Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Zysk Alior Banku mniejszy przez TSUE i obniżkę stóp. O kredyt będzie trudniej

3
Podziel się:

Zysk netto Alior Banku w pierwszym kwartale 2020 roku wyniósł 73 mln zł i był o 30 mln zł niższy niż w analogicznym kwartale rok temu. Wpływ na wynik miał wyrok TSUE, a także obniżka stóp procentowych. W związku z pandemią o kredyt w Alior Banku będzie teraz znacznie trudniej - bank wprowadza nowe kryteria weryfikacji.

Zysk netto Alior Banku w pierwszym kwartale wyniósł 73 mln zł
Zysk netto Alior Banku w pierwszym kwartale wyniósł 73 mln zł

Zysk netto Alior Banku w pierwszym kwartale 2020 roku wyniósł 73 mln zł, pod czas gdy w analogicznym kwartale rok temu zysk netto wyniósł 103 mln zł. Istotny wpływ na zysk miał wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z września ubiegłego roku.

Unijny trybunał orzekł, że kredytobiorcy, którzy spłacili przed czasem kredyt konsumencki, powinni otrzymać zwrot części opłat i prowizji nie tylko tych zależnych od trwania umowy. Alior Bank podał, że w wyniku wyroku TSUE zysk w pierwszym kwartale był o 51 mln zł mniejszy. Natomiast obniżka stóp procentowych spowodowała spadek wyniku netto o ok. 5,8 mln zł.

Przychody w pierwszym kwartale wyniosły 952 mln zł i składały się na nie głównie: wynik z odsetek (776 mln zł) oraz wynik z tytułu opłat i prowizji (137 mln zł). Odpisy, m.in. na straty oczekiwane, wyniosły w pierwszym kwartale 294,8 mln zł.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

W segmencie klienta indywidualnego liczba przyznanych przez Alior Bank wakacji kredytowych wynosi 36.803, co stanowi 10,3 proc. portfela. W segmencie klienta biznesowego bank udzielił 2.859 wakacji (11,6 proc. portfela), a w leasingu 14.416 wakacji (22,8 proc. portfela).

Bank poinformował też, że ma stosunkowo niski (14 proc.) udział klientów biznesowych z branż najbardziej zagrożonych wpływem COVID-19 wśród TOP 100 największych ekspozycji kredytowych.

W związku z pandemią Alior Bank zmienił politykę przyznawania kredytów. Zmiany zakładają m. in: blokadę nowej sprzedaży dla klientów z branż bezpośrednio dotkniętych oraz wdrożenie dodatkowych kryteriów akceptacji ryzyka dla klientów z branż pośrednio narażonych.

Bank chce też ograniczyć finansowanie klientów indywidualnych uzyskujących dochód z tytułu umowy cywilnoprawnej. Zmiany zakładają także ograniczenie dostępności kredytów dla klientów o podwyższonym ryzyku utraty dochodu oraz większy zakres weryfikacji klienta: m.in. pozyskiwanie dodatkowych informacji do oceny stabilności źródła dochodu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

wiadomości
giełda
alior bank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
adam
3 lata temu
kicham na pozyczke w nich..bank nie odpowiedzialny..wyciaga od klienta ile sie da..tępy na odpowiedzi..szkoda mówić
boek
3 lata temu
aby klieint zar0obil, musi najpierw bank zarobic, taka jest jego polityka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
wacek:
3 lata temu
alior kradnie!!