Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Apel do Merkel i Morawieckiego. "Trwałe szkody w relacjach"

29
Podziel się:

Przewodniczący polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej ostrzega przed negatywnymi skutkami pandemii dla współpracy Polski i Niemiec. Manuel Sarrazin pisze o trwałych szkodach dla Niemców i Polaków.

Polityk Zielonych Manuel Sarrazin apeluje do władz w Warszawie i Berlinie o poświęcenie większej uwagi relacjom Polski i Niemiec
Polityk Zielonych Manuel Sarrazin apeluje do władz w Warszawie i Berlinie o poświęcenie większej uwagi relacjom Polski i Niemiec (Anadolu Agency via Getty Images)
bEsxubWZ

Poseł niemieckiej partii Zielonych, a zarazem szef polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej w Bundestagu Manuel Sarrazin apeluje do władz w Warszawie i Berlinie o poświęcenie większej uwagi relacjom Polski i Niemiec. W liście wysłanym do premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Angeli Merkel Sarrazin pisze o zagrożeniu dla osiągnięć współpracy polsko-niemieckiej z ostatnich lat.

„Nie ma zdaje się innego sąsiedztwa w Europie, które w tak znacznym stopniu karmiłoby się kontaktami, współistnieniem i pracą, wymianą i wspólnymi przedsięwzięciami, jak niemiecko-polskie sąsiedztwo. Widzę zagrożenie wskutek aktualnej sytuacji właśnie dla tych osiągnięć” - czytamy w liście, do którego dotarła Deutsche Welle.

bEsxubXb

"Poczucie obcości"

Sarrazin pisze, że zamknięta granica polsko-niemiecka budzi poczucie obcości, nie tylko w regionach przygranicznych. "Prowadzi do zerwania relacji osobistych, wywołuje problemy w pokonywaniu drogi do pracy i trudności w funkcjonowaniu łańcucha dostaw. (…) Widzę tutaj niebezpieczeństwo powstania trwałych szkód w relacjach naszych krajów" - czytamy.

Zobacz także: Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki. Wiceminister mówi, kiedy poznamy plan otwierania granic

Niemiecki polityk zwraca uwagę, że dyskusja o następstwach pandemii dla relacji z sąsiadami ograniczyła się w Niemczech do sytuacji na zachodniej granicy Niemiec – z Francją, Szwajcarią czy krajami Beneluksu, zaś poważne konsekwencje na granicy z Polską dostrzeżono jedynie na szczeblu regionalnym.

bEsxubXh

Niebezpieczne milczenie

Przewodniczący polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej ostrzega też przed nastaniem fazy milczenia w dwustronnych relacjach. "Niemiecko-polska współpraca w obszarze polityki w minionych latach karmiła się wyraźnie nieustannym dialogiem pomiędzy rządami i parlamentami. (…) Niemcy i Polska powinny teraz, pomimo pandemii, poszukiwać dialogu" - pisze Sarrazin.

W tym tygodniu miały odbyć się doroczne polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe, które trzeba było odwołać z powodu sytuacji epidemicznej. Od połowy marca obowiązują też kontrole na granicy niemiecko-polskiej, które (z kilkoma wyjątkami) uniemożliwiają normalne przemieszczanie się pomiędzy krajami.

Władze w Warszawie nie podały jak dotąd daty zniesienia kontroli. Spekuluje się, że może się to stać w połowie czerwca. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk pytany dziś o tę sprawę w TVP, powiedział, że trwają analizy, a rząd podejmie decyzję o otwarciu granicy, gdy będzie miał przekonanie, że jest to bezpieczne.

bEsxubXi

W minionych miesiącach po obu stronach granicy Polski i Niemiec dochodziło do protestów, których uczestnicy domagali się otwarcia granicy dla mieszkańców terenów przygranicznych, uczniów i pracowników transgranicznych. Wprowadzone w marcu kontrole i obowiązek kwarantanny oznaczały dla tysięcy ludzi brak możliwości wykonywania pracy, kontaktu z własną rodziną albo uczęszczania do szkół.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEsxubXC
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(29)
ja ja
rok temu
Niech się uczą Polskiego to pogadamy czemu to właśnie my musimy się uczyć innych języków.
Życzliwy
rok temu
Ja bardzo chętnie zatrzymam ten stan. Z daleka. Handlować możemy, wystarczy.
Helmut
rok temu
Polacy roznoszą zarazki, dlatego granice są przed wami zamknięte.
bEsxubXD
Ruda
rok temu
Z POLSKA PIS NIKT NIE CHCE ROZMAWIZC ZNISZCZYLI DOBRE RELACJE Z WSZYSTKIMI SASIADAMI MAJA SIE ZA LEPSZYCH A TO TYLKO DYPLOMATOLKI
Zielony wojow...
rok temu
Jeśli ktoś jest członkiem partii zielonych to zakładam u niego obniżone zdolności intelektualne.
...
Następna strona