Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Atak w Arabii Saudyjskiej będzie nas kosztować. Policzyliśmy, o ile wzrosną ceny paliw

244
Podziel się

Polska jest importerem ropy, więc każdy wzrost światowych cen to uderzenie w naszą gospodarkę i nasze kieszenie. Na stacjach wciąż mamy ceny paliw często poniżej 5 zł za litr. O ile pójdą w górę?

Pożegnamy się z cenami poniżej 5 zł
Pożegnamy się z cenami poniżej 5 zł (East News, ANDRZEJ BANAS / POLSKA PRESS)
bEqfCAaJ

Benzynę da się w Polsce w poniedziałek kupić nawet po 4,72 zł za litr (E.Leclerc Zielona Góra), a olej napędowy za 4,80 zł (Intermarche Kościan), chociaż średnia krajowa cena wynosi niecałe 5 zł. Ale nie łudźmy się, to nie potrwa długo.

Przez atak na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej światowe ceny ropy wystrzeliły przez moment aż o 20 proc. w niedzielę, by do poniedziałku oddać połowę tego wzrostu. Tak czy inaczej, za ropę w dolarach płaci się obecnie o jedną dziesiątą więcej niż w piątek.

W piątek trzynastego września notowania ropy Brent (ropa europejska) były poniżej 60 dol. za baryłkę, a obecnie to poziom zbliżony do 65 dol. Nie może to pozostać bez wpływu na ceny na stacjach.

bEqfCAaL

Zobacz też: Ograniczenie szarej strefy w paliwach. "Więcej inwestujemy w energetykę"

Wzrostowi o 5 dol. na baryłce na szczęście nie towarzyszy jeszcze drożejący dolar, więc podwyżki na polskich stacjach będą, ale "mogło być gorzej". Baryłka paliwa liczy niecałe 159 litrów, więc po pomnożeniu przez kurs dolara 3,91 zł i podzieleniu ceny baryłki przez te 159 litrów, otrzymamy wzrost ceny o 12 gr na litrze.

Do tego dodać trzeba jeszcze VAT 23 proc. i w rezultacie mamy podwyżkę rzędu 15 gr na litr. Łącznie paliwo po zwyżce na świecie powinno zdrożeć więc o niecałe 3 proc. W sumie niewiele jak na 10-procentowy wzrost cen ropy, prawda?

bEqfCAaR

Powodem jest ogromne opodatkowanie paliw. Ich ceny tylko w mniejszej części zależą od kosztu surowca. Akcyza to 1,54 zł w cenie benzyny i 1,17 w cenie oleju napędowego. Opłata paliwowa (w części przeznaczana na budowę dróg) to 13 gr w benzynie i prawie 30 gr w ON. Wreszcie opłata zapasowa (na pokrycie kosztów utrzymania rezerw przez Agencję Rezerw Materiałowych) 3 gr w benzynie, a 4 gr w oleju napędowym. Do tego trzeba dodać jeszcze opłatę emisyjną po 8 gr w przypadku obu rodzajów paliwa. No i 23-procentowy VAT, który jest liczony również od włączonej w cenę akcyzy (podatek od podatku).

Bez względu na okoliczności, wszystkie normalne, rynkowe składniki cenowe, czyli cena surowca, marża rafinerii i marża sprzedawcy oraz koszt przewozu paliwa zaczynają się dopiero od 2,71 zł za benzynę i 2,52 zł za olej napędowy.

bEqfCAaS

Koszt zakupu w rafinerii stanowi zaledwie 43 proc. ceny Pb95, a 47,5 proc. ceny ON. Marża za przerób (modelowa marża rafineryjna) Lotosu wynosiła w sierpniu 18 gr na litrze, a Orlenu 19 gr.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqfCAbm
KOMENTARZE
(244)
ciekawy
2 lata temu
A w Rosji Iranie i w Wenezueli to nie można kupić ??????
ciekaw
2 lata temu
Ale to dopiero za miesiace zanim dotrze te nowe paliwo bo chyba dla zakupionego przed atakiem cena się nie zmienia????
Obiektywnie
2 lata temu
Gospodarka kwitnie i rośnie codziennie w radio i TVPiS a złotówka co tydzień coraz słabsza. Czy może ktoś wyjaśnić?
bEqfCAbn
pis
2 lata temu
No tak za Pis to tylko same kataklizmy ceny warzyw bo susza, benzyna do góry bo woja a dziwne że za PO były czasy gdzie paliwo było po 3 zł. 3/4 ceny paliwa kradnie państwo i jakby chcieli to nawet wzrost baryłki o 100 procent nie zmieniłby u nas cen. Ale wiadomo plusiki obiecane i nowe też to trzeba szukać kasiory.
No cóż ale pl...
2 lata temu
A inflacja-wzrost cen najbardziej podstawowych towarów i usług ogółem wynosi już około 15% w skali rządów picu...
...
Następna strona