Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Afera Banasia. Wprowadził ostre kary za błędy w oświadczeniach, teraz sam ma problem

28
Podziel się:

Mariana Banaś jako szef KAS wprowadzał przepisy, na mocy których mógłby trafić na 5 lat za kratki. Chodzi o błędy w oświadczeniach majątkowych.

Mnóstwo pytań bez odpowiedzi. Afera wokół Mariana Banasia trwa.
Mnóstwo pytań bez odpowiedzi. Afera wokół Mariana Banasia trwa. (East News, Maciej Łuczniewski)

Marian Banaś, nim został wybrany na szefa Najwyższej Izby Kontroli, a wcześniej - ministra finansów, był szefem Krajowej Administracji Skarbowej. To pod jego kierownictwem wprowadzono surowe przepisy, na mocy których funkcjonariuszy celno-skarbowych można zamknąć na 5 lat w więzieniu za podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. A przypomnijmy, CBA od kilku miesięcy prześwietla oświadczenia Banasia i sprawdza, czy nie doszło w nich do nieprawidłowości.

Z kolei obecny szef NIK przyznaje, że wpisał w oświadczeniu błędne wymiary nieruchomości (jednej z działek). Twierdzi ponadto, że nie miał obowiązku wpisywania do oświadczenia majątkowego zaciągniętej hipoteki na kontrowersyjną kamienicę w Krakowie (zabezpieczenie opiewało na 2,6 mln zł) na kredyt w kwocie 1,7 mln zł, który zaciągnął jego syn, bo zobowiązanie "nie było wymagalne".

- Sugerowaliśmy, żeby ten przepis miał nieco łagodniejsze brzmienie, aby odpowiedzialność była wówczas, gdy doszło do zatajenia majątku, żeby wykluczyć pomyłki, np. gdy funkcjonariusz nie dość precyzyjnie poda powierzchnię mieszkania. Pytaliśmy, jak to będzie traktowane, czy to już błąd, za który grozi kara - mówi "Rzeczpospolitej" Maria Mrugała, wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Celnicy PL.

Zobacz także: Obejrzyj: Zamieszanie wokół Banasia. Oczekiwania wobec Kaczyńskiego

Nowelizacja ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, wprowadzająca surowe kary za podanie nieprawdy o posiadanym majątku, weszła w życie 2 stycznia tego roku. Art. 278 mówi, że kto, będąc obowiązanym do złożenia oświadczenia majątkowego, podaje w nim nieprawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5. Za "wypadek mniejszej wagi" grozi grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności do roku.

Jednak ustawa wykluczyła z obowiązku publikacji oświadczeń majątkowych, a więc i wyjęła spod odpowiedzialności karnej, osoby "pełniące funkcje organu", czyli szefa KAS, naczelników urzędów skarbowych, urzędów celno-skarbowych i dyrektorów izb administracji skarbowej. - Przekonywaliśmy posłów, by w KAS także był obowiązek publikacji oświadczeń takich osób. Jednak nie udało nam się do tego przekonać większości sejmowej - dodaje Mrugała.

Wątpliwości i kontrowersje w sprawie Banasia budzi kilka kwestii. To błędy w oświadczeniach majątkowych związane z powierzchnią posiadanych nieruchomości, ale też z hipoteką na kamienicę. Ponadto sprawa rzekomych powiązań z sutenerami, którzy w jego kamienicy wynajmowali pokoje na godziny, co służyło erotycznym schadzkom. Do tego zaniżona cena wynajmu kamienicy, przez co Banaś uniknął odprowadzenia sporego podatku oraz kwestie ogromnego majątku małżeństwa Banasiów.

Oświadczeniami majątkowymi zajmuje się CBA, nie wiadomo, czy do niedawna podległa Banasiowi KAS zajęła się jego sprawą w kwestii ewentualnego unikania płacenia podatków.

Marian Banaś przed pójściem na bezpłatny urlop w NIK do czasu wyjaśnienia sprawy zdążył podjąć jeszcze ważną decyzję. W trybie nadzwyczaj ekspresowym wymienił kierownictwo Izby - odwołał trzech wiceprezesów NIK powołanych przez poprzedników, a powołał na stanowisko wiceprezesa Małgorzatę Motylow. To musi jeszcze zaopiniować sejmowa Komisja ds. Kontroli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(28)
xyz
3 lata temu
O jakich "błedach" się tu pisze?! Toż to zaplanowane i wyrachowane złodziejstwo.
Eliza
3 lata temu
śledził oszustów, ale pod swoim nosem nie wyśledził swojego oszustwa
TylkoPrawdaWa...
3 lata temu
Na pewno wszystko co ma dostał w darowiźnie od bezdomnego który wziął i zmarł - tak jak ojciec Rydzyk
Twój nick
3 lata temu
Kto komu dołki kopie sam w nie wypada:) Będzie miał efekt jak po zażyciu środków nasennych i przeczyszczających
podsądna
3 lata temu
po co nam w Polsce sądy ? wystarczy red.Orlikowski , tvn i GW i już mamy wyroki i skazania ! Za ten tytuł należy się pozew i proces , nie przesądzam o winie od tego jest sąd !
...
Następna strona