Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

BDO. Przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu

6
Podziel się:

Sejm przyjął nowelizację ustawy o gospodarowaniu odpadami. Jeszcze przez pół roku przedsiębiorcy będą mogli prowadzić papierową ewidencję odpadów.

Przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na rejestrację w BDO.
Przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na rejestrację w BDO. (WP.PL)

Od nowego roku firmy muszą być zarejestrowane w elektronicznej Bazie Danych Odpadowych i rejestrować wszystkie produkowane śmieci.

Są jednak firmy, które nie zarejestrowały się w bazie, bo czekają na rozpatrzenie wniosków o wpis. Po nowym roku zostały więc ze śmieciami, których nie mają gdzie składować, bo firmy nie chcą przyjmować odpadów bez odpowiedniej ewidencji.

Nowelizacja ustawy ma rozwiązać ten problem i pozwolić przedsiębiorcom na prowadzenie papierowej dokumentacji do czerwca 2020 roku.

Zobacz także: Oglądaj też: Małe i średnie firmy mogą być wyłączone z obowiązku rejestracji w BDO

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 437 posłów.

Nowe przepisy wejdą w życie następnego dnia po ogłoszeniu i będą mogły być stosowane wstecz od 1 stycznia 2020 r. poza przepisem o sankcji karnej za brak wpisu do BDO. Jego wejście w życie dzięki przyjętej poprawce zostało przesunięte na dzień wejścia w życie całej ustawy, czyli za ok. pół roku.

Według informacji przekazanej przez byłego już wiceministra klimatu, Sławomira Mazurka, w bazie zarejestrowanych jest już ponad 177 tys. podmiotów.

Wiceminister Mazurek został odwołany w środę. Był odpowiedzialny za wdrożenie przepisów o BDO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Jan
4 lata temu
czegoś nie rozumiem , niektóre podmioty są zwolnione z wpisu do BDO a jednocześnie nie wolno odpadów transportować bez KPO , które przekazujący będzie mógł wygenerować tylko w systemie BDO , czy nie będąc zarejestrowanym w BDO można taka kartę przekazania odpadów wygenerować ? a co z tymi sami wywożą odpady , nie muszą mieć karty przekazania odpadów, kto je od nich odbierze ? a jak ktoś wytwarza bardzo małą ilość odpadów niebezpiecznych np. mały zakład fryzjerski , czy może je zbierać i oddawać np. raz na pół roku bo przecież cykliczny odbiór ( np. raz w miesiącu ) jest kosztowny a ilość odpadu faktycznie wytworzonego wielokrotnie mniejsza niż tzw. minimalka po którą firmie opłaca się przyjechać
Ja
4 lata temu
Prowadzę kruszarnię gruzu budowlanego - każde auto z gruzem z rozbiórki ma być ewidencjonowane?!?!? Przecież to jest abstrakcja!!! Podobnie jest z ziemią z wykopów czy budów! Traktowanie gruzu i ziemi na równi z innymi odpadami w znacznym stopniu przyczyni sie do spowolnienia inwestycji i spowoduje wzrost kosztów !!!! Opamiętajcie się!
pikuś
4 lata temu
kowalski czeka na nr rejestrowy, może wystawić KPO papierową , Pan Nowak ma już nr rejestrowy czy też może podpisać taką KPO jako przejmujący i transportujący, skoro już figuruje w BDO.
scxs
4 lata temu
No i co panie Mazurek mówił Pan, że BDO będzie na czas i będzie dobre a jest jak większość przewidywała !!! A co na to Dyrektor Instytutu wprowadzającego BDO ?
Po
4 lata temu
Dużo firm prowadzi działalność i ogrzewa budynki toksyczny miałem zatruwają powietrze mieszkanką. Małe warsztaty ogrzewane są zużytym olejem odpadami typu aurze filtry!