Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|

Bunt w Sosnowcu. Nie chcą klepać biedy. Proszą rząd o mediatora

987
Podziel się:

Co dziesiąty pracownik liczących w sumie 700 osób załogi zakładów Prima Sosnowiec Complex Plastic Systems i Prima Sosnowiec Advanced Plastic Technologies zarabia 17,87 zł za godzinę pracy plus dodatki. Związki zawodowe w fabryce od kilku miesięcy proszą włoskiego właściciela o podwyżkę: 3,5 zł za godzinę pracy. Pracodawca przed wojną na Ukrainie zaproponował im 1,5 zł plus 0,63 zł za godzinę, ale teraz ze wszystkiego się wycofał. Każe im czekać. Pół roku, albo i dłużej.

Bunt w Sosnowcu. Nie chcą klepać biedy. Proszą rząd o mediatora
Fabryki Primy w Sosnowcu zatrudniają łącznie ok. 700 osób, co dziesiąty ma najniższą stawkę godzinową (arch. pryw.)

Atmosfera w dwóch sosnowieckich fabrykach produkujących plastikowe części m.in. dla Fiata od wielu miesięcy jest napięta. Jak opowiadają nam nasi rozmówcy – pracownicy farbki i związkowcy, ludzie są zmęczeni i zrezygnowani z powodu niskich zarobków. Część załogi sama odeszła z pracy, bo dostała lepsze warunki gdzie indziej. Kilka osób dostało wypowiedzenie za "dezorganizację cyklu produkcyjnego".

– Kto może, bierze dodatkowe fuchy po pracy, bo za gołą pensję nie da się przeżyć. Lakiernicy dorabiają w pobliskich zakładach blacharskich i samochodowych – opowiada nam Jerzy Orman, związkowiec z "Solidarności" w sosnowieckich spółkach Primy.

Zobacz także: Inflacja nadal wzrasta. Ekspert o możliwych zmianach

Tylko w Primie klepiemy biedę

Orman mówi też, że dwa tygodnie temu stanęli. Cała fabryka. W sumie pracy nie było przez pięć dni. Teraz praca znowu jest i nawet przyjechały ze Słowacji maszyny produkcyjne, a wraz z nimi - niewidziany w Sosnowcu od dawna - włoski właściciel obu fabryk Primy, potentat przemysłowy Maurizio Stirpe. Kupił on zakłady od Grupy PCMA w 2020 r., ale bardzo rzadko pojawia się w Polsce.

- Przełożeni powiedzieli nam, że będą poszerzać park maszynowy, bo jesienią w zakładach ma ruszyć produkcja dla nowego modelu Fiata. W samym Fiacie, który jest naszym głównym odbiorcą – ludzie już podostawali po kilkaset złotych podwyżek miesięcznie na osobę. A my słyszymy ciągle, że na nic pieniędzy nie ma – wzdycha Orman.

Związkowiec mówi, że rozmowy o podwyżkach trwają od jesieni ubiegłego roku i końca ich nie widać. W marcu br. zarząd firmy powiadomił ich, że może dać im co najwyżej o 1,5 zł za godzinę więcej (plus 0,63 zł ze stawką 17,87 zł). Związkowcy chcą 3,5 zł więcej. Twierdzą, że stawki godzinowe w innych firmach motoryzacyjnych w regionie są wyższe nawet o ponad 4 zł za godzinę.

Propozycja podwyżek została jednak przez Włochów niedawno cofnięta, a termin kolejnych rozmów chcą zamrozić, co najmniej do października. Wtedy też może ruszyć nowa linia produkcyjna.

Ludzie pożyczają na rachunki

Ludzie w fabryce jednak dłużej czekać nie chcą i nie mogą. Koszty życia bardzo wzrosły. Mało któremu pracownikowi na produkcji udaje się związać koniec z końcem.

– Przychodzą do mnie koledzy skarżąc się, że brakuje im na opłaty za przedszkole dla dziecka. Proszą o wsparcie finansowe. To jest upokarzające, żeby pracowników z 25-letnim stażem nie było stać na podstawowe opłaty i by zarabiali tyle samo, co nowi, bez żadnego doświadczenia (różni nas tylko dodatek stażowy) – denerwuje się Agnieszka Marcińska, przewodnicząca "Solidarności" w sosnowieckich spółkach Primy.

Nasza rozmówczyni dodaje, że jej stawka godzinowa również wynosi 17,87 zł za godzinę plus 23 procent premii, dodatek do produkcji 80 zł i do tego ma dodatek za lata pracy – maksymalnie 436,04 zł miesięcznie. Najniższe stawki godzinowe – jak informuje Marcińska – dostają w sumie 94 osoby (stan na 31 marca 2022 r.). Gdyby płace zostały podniesione o 3,5 zł brutto, pracownicy ci dostawaliby miesięcznie ok. 588 zł brutto więcej.

- Prezes przekonywał, że są problemy spowodowane pandemią, a my przez pandemię staliśmy około trzech miesięcy w 2020 r. Wtedy, by utrzymać miejsca pracy fabryka korzystała z tarczy antykryzysowej – opowiada nasza rozmówczyni. Jest również po tej pomocy ślad w Urzędzie Skarbowym, który odroczył spółce zapłatę podatku na łączną kwotę ponad 200 tys. zł. W 2021 r. Prima stanęła z powodu braku półprzewodników.

Rycerze i walka o godność

Właściciel obu fabryk, Maurizio Stirpe jest znaną postacią we Włoszech i potentatem przemysłowym – swoją firmę odziedziczył po ojcu. Konsorcjum głównie zajmuje się projektowaniem i produkcją komponentów i części z tworzyw sztucznych dla sektora automotive oraz AGD.

Do Stripe należy kilka fabryk, m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech, Brazylii, na Słowacji i Polsce. W czerwcu 2020 r. włoski minister gospodarki odznaczył Stripe orderem za szczególne zasługi za etos pracy - "Rycerzem pracy".

Jak ustaliliśmy, w 2019 r. Prima oferowała elektrykom w swoich włoskich fabrykach płacę podstawową na rękę – 1353 euro miesięcznie. Obecnie, w przemyśle włoskim płaca robotnika wykwalifikowanego wynosi średnio 1788 euro netto miesięcznie. Pracownicy sosnowieckiej fabryki policzyli, że zarabiają miesięcznie ok. 600 euro.

W ubiegłym roku producent części samochodowych z tworzywa sztucznego Prima Sole Components uzyskał pożyczkę w wysokości 125 mln euro z puli banków korzystających z włoskiego instrumentu gwarancyjnego wprowadzonego przez SACE (jest to spółka Grupy Cassa Depositi e Prestiti specjalizująca się w ubezpieczeniach kredytów, ochronie inwestycji oraz gwarancjach finansowych) w celu wsparcia włoskich firm dotkniętych kryzysem wywołanym pandemią.

Wysłaliśmy w czwartek rano maile zarówno do polskiej, jak i włoskiej siedziby spółki z pytaniami oraz prośbą o ewentualną rozmowę z zarządem spółki. Zapytaliśmy, co dzieje się w fabryce i czy jest szansa na porozumienie z pracownikami? Kilkakrotnie dzwoniliśmy również do fabryki. Do czasu publikacji artykułu odpowiedź do nas jednak nie przyszła. Opublikujemy ją, jeśli tylko ją otrzymamy.

Związkowcy zapowiadają, że wyślą wniosek do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z prośbą o powołanie mediatora, który pomógłby im zakończyć spór z pracodawcą. W końcu właścicielem fabryk jest rycerz pracy.

- Powinien rozumieć, że ludzie za swoją ciężką pracę chcą godnie żyć, a nie tylko wegetować – puentuje Marcińska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(987)
Asia
rok temu
Ja nie narzekam na swoje wynagrodzenie, to dlatego, że mam duży wybór na rynku pracy po skończeniu Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku higienistka stomatologiczna.
iqsebcio
rok temu
Niech sie wypowiedza Kontrolerzy, kontrolerzy lotu! Pisza, mowia, ze im 80 tysi malo! Uwaga, na miesiac!. A ktos kto chyta robote za minimum, bo za wiecej nie moze, bo przekroczy i mu zabiora darmowe wszystko... to nawet nie wie ile na rynku placa. I zazdrosci wprost pracujacym ludziom. Patola na minimum jedzie, a my mamy samochody, czasem nawet Fiaty! Trzeba zrobic przy nich serwis, zatankowac, wiecie za ile?. Ci co mowia, ze mamy duzo, to nie wiedza gdzie jest stacja benzynowa, bo jedza parowke w "ropuszce". Bo nawet na stacji jest drozsza, abyscie nie wszyscy wiedzieli! A po pierwsze to nie porownuj czleku tylko walcz z kazdym pracodawca, z rzadem, tak Wam dobrze? Wszystkim? Serio?!
Xxx
rok temu
Skoro gdzieś indziej płacą lepiej to dlaczego nie idą się tam zatrudnić? Nie potrafię tego zrozumieć. W Fiacie płacą lepiej? Droga wolna,mają przewóz pracowników chyba nadal.
luk
rok temu
niech stapi duch twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. No to płohuju odnowił....
jan
rok temu
Pracownicy zarabiający 15 z ł na godzinę i mniej czekają na taką pracę !
...
Następna strona