Asseco Poland uruchomiło w ZUS nowy system do wymiany informacji.
Asseco Poland uruchomiło w ZUS nowy system do wymiany informacji. (East News, Krystian Maj/REPORTER)

Nowe rozwiązanie umożliwia wymianę informacji i dokumentów elektronicznych, obejmujących dane niezbędne m.in. do rozstrzygania przynależności do systemu zabezpieczenia społecznego, przyznawania oraz wypłaty świadczeń międzynarodowych: emerytur, rent, zasiłków i odszkodowań - wskazują twórcy systemu z Asseco Poland.

Dzięki najnowszemu rozwiązaniu ZUS będzie mógł również dochodzić należności z tytułu nieopłaconych składek oraz nadpłaconych świadczeń w innych państwach Unii Europejskiej.

- Uruchomienie systemu EESSI to duże i ważne wdrożenie w skali całego kraju. ZUS i Asseco włożyły olbrzymi wysiłek w to, żeby ZUS znalazł się w gronie instytucji w Europie, które jako jedne z pierwszych są gotowe do wymiany informacji drogą elektroniczną - podkreśla Sławomir Szmytkowski, wiceprezes Asseco.

Zobacz także: Jest dobrze, będzie jeszcze lepiej. Prezes ZUS chwali się sukcesem

Przypomina, że dotychczas cały proces przekazywania informacji odbywał się głównie papierowo i wymagał czasochłonnego tłumaczenia dokumentacji, co znacznie wydłużało trwające postępowania. Dzięki EESSI procedury ulegną istotnemu skróceniu, co oznacza szybsze załatwienie spraw dla wielu Polaków pracujących za granicą i obcokrajowców pracujących w Polsce.

Zlecenie na stworzenie systemu Asseco Poland dostało już w 2017 roku. Wartość całego projektu to około 20 mln zł.

- To był bardzo złożony oraz skomplikowany technicznie projekt. Żadna wcześniejsza modyfikacja nie wymagała tak dużej liczby zmian. Dotyczyły one w większości kluczowych modułów Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS - podsumowuje Arkadiusz Wójcik z Asseco.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

telekomunikacja
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Ala
3 lata temu
Wymienić a dokładnie to zamienić cały zus na uczciwą i profesjonalną firmę ubezpieczeniową niezależną od budżetu i rządu, w której to każdy bez przymusu będzie mógł się ubezpieczyć na jasnych zasadach!!!!!!!
A po co
3 lata temu
emerytom i rencistom ten EESSI system? Automatyzacja? Ilu pracowników ZUS zamierza zwolnić? Zapewne jeszcze jakichś zatrudnią, bo przecież potrzebni będą do obsługi nowego systemu. Wydali 20 mln złotych na system do szybszego przekładania papierków. Jesteśmy w awangardzie budujących zbędne systemy w Europie.
szyja
3 lata temu
brawo , brawo i ,,niemrawo'.