Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Gigantyczna inflacja u mistrzów świata. Gotówka nie mieści się w bankach

22
Podziel się:

Gdyby organizować mistrzostwa świata w inflacji, Argentyna też byłaby jednym z faworytów. Inflacja w grudniu 2022 r. osiągnęła tam poziom 94,8 proc. Jak donosi agencja Bloomberga, argentyńskie peso traci na wartości w tak szybkim tempie, że papierowa gotówka... przestała mieścić się w bankach.

Gigantyczna inflacja u mistrzów świata. Gotówka nie mieści się w bankach
Świętowanie mistrzostwa świata w piłce nożnej było dla Argentyńczyków odskocznią od problemów, które doprowadziły kraj na skraj trzeciego w tym wieku bankructwa (Getty, 2022 Anadolu Agency)

Problemem nie jest jednak tylko inflacja, ale upór władz, by nie drukować wyższych nominałów. W rezultacie najwyższy obecnie nominał 1000 pesos po wtorkowym kursie to równowartość ok. 2,65 dolara. To tak jakbyśmy w Polsce byli zmuszeni obracać dziesięciozłotówkami.

Od momentu, gdy w grudniu 2019 r. prezydentem został Alberto Fernandez, wartość gotówki w obiegu zwiększyła się o cztery razy z blisko 900 miliardów pesos do 3,8 biliona pesos, a najwyższy nominał pozostał niezmieniony.

Inflacja jest tak wysoka, że argentyńskie banki mają problem ze składowaniem gotówki

W rezultacie argentyńskie banki zaczynają mieć problemy ze składowaniem gotówki. Jak podaje agencja Bloomberga, dodatkową przestrzeń jest zmuszona wygospodarować w tym celu w swoich oddziałach m.in. argentyńska odnoga hiszpańskiego Banco Santander SA. Podobne problemy raportuje także Banco Galicia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rekordowa inflacja na Węgrzech. "Zakupy są bolesne"

Rada skupiająca przedstawicieli biznesu ze stolicy kraju Buenos Aires w oficjalnym piśmie zaapelowała do władz, by zaczęto druk wyższych nominałów. Jak wskazują przedstawiciele argentyńskich firm, nawet stosunkowo niewielkie transakcje wymagają przenoszenia toreb pieniędzy, a obecna sytuacja to nie tylko kłopot logistyczny, ale też zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Peso jest zrujnowaną walutą, ale dla Argentyńczyków to nic nowego

Inflacja powyżej poziomu 20 proc. utrzymuje się w Argentynie od lat, w 2019 r. zaczęła dobijać do granicy 60 proc. rok do roku, a w ostatnich miesiącach bardzo szybko zaczyna zbliżać się do granicy 100 proc. Jak zauważa Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl, w rezultacie argentyńskie peso jest już właściwie zrujnowaną walutą.

Obecna inflacja jest rekordowa od lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Wtedy w walce z hiperinflacją zastosowano terapię szokową, której elementem było usztywnieniu kursu walutowego. Początkowo zabiegi te były skuteczne, ale ostatecznie przyczyniły się do bankructwa kraju w 2002 r.

Argentyna zaraz znowu zbankrutuje? Należy do faworytów

Gdy od początku 2022 r. zaostrzają się warunki na globalnych rynkach finansowych, Argentyna znowu należy do faworytów, jeśli chodzi o to, który kraj świata tego nie wytrzyma i zbankrutuje. Na początku 2023 r. napięta sytuacja nieco się zluzowała, ale szanse na to, że znowu się zaostrzy, dalej ocenia się jako bardzo wysokie.

Byłoby to już trzecie po 2002 r. i 2014 r. bankructwo tego kraju w XXI wieku, a dziesiąte w ogóle. Argentyna bankrutuje więc trzy razy częściej, niż zdobywa mistrzostwo świata w piłce nożnej. Trofeum zdobyte w grudniu 2022 r. jest trzecim w historii.

Jak podkreśla Sawicki, na razie nic nie wskazuje, że w 2023 r. sytuacja nagle się odmieni i Argentyna wyjdzie z finansowych tarapatów obronną ręką. "Inflacja dalej będzie rosnąć, a wyczerpujące się rezerwy walutowe grożą, że spirala osłabienia peso zacznie kręcić się jeszcze szybciej" – podkreśla ekspert z Cinkciarz.pl.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
i tyle
rok temu
Tam nie ma praktycznie przemysłu i rządzą socjaliści. Argentyna bankrutuje regularnie co ileś lat. Po prostu przyjęli taki model gospodarczy, bo nic innego nie ma tam racji bytu przy lewicy u żłobu. Widać im to pasuje i nie chcą zmieniać rządzących.
Arts
rok temu
Taaaa, Argentyna 3 razy zbankrutowała i co???? I nic , problem mają Ci co jej pożyczyli a w Argentynie nic się nie zmieniło bo mają własną walutę. Zobaczcie ilu Argentyńczyków było na każdym meczu w Katarze i ile kosztował bilet....
kaczkacwaniac...
rok temu
O polscy rządowcy mają nowy wzór do naśladowania najpierw miała być Japonia potem Irlandia, potem Węgry a będzie Argentyna, niech glapa jeszcze dodrukuje pustych złotówek na kiełbache wyborczo
Graham
rok temu
Gotówką nie mieści się w bankach, przewożenie takich ilości gotówki jest niebezpieczne i sprawia problemy logistyczne hahaha śmiać się chce - i rzucają co chwilę w mediach gakie hasła żeby pokazać jaka gotówką jest zła i podświadomie pokazać żeby wprowadzić bezgotówkowy obrót. Dramat
pol
rok temu
Socjaliści rządzą, więc nie dziwota...
...
Następna strona