Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

"Cena za ratowanie gospodarki w czasie COVID-19". Minister finansów o inflacji

38
Podziel się:

Wzrost inflacji to przede wszystkim efekt czynników zewnętrznych. Także cała Europa i świat notują rekordowy od lat wzrost cen. To jest też cena za ratowanie gospodarki w czasie COVID-19 - powiedział Tadeusz Kościński, minister finansów, w wywiadzie dla "Naszego Dziennika". Jego zdaniem, trudno jest przewidzieć, kiedy wzrost cen spowolni.

"Cena za ratowanie gospodarki w czasie COVID-19". Minister finansów o inflacji
Minister finansów Tadeusz Kościński tłumaczy, że tarcza antyinflacyjna ma osłonić Polaków przed skutkami wzrostów cen. (East News, Beata Zawadzka)

Minister Kościński zapytany, kiedy inflacja spowolni, odparł, że "na to pytanie w obecnych warunkach bardzo trudno jest odpowiedzieć".

Wzrost inflacji to przede wszystkim efekt czynników zewnętrznych. Nie tylko Polska, lecz także cała Europa i świat notują rekordowy od lat wzrost cen. To jest też cena za ratowanie gospodarki w czasie COVID-19. Jest ona wysoka, ale dużo mniejsza niż bezrobocie i duża recesja gospodarcza, które byłyby w Polsce, gdybyśmy nie wpompowali tyle pieniędzy w ratowanie przedsiębiorstw i miejsc pracy - tłumaczył szef resortu finansów.

"Jednak wzrost cen spowodowany jest przede wszystkim szeregiem czynników zewnętrznych. Wynika ze wzrostu cen ropy, gazu czy – wskutek polityki "Zielonego ładu" Komisji Europejskiej – ze wzrostu cen energii spowodowanego drożejącymi zezwoleniami na emisję CO2" - dodał.

Zobacz także: Dwa miliony Polaków żyje w skrajnej biedzie. "My się na to godzimy"

Tarcza antyinflacyjna. Kościński: ma osłonić Polaków przed wzrostem cen

Kościński pytany był, jakie są oczekiwane efekty rządowego pakietu antyinflacyjnego, jeżeli decydujący wpływ na wzrost cen w Polsce mają czynniki zewnętrzne. "Tarcza antyinflacyjna ma nie tylko obniżyć inflację, ale przede wszystkim osłonić Polaków przed wzrostem cen. Mam nadzieję, że obniżenie VAT-u, akcyzy na paliwa i energię pomoże łatwiej przejść przez te miesiące, w których inflacja może być najwyższa" - powiedział.

Na uwagę, że pakiet antyinflacyjny ma być jeszcze wsparty anonsowaną możliwością obniżenia do zera VAT-u na żywność, wyjaśnił, że "zerowy VAT na żywność zostanie wprowadzony, kwestią czasu pozostaje tylko, kiedy to nastąpi".

"VAT regulowany jest dyrektywą UE. Na forum unijnym trwają prace nad zmianą tej dyrektywy. Ministrowie finansów państw UE już się porozumieli co do jej treści. Natomiast Polska nie chce czekać na zakończenie procesu legislacyjnego w UE, stąd nasz wniosek o zgodę na tymczasowe obniżenie VAT-u na żywność" - mówił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(38)
stnoaeu
2 lata temu
Mam nadzieje, ze drozyzna to gwozdz do trumny tych katolickich lotrow.
Henryk - emer...
2 lata temu
Żeby kłamać też trzeba umieć a ten facet też tego nie potrafi.
PiS to zło
2 lata temu
Pieniądze wpompowaliscie w Bayer full ,Zenka i Golców.
Lucy
2 lata temu
Ten minister nie umie nawet wymyślić algorytmu sprawiedliwego dla emerytów ,więc jak ma ratować całą gospodarkę?Okradanie emerytów to wyjątkowe draństwo!!!
Sfgy
2 lata temu
To jest mordowanie gospodarki i rabowanie naszych oszdzednosci plus ogolne zubozenie sppleczenstwa,a nie ratowanie. Jedyne co zescie uratowali to swoje zachłanne d.... jak juz przyznali ze to ich wina to przed sad
...
Następna strona