Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Akt oskarżenia przeciwko kierowniczce z IKEI. W tle Biblia i LGBT+

15
Podziel się:

Kierowniczka z IKEI, która zwolniła pracownika za biblijne wpisy na wewnętrznym forum, pod informacją o wsparciu dla środowiska LGBT+, odpowie przed sądem. Prokuratura wystawiła wobec niej akt oskarżenia.

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko kierowniczce z IKEI
Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko kierowniczce z IKEI (Getty Images)

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko kierowniczce z IKEI, która zwolniła pracownika po zamieszczeniu przez niego na wewnętrznym forum cytatów z Biblii - poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Marcin Saduś.

Jak dodał, kierowniczka odpowie przed sądem za występek polegający na ograniczaniu praw pracowniczych ze względu na wyznanie.

Wpisy pracownika w wewnętrznej sieci przeznaczonej do komunikacji z pracownikami miały związek z ogłoszonym w maju zeszłego roku przez IKEA "dniem solidarności z osobami LGBT". Mężczyzna wziął tego dnia urlop na żądanie, by nie uczestniczyć w wydarzeniu, które uważał za sprzeczne ze swoim sumieniem.

Zobacz także: Obejrzyj: Kluczowy moment w historii UE. Początek wielkich zmian

Kiedy następnego dnia w firmowym intranecie ukazał się artykuł "Włączanie LGBT+ jest obowiązkiem każdego z nas", mężczyzna zareagował komentarzem pod tekstem, na który składały się dwa cytaty z Biblii.

Saduś poinformował, że mówiły one o tym, że "biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia" i że "ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość". Za co dostał wypowiedzenie umowy.

Wcześniej money.pl dotarł do pełnego zapisu wpisów w przepychance między zwolnionym a pracodawcą. Rozmowę tę trudno nazwać dyskusją. To wymiana zdań - po jednym poście z każdej strony.

Później do akcji wkroczyli kolejni pracownicy, którzy raz bronili kolegi, raz firmy. Same wypowiedzi ujawniała już Ordo Iuris, jednak - nie było pewne, czy to jedyna wypowiedź, czy było ich więcej. Prawdziwości wpisu nie potwierdzała również Ikea. Cała korespondencja pokazuje, że innych wiadomości od pracownika nie było.

{:external}

"Akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia" - tak rozpoczął swoją internetową wypowiedź były już pracownik Ikea.

Dalej faktycznie zacytował fragmenty Starego Testamentu. "Pismo Święte mówi: biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich". A także: "Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, a ich krew spadnie na nich" - napisał. Pod komentarzem pojawiło się kilka polubień (na wzór znanych z Facebooka lajków).

Do sprawy szybko odniosła się firma. Umieściła krótki komentarz. "W imieniu firmy: W IKEA cenimy różnorodność i równość wszystkich pracowników. Postawa wyrażona w powyższym komentarzu jest niezgodna z wartościami IKEA i tym samym nie jest akceptowana w nasze organizacji. Sprawa tego komentarza zostanie rozpatrzona indywidualnie" - odpowiedzieli przedstawiciele firmy.

Teraz sprawę rozstrzygnie sąd.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
nikoś
2 lata temu
Kierowniczka robiła to co jej dyrekcja nakazywała . Czy myślicie że polityczne decyzje w takiej firmie mogłaby podejmować samodzielnie i niezależnie ?
Www
2 lata temu
Czyli nawolywanie do nienawiści i ukarania osób lgbt jest ok? No tak polska czego innego można się tutaj spodziewać
BelferKT
2 lata temu
Tolerancja tak! Akceptacja nie! Wbijcie to sobie w końcu do głowy! Żyjcie sobie swoim życiem i nie zarażajcie tym innych!
Kupuję polski...
2 lata temu
Od czasu zwolnienia tego pracownika przestałem robić zakupy w tym pseudo tolerancyjnym sklepie
Prawnik
2 lata temu
Brawo, bardzo dobrze. Żyjemy w tolerancyjnym kraju, pracodawca nie ma prawa narzucać w tak chamski sposób ideologii.