Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Budżet państwa. 10 do 14 mld zł deficytu na koniec 2019 r.

77
Podziel się:

Deficyt budżetu państwa na koniec 2019 roku najprawdopodobniej zamknie się na poziomie między 10 a 14 mld zł - zapowiada wiceszef resortu finansów Tomasz Robaczyński. Wszystko zależy od realizacji reguły wydatkowej.

Wiceszef MF Tomasz Robaczyński o deficycie w 2019. "Między 10 a 14 mld zł"
Wiceszef MF Tomasz Robaczyński o deficycie w 2019. "Między 10 a 14 mld zł" (PAP, PAP/Rafał Guz)
bEDSYifF

Deficyt budżetu państwa na koniec roku wyniesie najprawdopodobniej między 10 a 14 mld zł, w zależności od tego, czy uda się zrealizować wydatek 3 mld zł na Narodowy Fundusz Zdrowia i Fundusz Wsparcia Policji - powiedział wiceminister finansów Tomasz Robaczyński.

Jak podaje PAP, Robaczyński reprezentował Ministerstwo Finansów podczas poniedziałkowego posiedzenia senackiej komisji budżetu i finansów publicznych, poświęconego nowelizacji tegorocznej ustawy okołobudżetowej. Ta przewiduje m.in. przekazanie - jeszcze w tym roku - z budżetu centralnego dodatkowych pieniędzy dla NFZ - do 2 mld zł, z przeznaczeniem na zwiększenie funduszu zapasowego.

bEDSYifH

Pieniądze te - jak zaznaczono - będą mogły być wykorzystane do 30 kwietnia 2020 r. Regulacje pozwolą także na zwiększenie jeszcze w tym roku do 1 mld zł puli na Fundusz Wsparcia Policji.

Zobacz także: Obejrzyj: Balcerowicz: koniunktura się kończy, zrównoważony budżet to kpina

Przewodniczący komisji, senator Kazimierz Kleina z Koalicji Obywatelskiej pytał m.in. o wpływ zmiany na deficyt budżetowy na koniec tego roku oraz związku tych wydatków z regułą wydatkową. Wiceminister finansów Tomasz Robaczyński przypomniał, że ustawa budżetowa na ten rok dopuszcza deficyt w wysokości 28,5 mld zł.

bEDSYifN

- Najprawdopodobniej ten deficyt będzie się kształtował w okolicach połowy tej kwoty, czyli to będzie gdzieś, tak myślę, między 10 a 14 mld zł, w zależności od tego, czy uda się zrealizować to, o czym mówimy dzisiaj, bo to są 3 miliardy w deficycie budżetu państwa - stwierdził Robaczyński.

Jeśli chodzi o regułę wydatkową, to środki do Funduszu Wsparcia Policji mieszczą się w tegorocznej regule wydatkowej, obciążą limit wydatków ustalony w tegorocznej ustawie budżetowej, natomiast środki na NFZ obciążą regułę wydatkową przyszłego roku.

Wiceminister dodał, że wydatki przewidziane nowelizacją będą zaliczone do tegorocznego deficytu budżetowego, ale przyszłorocznego deficytu sektora finansów publicznych, kiedy pieniądze zostaną fizycznie przekazane na wskazane cele. Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów, deficyt budżetu państwa na koniec października wyniósł 3,2 mld zł.

bEDSYifO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDSYigi
KOMENTARZE
(77)
AO
2 lata temu
No hasło Szydło sprawdza się: Polska w ruinie! Do tego doprowadził PiS , a będzie jeszcze gorzej!
śmieszek
2 lata temu
Najznamienitsi ekomomiści PO i KOD rozpowiadali się w telewizjach i portalach o tym, że w 2016 będzie załamanie gospodarcze w Polszy, a deficyt może wynieść pod koniec 2016 nawet 80mld. Cyt. "Wielce prawdopodobne jest bankructwo polski w 2017/2018 roku" HAHAHAHAHAHAHA
Polak
2 lata temu
I oto chodzi. Brawo PiS!
bEDSYigj
babcia
2 lata temu
Morawiecki znów kłamał, że deficytu nie będzie. Ten facet prawdę powie, jak sie omyli.
TEA
2 lata temu
KLAMSTWA PIS NIE MAJA KONCA TO KONIEC TO PATOLOGIA
...
Następna strona