Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Blisko milion złotych za pięć opinii. Minister ujawnił kolejne koszty rządu Morawieckiego

107
Podziel się:

Minister Maciej Berek ujawnił koszt działania Rady Legislacyjnej przy premierze w 2023 r. Czyli wtedy, gdy szefem rządu był Mateusz Morawiecki z PiS. "Łatwo zauważyć, że bardziej się opłacało w Radzie 'być' i odbywać posiedzenia 'o niczym', niż sporządzać projekty opinii - skomentował Berek.

Blisko milion złotych za pięć opinii. Minister ujawnił kolejne koszty rządu Morawieckiego
Były premier Mateusz Morawiecki (East News, Krzysztof Radzki)

"Koszty funkcjonowania Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów w 2023 r. wyniosły 988 tys. zł. W tym czasie Rada sporządziła opinie do... pięciu rządowych projektów ustaw" - napisał na platformie X Maciej Berek, odpowiedzialny za proces legislacji minister bez teki w rządzie Donalda Tuska.

Łatwo policzyć, że jedna opinia dla rządu Mateusza Morawieckiego w ubiegłym roku kosztowała prawie 200 tys. zł. Ale, jak podkreśla Berek, który w latach 2007-2015 był prezesem Rządowego Centrum Legislacji, członkowie Rady za przygotowanie opinii nie otrzymali tak dużo pieniędzy.

"Co ciekawe, wynagrodzenie za sporządzenie opinii wynosiło zaledwie 2,3 tys. zł" - napisał minister, przytaczając rozporządzenie premiera z 2022 r.

Stwierdził, że bardziej opłacało się być w Radzie i odbywać posiedzenia "o niczym", niż faktycznie sporządzać projekty opinii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18

"Porządkowanie spraw oczywistych" po rządzie Morawieckiego

Berek poinformował, że przewodniczący Rady otrzymywał za udział w posiedzeniach RCL ponad 12,1 tys. zł miesięcznie. Jej wiceprzewodniczący - przeszło 7,1 tys. zł. Członkowie Rady - po 4,2 tys. zł.

"Żeby było jasne - w mojej ocenie Rada Legislacyjna jest bardzo potrzebnym ciałem doradczym każdego premiera i każdego rządu. I z reguły sporządza rocznie znacznie większą liczbę opinii niż w ub. roku" - podkreślił minister we wpisie na platformie X.

Jednocześnie zaznaczył: "Ale wynagrodzenie powinno być płacone przede wszystkim za sporządzanie opinii - i tę kwotę trzeba podnieść, a nie za samo członkostwo w Radzie - i tę kwotę trzeba zdecydowanie obniżyć. Wtedy wysokość wynagrodzenia powiązana będzie z nakładem wykonanej przez członków Rady pracy".

Minister dodał, że "stosowny projekt" w tej sprawie jest przygotowywany i niedługo będzie procedowany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(107)
rfz
2 miesiące temu
Ostatni sondaż CBOS wskazał na rosnący dystans pomiędzy Platformą Obywatelską a PiS. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ubiegłą niedzielę to Koalicję Obywatelską poparłoby 29 proc. ankietowanych, PiS 22 proc., a Trzecią Drogę 15 proc.To już różnica 7 punktów procentowych. W najbliższym czasie notowania PiS spadną do 15% a koalicja Obywatelska osiągnie 35%. Coraz więcej Polaków dostrzega patologię, korupcję, nepotyzm, bezkarne złodziejstwo jakie przez 8 lat rozlewało się w Polsce przy udziale członków partii PiS.
jhn
2 miesiące temu
PiS przegrał wybory i utracił władzę dzięki tytanicznej pracy Tuska i jego wybitnym zdolnościom. Kaczyński z PiS-em został pozbawiony władzy mimo używania haniebnej i oszczerczej propagandy na którą poszły miliony złotych z naszego budżetu na TVPiS ale silnej determinacji społeczeństwa, które uwierzyło, że możemy pozbyć się bandy złoczyńców których cechą przewodnią jest prywata, złodziejstwo, nienawiść, arogancja, buta, bezczelność i brak zasad moralnych. Pan Donald Tusk jest wybitnym politykiem, jakiego nie ma wśród tej pisowskiej ekipy a jego spotkania z obywatelami pozwoliły zdobyć jego poparcie. Donald Tusk zmienił bieg historii Polski. Kropkę nad i postawili wyborcy głosując w wyborach przy frekwencji 73 %. Brawo!!!
Gas
2 miesiące temu
Jak to prawda że PiS kradł to znaczy że niema już na kogo głosować.
Dudusik
2 miesiące temu
Każda rada ma radzić, a nie zapisywać tony papieru. Prawdziwy zespół ekspertów nie gada o niczym, ale doradza też w bieżących kwestiach. I tu wystarcza ich opinia wypracowana podczas dyskusji na spotkaniu. Oczywiście redaktor tego artykułu stykając się tylko z zespołami PO widział jedynie grupy dyletantów gadających o niczym i ten obraz pracy zespołu doradczego PO implikuje na zespół ekspertów.
Koryto jest p...
2 miesiące temu
Ale córeczka Pani Rosy Thun von Hofenschtein Grafin dostała pracę w ministerstwie za 42 000zł miesięcznie jako specjalistka od wszystkiego. Tak jest teraz !!!!
...
Następna strona