Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Katarzyna Stępień
Katarzyna Stępień
|

6 dni! Dlaczego nie bierzemy dłuższych urlopów?

20
Podziel się

Z niedawno przeprowadzonego przez Nocowanie.pl badania internautów wynika, że ponad połowa ankietowanych planuje wakacyjny wypoczynek w Polsce. Jednoczenie dowiadujemy się, że Polacy raczej nie stawiają na długie urlopy. Satysfakcjonują ich już tygodniowe wczasy. Z czego to wynika?

6 dni! Dlaczego nie bierzemy dłuższych urlopów?
Najchętniej wyjeżdżają na wczasy trwające od 4 do 6 dni! (PAP, Marcin Bielecki)
bDTajAER

Ostatnie badanie internautów, które dotyczyło planowanych wyjazdów wakacyjnych w 2021 roku, pozwoliło wyciągnąć ciekawe wnioski na temat długości naszych urlopów. Osoby w wieku od 25 do 34 lat biorą najkrótsze urlopy wśród ankietowanych. Najchętniej wyjeżdżają na wczasy trwające od 4 do 6 dni!

W innych grupach wiekowych wygląda to zdecydowanie lepiej. Wyjazd na 7-10 dni częściej planują osoby poniżej 25 roku życia (57 proc.) oraz powyżej 55 roku życia (36 proc.). Osoby 55+ deklarują również dwutygodniowe wyjazdy (22 proc.). Na tym tle grupa 25-34 lata wypada blado. Dlaczego tak się dzieje?

bDTajAET

Młodzi pracujący wypoczywają za krótko

Kwestie krótkich urlopów młodych Polaków już od kilku lat zajmują specjalistów. Nagminne jest bowiem zjawisko kumulowania wolnych dni. Część osób planuje odebrać je poza sezonem wakacyjnym, gdy łatwiej o nocleg i popularne lokalizacje nie są tak oblegane. Natomiast inni po prostu nie potrafią odpoczywać.

Osoby w wieku 25-34 lata są na początku swojej ścieżki zawodowej. To etap, kiedy kariera rozwija się najbardziej dynamicznie, wtedy każdy wolny dzień wywołuje poczucie winy. Młodzi Polacy identyfikują się przede wszystkim jako pracownicy, zapominając o tym, że zaniedbują pozostałe strefy życia. Trudno o tak zwany work-life balance.

- Zwykle korzystam z długich weekendów albo robię krótkie wypady. Ale nawet wtedy jestem pod mailem albo telefonem. Nie chcę nic stracić i mieć zaległości, które później trudno mi będzie nadrobić. Czuję, że muszę się wykazywać, bo potrzebuję swojej pracy, bardziej niż ona mnie. Niedawno wzięłam kredyt, więc nie stać mnie na jej utratę - mówi Ewelina z Warszawy.

bDTajAEZ

Jak wynika z badań Monitora Rynku Pracy, sytuacja pandemiczna wpłynęła na poczucie bezpieczeństwa Polaków. Obawa przed utratą pracy jest duża, więc może być jedną z przyczyn, dla których młodzi pracownicy tak niechętnie korzystają z przysługujących im wolnych dni.

Długość urlopu ma znaczenie

Urlop, który trwa od 4 do 6 dni, jest zdecydowanie za krótki. Na początku trudno jest się przyzwyczaić do nowej rzeczywistości, wolnej od obowiązków służbowych. Według psychologów z Uniwersytetu Tampere w Finlandii, przez pierwsze dwa dni stresujemy się bardziej niż w pracy. Odpuszczamy dopiero w kolejnych, a najszczęśliwsi czujemy się ósmego dnia urlopu. Według Finów wypoczynku nie należy też zbytnio przeciągać. Jednak w tym wypadku najlepiej kierować swoimi własnymi potrzebami.

Jedno jest pewne, odmawianie sobie urlopu może powodować uszczerbek na zdrowiu. Potwierdzili to z kolei Amerykanie. Według nich osoby, które z niego nie korzystają, są bardziej narażone na zawał serca. Mówią o tym badania National Health Institute.

bDTajAFa
Zobacz także: Urlopy do wydłużenia? "Solidarność" na tak, ale pod pewnymi warunkami

Popularne kierunki na urlop

Na wstępie zaznaczyliśmy, że ponad połowa Polaków planuje wakacje w Polsce. Warto więc poznać kierunki, które będą szczególnie popularne. Portal Nocowanie.pl informuje, że najwięcej osób planuje swój wypoczynek w drugiej połowie lipca oraz w pierwszej połowie sierpnia. Wolnych terminów jest coraz mniej, a nadal wpływają o nie zapytania do właścicieli kwater.

bDTajAFb

- Widzimy duże zainteresowanie wypoczynkiem nad morzem. Turystom nie przeszkadzają obostrzenia, wprowadzone w pomorskim. Zakładają, że do lata sytuacja się unormuje. Wśród miejscowości, które są wybierane najchętniej, mamy Sarbinowo, Władysławowo, Jastarnię, Łebę i Ustronie Morskie. To właśnie tam trzeba liczyć się z brakiem wolnych miejsc – zaznacza Kamila Miciuła, kierownik PR portalu Nocowanie.pl.

Nie każdy potrafi jednak odpoczywać w tłumie innych osób. Jeśli chcemy naprawdę efektywnie wykorzystać urlop, warto zaszyć się w ustronnym miejscu. Całkowite oderwanie od codzienności jest trudne, ale możliwe chociażby na urokliwym Podlasiu i w Bieszczadach. Bliższy kontakt z przyrodą pozwala na wypoczynek wyższej jakości. Jeśli chcemy, możemy tam zgubić zasięg i stracić dostęp do internetu. Zapomnieliśmy już, jak wypoczywa się bez telefonu i offline.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTajAFu
Źródło:
nocowanie.pl
KOMENTARZE
(20)
Kapitan
3 tyg. temu
Do 25 roku życia student może spać pod namiotem i to nie jest obciach a jest tanio, potem kredyt i już za drogo na 10,14 dni. Dopiero potem wraca się do w miarę normalnego życia. Poza tym, u nas pracownik to niewolnik. Wyjedzie na 2 tygodnie a tu stara praca czeka, to jeszcze 50 innych zajęć... I nadrabianie po godzinach. Lepiej iść na urlop 3 dni bo potem jest koszmar w pracy. To jest Afryka a nie Europa
Polka
3 tyg. temu
Tu nie chodzi o to że 6 czy 5 dni rezerwuje się nocowanie, ale o to że ośrodki, pensjonaty nie chcą wynajmować noclegów np. 10 dni bo potem nie pasuje właścicielom kalendarz bo 10 dni przypada gdzieś tam w środku tygodnia i to im się nie podoba więc ludzie zmuszeni są w pewnym sensie do systemu albo 7 noclegów albo nie ma o czym rozmawiać. I tak jest w większości ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów, itd...
Sprawiedliwy
3 tyg. temu
Młodzi ludzie 20+. Apeluję do Was jako 40 latek, który wspomina poprzednie 20 lat z sentymentem i uśmiechem na ustach dlatego, że dużo podróżowałem i nie oszczędzałem na wolnym czasie. Brałem urlop i korzystałem z wolnych dni ile się dało. Teraz też wymagam od pracodawcy poszanowania mojego prawa do 26 dni płatnego urlopu. Zamierzam też korzystać z bezpłatnego. Może i nie dorobiłem się apartamentu w centrum miasta i nowego auta. Ale za to mam przyzwoite zdrowie, a nieznajomi dają mi najwyżej 30 lat. Żadna kariera, żaden pracodawca i żaden kredyt nie jest warty tego, żeby niszczyć sobie zdrowie nadmiernymi obowiązkami służbowymi. Dlatego APELUJĘ do Was opamiętajcie się, przestańcie Tworzyć model pracy i życia bez normalnych długich urlopów. Bo zdrowie, dobre samopoczucie i wspomnienia z ciekawych wyjazdów są bezcenne. A pracodawcy, którzy tego nie rozumieją, nie są warci Waszego poświęcenia.
bDTajAFv
Kamilodd
3 tyg. temu
Dlaczego tylko 6 dni urlopu to bardzo proste. Duża część pracodawców nie pozwala na dłuższy urlop bo to grozi straceniem pracy. Ludzie się boją stracić pracę mimo że mają prawo do dwutygodniowego urlopu. Pracodawca w Polsce właśnie tak traktuje pracowników bez szacunku. Znam to z doświadczenia wszyscy w pracy boją się odezwac. Taki jest właśnie u nas w Polsce poziom szacunku międzyludzki i taka mentalność. A pracodawca będzie chcieć to później zwolni z Ania innego powodu.
BERLINER
3 tyg. temu
BERLIN Tu praktycznie każdy Niemiec co jeździ co Roku na Urlop, Wczasy, tylko stać tych ci co pracują i około 25 % rencistów, reszta ma mniejsze renty od zasiłku lub na jego krawędzi, takich nie stać na wczasy - Wraca z Wczasów i idzie do swojego Biura Podróży i zamawia na następny rok wczasy - Wpłacając wpisowe i płaci co miesiąc raty
...
Następna strona