Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

4 mln tabletek na wypadek katastrofy w elektrowni. Jest przetarg

26
Podziel się:

Litwa kupi 4 mln tabletek jodu na wypadek katastrofy w białoruskiej elektrowni. Rząd w Wilnie przygotowuje się na najgorsze, na oferty przetargowe czeka do 2 grudnia.

Litwa organizuje przetarg na 4 mln tabletek jodu w razie awarii białoruskiej elektrowni atomowej.
Litwa organizuje przetarg na 4 mln tabletek jodu w razie awarii białoruskiej elektrowni atomowej. (flickr.com)
bELnLwPV

Litewskie ministerstwo zdrowia ogłosiło przetarg na kupno 4 mln tabletek jodu na wypadek ewentualnej katastrofy w białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu, powstającej w odległości 50 km od Wilna. Jak wskazuje w komunikacie resort zdrowia, na który powołuje się PAP, oferty przetargowe można składać do 2 grudnia.

Zwycięzca przetargu będzie musiał dostarczyć tabletki jodu w ciągu 180 dni od podpisania umowy. Zakup tabletek to jedno z planowanych działań litewskiego rządu na wypadek awarii w Ostrowcu. Zatwierdzony plan zakłada m.in. ewakuację 6 tys. mieszkańców z pogranicza litewsko-białoruskiego w strefie najbardziej zagrożonej o promieniu 30 km od elektrowni i działania zapobiegawcze w strefie o promieniu 100 km.

bELnLwPX

Białoruska elektrownia atomowa, której budowa dobiega końca, powstaje ok. 20 km od granicy z Litwą. Elektrownia będzie składać się z dwóch bloków energetycznych, z których każdy ma reaktor o mocy 1200 MW. Jak poinformowała w niedzielę agencja BNS, paliwo jądrowe do pierwszego reaktora może być dostarczone już w listopadzie, a reaktor ma być włączony miesiąc później.

Jak przypomina PAP, Litwa oskarża Mińsk, że elektrownia jest budowana z pominięciem międzynarodowych zobowiązań, dotyczących bezpieczeństwa. Umową międzynarodową o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym jest konwencja Espoo.

Obradująca w Genewie komisja ds. realizacji konwencji z Espoo stwierdziła na początku roku, że - rozpoczynając budowę elektrowni - Białoruś nie udostępniła wystarczających informacji, uzasadniających wybór Ostrowca jako miejsca budowy elektrowni atomowej.

bELnLwQd
Zobacz także: Obejrzyj: To tam 33 lat temu zapadły tragiczne decyzje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELnLwQy
KOMENTARZE
(26)
wy
2 lata temu
czyli 1 tabletka na obywatela...................
optyk
2 lata temu
Na Białorusi to połowa miejscowości ma takie same nazwy jak w Polsce
Hihi
2 lata temu
W Czarnobylu jakby zabrali sarkofag wymrze cała Azja i Europa wschodnia
bELnLwQz
Hh
2 lata temu
A wy ten artykul jeszcze 5 razy opublikujecie frajerzy?
Dom
2 lata temu
I bardzo dobrze Niemcy wyprodukowała z rok temu też pare milionów wiem bo było głośno a Polacy no cóż nie dla wszystkich wystarczy cha cha 😂 może to i lepiej
...
Następna strona