Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Browar Braniewo sprzedany. Grupa Żywiec zawarła umowę z Van Pur

188
Podziel się:

Browar Braniewo już wkrótce stanie się częścią spółki Van Pur, czyli największej niezależnej polskiej spółki piwowarskiej.

Browar Braniewo sprzedany. Grupa Żywiec zawarła umowę z Van Pur
Grupa Żywiec sprzedała Browar Braniewo (Pixabay)

Van Pur i Grupa Żywiec podpisały umowę sprzedaży Browaru Braniewo, po tym jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez Van Pur 100 proc. udziałów w spółce Browar Braniewo, praw do marek "Kuflowe", "Braniewo" oraz "Jasne, że Pełne", a także nieruchomości i aktywów związanych z produkcją tych piw w browarze.

Prezes Van Pur Jagoda Iwańczuk wyraziła nadzieję, że dzięki nabyciu Browaru Braniewo, potencjał produkcyjny browarów należących do Van Pur wzrośnie do prawie 6 mln hektolitrów rocznie.

- Przejęcie od Grupy Żywiec Browaru Braniewo to nie tylko kolejny krok w rozwoju naszej firmy, ale także możliwość utrzymania miejsc pracy i inwestycja na krajowym rynku, który jest dla nas niezwykle istotny. Cieszymy się, że nasze portfolio zostanie wzbogacone o kolejne, popularne wśród konsumentów, marki" – zauważyła.

Zobacz także: Koronawirus. Europa zamyka granice z Wielką Brytanią

Spółka Van Pur powstała 1989 roku. Trzy lata później, w 1992 roku uruchomiła w Rakszawie pod Rzeszowem jedną z pierwszych w Polsce linii do rozlewu piwa puszkowego. Przez pierwszy rok spółka zajmowała się wyłącznie konfekcjonowaniem piwa. Rok później, w 1993 roku, Van Pur zaczął produkować własne piwo.

W jego portfolio znajdują się m.in. Łomża jasne, Brok regionalny, Piwo Karpackie i Śląskie.

Z kolei Grupa Żywiec to jeden z czołowych producentów piwa w Polsce. W 2018 roku grupa sprzedała 11,3 mln hektolitrów piwa warzonego w pięciu browarach, tj. w Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu, Browarze Zamkowym Cieszyn, Elblągu, Leżajsku, Warce. Od 2019 roku do grupy należą także browary w Braniewie i Namysłowie. Spółka jest notowana na GPW od 1991 r.

Na cieszynian padł blady strach

Pod koniec listopada pisaliśmy o innej transakcji, której stroną była Grupa Żywiec. Sprzedała najstarszy w Polsce browar, którego produkcja mieści się w dawnej rezydencji Habsburgów, gdzie nadal warzy się piwo metodą tradycyjną w otwartych kadziach. To Browar Zamkowy w Cieszynie. Nabyła go Felix Investments Sp. z o.o., czyli firma reprezentująca rodzinę Państwa Leda, grupę przedsiębiorców ze Śląska Cieszyńskiego. Strony deklarują wolę zawarcia umowy nabycia udziałów jeszcze w tym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(188)
1960
rok temu
Braniewo to bardzo nowoczesny browar po dużych inwestycjach, które poczynił Namysłów przed przejęciem przez Grupę Żywiec. Spokojnie mogą warzyć 1,5 miliona hekto rocznie, a może i więcej.
Marian O.
3 lata temu
Od paru ładnych lat warzę sobie piwko sam. Ofert na składniki mnóstwo, jest w czym wybierać. Moczem powstałym po jego wypiciu, jeszcze ciepłym, olewam kolejne rządy i partie.
QQRYQ
3 lata temu
Jakoś nigdy nie piłem piwa od van pura... Nie dlatego że mi nie smakuje ale jakoś wolę sprawdzone lokalne marki. Ale piwa z grupy Żywiec po tym co pokazali na męskim graniu mijam szerokim łukiem.
uuuuuuu
3 lata temu
..tak dla zarządców taki browar to tylko kartka w ich portfolio....
Łańcut
3 lata temu
Łańcut nie zapomni żywcowi likwidacji
...
Następna strona