Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiały Prasowe
|
aktualizacja
Materiał prasowy Polskiej Mocy Biznesu

BGK przekonuje do raportowania ESG

Podziel się:

Kwestie z raportowaniem ESG zaczynają odgrywać coraz większą rolę w procesach i decyzjach inwestycyjnych. Banki muszą raportować swoje działania w obszarze środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego, ale z drugiej strony tego samego wymagają od swoich kontrahentów, by mogli oni otrzymać wsparcie finansowe. Jak wygląda kwestia raportowanie ESG z perspektywy BGK?

BGK przekonuje do raportowania ESG
Radosław Kwiecień (w środku), Członek Zarządu Bank Gospodarstwa Krajowego (materiały partnera)

7 listopada 2022 na Stadionie PGE Narodowym odbyła się druga edycja kongresu ESG - Polska Moc Biznesu. Do udziału w debacie "Raportowanie ESG - doświadczenia w Polsce i na świecie" został zaproszony Radosław Kwiecień, Członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Raportowanie ESG staje się coraz bardziej powszechne na polskim rynku, ale wciąż jest w fazie początkowej. Przed przedsiębiorcami i instytucjami stoi wiele wyzwań, wśród nich stworzenie jednolitych narzędzi i wypracowanie standardów tworzenia takich informacji.

"Będę trochę krytyczny do tej całej sytuacji. EBA (Europejski Urząd Nadzoru Bankowego), taksonomia i inne regulacje, które w wielu elementach są jeszcze sprzeczne w swoich pewnych regulacjach czy przeregulowaniu pewnych elementów, dają bardzo dużo problemów z dobrym przygotowaniem tych informacji. Widzę, że moi koledzy idą różnymi drogami, aby te raporty przygotowywać. Nie ma jednolitego standardu, narzędzi czy rozwiązań, które można by zaimplementować. Obawiam się, że wiele informacji w raportach, przynajmniej w tych pierwszych sezonach, będzie nieporównywalnych" - mówi Kwiecień.

Do tej pory wiele przedsiębiorstw opracowywało strategię oraz tworzyło raporty. W rzeczywistości okazują się być one fasadowe, ponieważ działania firm często nie pokrywają się z informacjami zawartymi w tych raportach. Raportowanie ESG z pewnością przyniesie dużo korzyści dla firm i stworzy nową jakość dla ich odbiorców.

"Elementy i mechanizmy, które będą wdrożone, spowodują że zaczniemy mówić - co tak naprawdę robimy, a ważniejszym jest - jakie są tego efekty. Dopiero na tym poziomie w odpowiednich momentach znajdujemy porównywalne liczby i informacje w kontekście kilku instytucji, możemy budować obraz tego, co ta instytucja tak naprawdę sobą reprezentuje. Oczywiście jakość tych danych mówi, jak zarządza tym procesem i jak sobie z tym radzi" - wyjaśnia Kwiecień.

Pierwsze efekty procesów raportowania widoczne są już dziś. Powstają nowe instrumenty finansowe, które obniżają oprocentowanie lub opłaty za dane usługi. Mogą z nich skorzystać w szczególności duże firmy, które przedstawią swoje osiągnięcia w zakresie ESG.

Raportowanie to inwestycja

Proces raportowania jest trudny, bywa że regulacje są sprzeczne same ze sobą. Niektóre duże firmy mają problem z tworzeniem tych informacji, tym bardziej małe. Dlatego BGK wspiera swoich partnerów poprzez edukacje w budowaniu zrównoważonego rozwoju.

"Prowadzimy proces kształcenia naszych partnerów i niestety jest to praca u podstaw. Nie ma u nich świadomości i edukacji. Dzielimy się pewnymi rozwiązaniami i dobrymi praktykami. Proces przygotowania się do dobrego raportowania jest na początku. Liczę, że będzie to speed-up, ponieważ pierwsze raporty 3-filarowe banków dotyczące zarządzania ryzykiem ESG muszą powstać za 2022 rok i zobaczymy jaki to przyniesie efekt" - mówi Kwiecień.

Polscy przedsiębiorcy mają obawy czy warto raportować, a jeżeli warto, to czy ktokolwiek ten raport przeczyta. Choć jest to proces trudny, to tak na prawdę przynosi wymierne korzyści. Raportowanie to inwestycja, dlatego trzeba budować wśród przedsiębiorców świadomość, że należy to robić.

"Najważniejsza jest budowa systemu wiedzy, bo to doprowadzi do zmiany nastawienia. Staram się przekonać przedsiębiorców, że fajnie jest wiedzieć ile biznes zarabia i przynosi dochodów, ale jeszcze lepiej wiedzieć jak my wpływamy na środowisko i społeczeństwo, na swoich pracowników. Jako przedsiębiorca, czerpiemy z tych wielu elementów, ale dobrze jest się zastanowić, co można oddać w zamian" - stwierdził Radosław Kwiecień.

Strategia BGK na lata 2021-2025

Wprowadzenie mechanizmów raportowych z pewnością pozwoli na świadome wdrażanie zrównoważonego biznesu i rozwoju. Z punktu widzenia przyszłych pokoleń, jest to bardzo ważne.

"W ramach naszej strategii na lata 2021-2025, jako główny filar biznesowy wprowadziliśmy właśnie zrównoważony rozwój. Drugim naszym filarem jest budowanie kapitału społecznego. Stawiamy na długoterminowe cele, które są bardzo mocno związane ze zrównoważonym rozwojem i też słowo zrównoważony znalazło się w naszej misji, bo naszą misją jest dalej wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego Polski" - tłumaczy Kwiecień podczas rozmowy na "gorących krzesłach" z Miłoszem Manasterskim, redaktorem naczelnym Agencji Informacyjnej.

BGK w swojej strategii na lata 2021-2025 koncentruje się na pięciu filarach. O dwóch z nich wspomniał Radosław Kwiecień podczas wywiadu na "gorących krzesłach". Trzeci filar BGK dotyczy współpracy i biznesu międzynarodowego, co pomoże zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki oraz sprawi, że umiędzynarodowienie polskich firm wejdzie na wyższy poziom. Kolejny filar skupia prace na transformacji cyfrowej i procesowej, czyli rozwoju automatyzacji, cyfryzacji, robotyzacji. Działania wokół piątego filaru są skoncentrowane na efektywnym modelu zarządzania.

Więcej informacji na www.polskamocbiznesu.plwww.bgk.pl.

Materiał prasowy Polskiej Mocy Biznesu

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Materiał Partnera