Amerykanie uzbroją Arabów. Podpisano umowę na 142 miliardy dolarów
Arabia Saudyjska zawarła we wtorek umowę z USA na zakup uzbrojenia o wartości blisko 142 mld dolarów - poinformował Biały Dom. To część większego planu, w ramach którego Saudowie mają zainwestować 600 mld dolarów w amerykańską gospodarkę. Umowa została podpisana podczas wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Rijadzie.
Donald Trump podpisał we wtorek z Mohammedem bin Salmanem, następcą saudyjskiego tronu, umowę o strategicznym partnerstwie gospodarczym USA i Arabii Saudyjskiej. Porozumienie obejmuje współpracę w dziedzinach takich jak przemysł obronny, energetyka i górnictwo. Jak podaje Biały Dom, umowa zakłada m.in. że saudyjska firma DataVolt zainwestuje 20 miliardów dolarów w centra sztucznej inteligencji i infrastrukturę energetyczną w Stanach Zjednoczonych.
USA uzbroją Saudów. Umowa podpisana
Z drugiej strony Google, DataVolt, Oracle, Salesforce, AMD i Uber zobowiązują się zainwestować 80 miliardów dolarów w najnowocześniejsze technologie w obu krajach. Ponadto amerykańskie firmy jak Hill International, Jacobs, Parsons i AECOM zrealizują kluczowe projekty infrastrukturalne u Saudów, w tym Międzynarodowy Port Lotniczy im. Króla Salmana. Łączna ich wartość sięgnie 2 mld dol.
Wśród zatwierdzonych kontraktów znajduje się zakup przez Arabię Saudyjską turbin gazowych i innego sprzętu od General Electric za 14,2 mld dolarów oraz umowa na eksport samolotów pasażerskich Boeing 737-8 o wartości 4,8 mld dolarów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zbudował 100 firm - od staników i krów po wojskowe samoloty - Piotr Beaupré w Biznes Klasie
Kluczowy jest kontrakt zbrojeniowy, który jest największym tego typu porozumieniem w historii między tymi krajami. Biały Dom informuje jedynie, że są to umowy na 142 miliardów dolarów, zapewniające Arabii "najnowocześniejszy sprzęt bojowy i usługi od ponad tuzina amerykańskich firm zbrojeniowych". Szczegółów odnośnie rodzaju uzbrojenia nie podano. Biały Dom ograniczył się do informacji o tym, że chodzi o pięć kategorii: rozwój sił powietrznych i zdolności kosmicznych, obronę powietrzną i przeciwrakietową, bezpieczeństwo morskie i przybrzeżne, modernizację sił lądowych oraz modernizację systemów informatycznych.
Trumpowi towarzyszy szeroka delegacja wyższych urzędników i liderów biznesu, w tym sekretarz stanu USA Marco Rubio, szef Pentagonu Pete Hegseth, minister finansów Scott Bessent, doradca prezydenta i prezes Tesli Elon Musk, dyrektor generalny OpenAI Sam Altman oraz prezes firmy inwestycyjnej BlackRock Larry Fink.