Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Andrzej Duda chce większych wydatków na obronność w NATO. Jest odpowiedź USA

145
Podziel się:

Pierwszym krokiem powinno być skłonienie wszystkich krajów do spełnienia wymogu wydatków 2 proc. PKB na obronę, zanim będziemy rozmawiać o dodatkowych propozycjach - powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. W ten sposób odniósł się do propozycji prezydenta Andrzeja Dudy.

Andrzej Duda chce większych wydatków na obronność w NATO. Jest odpowiedź USA
Prezydent Andrzej Duda chce, żeby państwa NATO przeznaczały 3 proc. swojego PKB na obronność (Getty Images,, SeanGallup)

Miller został zapytany, czy USA są skłonne poprzeć pomysł prezydenta Andrzeja Dudy, żeby zwiększyć zobowiązania sojuszników w NATO. Chodzi o wydawanie 3 proc. swojego PKB na obronność zamiast obecnie obowiązujących 2 proc.

- Myślę, że pierwszym krokiem jest skłonienie każdego kraju do spełnienia progu 2 proc. Widzieliśmy w tej kwestii poprawę, około 2/3 z nich już to robi, ale myślę, że powinniśmy wykonać ten pierwszy krok, zanim będziemy rozmawiać o tej dodatkowej propozycji - odpowiedział Miller.

Większe pieniądze na zbrojenia?

Przypomnijmy, że tekście opublikowanym na łamach "Washington Post", w przeddzień spotkania z prezydentem Bidenem w Białym Domu, Duda zapowiedział, że podczas rozmów zaproponuje, by zwiększyć uzgodniony na szczycie NATO w Newport w 2014 r. wymóg wydawania co najmniej 2 proc. PKB na obronność do 3 proc. Zdaniem prezydenta byłaby to odpowiednia odpowiedź na zagrożenia ze strony Rosji, która przestawiła swoją gospodarkę na tryb wojenny.

"Zamierzam przekonać do tego naszych sojuszników, zarówno w Ameryce, jak i w Europie. Cieszę się, że Stany Zjednoczone i Polska, które już przekroczyły to minimum, mogą świecić przykładem i być inspiracją dla innych" - zadeklarował Duda.

Przypomnijmy, że szef NATO Jens Stoltenberg w połowie lutego zapowiadał, że w 2024 r. 18 krajów wyda co najmniej 2 proc. PKB na obronność. Od 2014 r. europejscy członkowie NATO i Kanada zwiększyli wydatki na obronność łącznie o 600 mld dol. - W ubiegłym roku byliśmy świadkami bezprecedensowego - 11-procentowego - wzrostu w tej dziedzinie - poinformował Stoltenberg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(145)
???
miesiąc temu
a gdzie wiatrówka?
Wolny
miesiąc temu
No ale przecież wszystkie czołgi mają być elektryczne, tych na ropę unia nie dopuścić do użytkowania. Już po lasach, poligonach, okopach i stepach montowane są ładowarki do czołgów. A każdy żołnierz będzie miał na plecach taki wiatraczek generator, i jak będzie biegł to wiatraczek naładuje mu telefon i tablet wojenny z rozkazami. No i oczywiście ogrzewanie w okopach będzie z ciepła z pod pachy i tam z dolnych części, odzysk do specjalnych magazynów ciepła jakiejś niemieckiej firmy. I to będzie eko wojna.
Witold
miesiąc temu
Jak tam rodacy? Cieszycie się z kolejnej pożyczki? Co to jest 2miliardy dolarów? Będziecie płakać i płacić...
Babka
miesiąc temu
A kto to jest Duda? Ten niedouczony prawnik?
Babka
miesiąc temu
A kto to jest Duda? Ten niedouczony prawnik?
...
Następna strona