Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Błąd w e-dowodach. Zamiast wymiany, będzie zmiana w ustawie

MSWiA zmieni ustawę ws. e-dowodów, zamiast błędne wymienić na nowe. RMF FM ustaliło, że wydawane od początku marca dokumenty są niezgodne z przepisami, bo w warstwie elektronicznej brakuje danych o imionach rodziców i nazwisku rodowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
E-dowody z błędem, będzie zmiana w ustawie (Fot: Paweł Supernak)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce wykreślić z ustawy zapis mówiący, że warstwa elektroniczna dowodu zawiera wszystkie dane widoczne na dokumencie. Tym samym przepisy zostaną dostosowane do niekompletnych e-dowodów. W ten sposób resort uniknie kosztownej wymiany już wydanych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną.

MSWiA powołuje się też na opinię Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w której zaznaczono, że na dokumencie powinny być tylko niezbędne dane. Zdaniem ministerstwa, warstwa elektroniczna to także rejestry państwowe, gdzie te dane widnieją, więc to wystarczy.

Jak utaliło RMF FM, osoba nadzorująca proces personalizacji dokumentów w MSWiA została "odsunięta od obowiązków". Szacuje się, że wyprodukowano ponad 700 tys. niekompletnych e-dowodów osobistych. Ich wymiana kosztowałaby budżet państwa nawet 30 mln zł.

Obejrzyj: Prawo jazdy w smartfonie możliwe jeszcze w tym roku

Czym jest e-dowód

Dowody osbiste z tzw. warstwą elektorniczną, na której zapisane są dane personalne wydawane są od 4 marca tego roku. Jednak póki co prawdziwa funkcjonalność e-dowodów to pieśń przyszłości. Z założenia dokument ma służyć jako dodatkowe narzędzie, ułatwiające np. załatwianie spraw w urzędach, przychodniach, szpitalach, czy choćby podczas podpisywania umów drogą elektroniczną.

E-dowód to wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną – mówił minister cyfryzacji Marek Zagórski, gdy resort ogłaszał start e-dowodów. - Będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi – dodał.

Nowe dowody są obsługiwane kodem PIN, tak jak karty płatnicze. Kod nadawany jest urzędzie, w trakcie wydawania dokumentu. E-dowody wyglądem zewnętrznym nie odbiegają od analogowej wersji. Wewnątrz jednak znajduje się chip, w którego pamięci zapisywane się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie biometryczne.

E-dowód to wspólny projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: e-dowód, mswia, dowód osobisty, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-06-2019

Król PolskiTo jakiś absurd? PiSowski rząd rekami misterstwa zamiast naprawić błąd ustawą ośwuiadczą, ze wszystko jest w porządku? To zaklinanie rzeczywistości i … Czytaj całość

13-06-2019

CgrcscghA potem wpiszą w ustawę że zamiast numeru PESEL jest losowy numer

13-06-2019

siwekNiekompetencja - prawdziwe oblicze Panstwa PIS

Rozwiń komentarze (5)