"Można przypuszczać, że w kolejnych miesiącach 2021 roku, a zwłaszcza w trzecim i czwartym kwartale bieżącego roku, dynamika wzrostu cen detalicznych mięsa i przetworów mięsnych ulegnie wzmocnieniu, głównie za sprawą przewidywanego wzrostu cen mięsa wieprzowego" - czytamy w raporcie "Rynek mięsa - stan i perspektywy".
W Polsce, w kwietniu 2021 roku ceny detaliczne mięsa i jego przetworów były średnio o 4,2 proc. wyższe niż w grudniu 2020 roku.
Ceny detaliczne mięsa wołowego wzrosły o 2,5 proc., mięsa wieprzowego o 5,2 proc., a drobiowego o 17,4 proc. Wędliny i pozostałe przetwory mięsne podrożały o 0,5 proc., a podroby i przetwory podrobowe - o 2 proc.
Jeśli natomiast porównamy ceny w skali roku to okazuje się, że w kwietniu 2021 roku konsumenci za artykuły mięsne płacili średnio o 1,2 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej.
IERiGŻ prognozuje także, że ogólne spożycie mięsa, wraz z podrobami, spadnie w 2021 roku o ok. 1 kg na mieszkańca i wyniesie 79 kg na mieszkańca.
Spożycie wieprzowiny może obniżyć się z 41 kg na mieszkańca do 40,5 kg. Spożycie wołowiny może utrzymać się na poziomie ok. 4 kg na mieszkańca, a spożycie drobiu zmniejszy się z 31 kg do 30,5 kg/mieszkańca.
W 2020 roku całkowita produkcja mięsa była większa niż rok wcześniej o 1,8 proc., ale jej struktura nieco inna.
"Z sukcesywnym spadkiem produkcji mięsa czerwonego mamy do czynienia od kilku lat. Jest to proces wynikający z długookresowego spadku opłacalności produkcji, ale nie bez znaczenia pozostają różnego rodzaju ruchy na rzecz zamienników mięsa" - czytamy w raporcie.
W 2020 roku produkcja wieprzowiny zmniejszyła się w skali roku o 0,7 proc., a wołowiny o 0,4 proc., natomiast produkcja drobiu wzrosła o 4 proc.
W rezultacie produkcja drobiu stanowiła 53,8 proc. ogólnej produkcji mięsa, produkcja wieprzowiny 35,4 proc., a wołowiny 10,8 proc.