Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|

Auta na paliwa alternatywne. Nowe propozycje dopłat

5
Podziel się:

Ministerstwo Energii opublikowało nowe propozycje wsparcia zakupu pojazdów na paliwa alternatywne, jak CNG, LNG, wodór i energię elektryczną. Teraz na wsparcie liczyć będą mogły również firmy.

Wsparcie dla właścicieli aut elektrycznych obejmie nie tylko osoby prywatne, ale też firmy.
Wsparcie dla właścicieli aut elektrycznych obejmie nie tylko osoby prywatne, ale też firmy. (East News, Piotr Kamionka)

Dopłaty mają być przyznawane tylko dla pojazdów nowych i zależeć będę również od rodzaju napędy i od kategorii pojazdu. Jeśli chodzi o pojazdy osobowe (M1) utrzymano limit 125 tys. zł, jako maksymalną cenę zakupu, do której wsparcie przysługuje.

W przypadku pojazdu elektrycznego, może to być do 30 proc. kosztów zakupu, ale nie więcej niż 36 tys. zł. Dla samochodów na gaz ziemny (CNG, LNG) limit ten wynosi 30 proc. i 20 tys. zł, dla aut wodorowych - 30 proc. i 100 tys. zł.

Maksymalna wartość wsparcia dla pojazdów z kategorii M2 oraz N1 (pojazdy dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t oraz pojazdy do przewozu osób posiadające więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającą 5 ton) ma wynieść nie więcej niż 30 proc. kosztów i 70 tys. zł dla pojazdów na prąd. W przypadku napędu na gaz ziemny to odpowiednio 30 proc. i 30 tys. zł.

Zobacz także: Obejrzyj: Zobacz, jak jeździ elektryczny Jaguar I-Pace. Reakcje pasażerów mówią wszystko

Dla pojazdów kategorii N2 (pojazdy dostawcze lub ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, lecz nieprzekraczającej 12 ton) - do 30 proc. kosztów, ale nie więcej niż 150 tys. zł dla pojazdów elektrycznych. Dla napędu gazowego to odpowiednio 30 proc. i 35 tys. zł.

W kategorii N3 (ciężarówki o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton) limit to 30 proc. kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem, przy czym nie więcej niż 200 tys. zł. dla napędu elektrycznego, oraz odpowiednio 30 proc. i 100 tys. zł dla pojazdów na gaz.

Projekt rozporządzenia wprowadza też wsparcie dla elektrycznych pojazdów kategorii L (motorowery, motocykle, czterokołowce). Maksymalna wartość wsparcia to 30 proc. kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem, ale nie więcej niż 5 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Kiedy?
3 lata temu
No to kiedy mogę kupić takie samochód z upustem? Jakieś terminy, cokolwiek? Bo takie obiecywanki to już od miesięcy słyszę.
88
3 lata temu
Ja zwykle - jeżeli piszesz o autach elektrycznych negatywnie - Twoja wypowiedź nie ukaże się.
milion
3 lata temu
Przychodzi do spowiedzi towarzysz Morawiecki. Ostatni raz prawdę mówiłem U Sowy....
Aras
3 lata temu
Do 125k ... a jakie to są auta? Bo na pewno nie rodzinne i na pewno niepopularne. Kolejny bubel
Krok w dobrym...
3 lata temu
I dobrze. Plan pana Morawieckiego dotyczący wprowadzenia na rynek miliona polskich aut elektrycznych stanie się rzeczywistością. Brawo PiS.