Photothek via Getty Images

oprac. WZI, 13 października 2021 17:04

Ceny paliw szaleją nie tylko w Polsce. 1,6 euro za litr

Tweetnij Komentuj

Ceny paliw biją rekordy w Niemczech. Jak podaje ADAC, największy niemiecki ubezpieczyciel komunikacyjny, benzyna Super E10 kosztowała we wtorek średnio 1,647 euro za litr, co stanowi równowartość 7,50 zł. Olej napędowy był niewiele tańszy kosztował 1,526 euro za litr (ok. 7 zł). To największy wzrost cen od 2012 roku.

Jak podaje niemiecki dziennik "Die Welt", rosnące ceny paliw napędzają przede wszystkim wysokie ceny ropy na światowych rynkach.

Prezes ADAC Gerhard Hillebrand zaapelował do przyszłych partii rządzących o "powstrzymanie się od jakichkolwiek rozważań w kwestii podwyższania opłat za emisję CO2".

W jego opinii "osoby o niższych dochodach również powinny mieć możliwość zachowania mobilności, a dla wielu osób koszty sięgnęły limitu". Podkreślił, że brakuje tańszych dla paliw alternatyw, zwłaszcza na obszarach wiejskich.

Inflacja nie zwalnia, będzie drożej. Cena drobiu nawet o 25 proc. wyższa

Pokaż...

Prawie 6 złotych za litr

Szalony wzrost cen paliw dotyczy także Polski. Na niektórych stacjach benzyna i olej napędowy już się zrównały lub zamieniły miejscami. Zaledwie grosz dzieli nas na niektórych stacjach od trudnej do przełknięcia dla wielu kierowców szóstki z przodu. Ceny benzyny "lepszej", 98-oktanowej już dawno przebiły 6 zł , teraz to koszt ok. 6,18 zł za litr.

- Po weekendzie ceny zaczęły się zmieniać i takich stacji, gdzie benzyna zbliża się do 6 zł, będzie przybywało - ocenia Urszula Cieślak, analityczka BM Reflex. Dodaje, że jeśli nie będzie radykalnych obniżek, ceny tańszego paliwa przekroczą barierę 6 złotych.

Obniżyć akcyzę

Paliwo drożeje i wszystko wskazuje na to, że drożeć będzie. Wzrost cen można byłoby zahamować np. obniżeniem akcyzy na paliwa - uważa były prezes NBP Marek Belka , który był we wtorek gościem RMF FM. Jednak zdaniem Belki, polski rząd tego nie zrobi.

- Musimy pamiętać, że w ramach obowiązującego prawa jesteśmy zobowiązani do wypełnienia minimum unijnego w zakresie opodatkowania benzyny i oleju napędowego na poziomach odpowiednio 359 i 330 euro. Według kursu EUR/PLN z października ubiegłego roku dzisiaj nie ma miejsca na obniżkę podatku dla oleju napędowego, natomiast w przypadku benzyny jest miejsce na obniżkę o ok. 6 groszy na litrze - mówi w rozmowie z money.pl analityczka BM Reflex Urszula Cieślak

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: money.pl

Tagi: ceny paliw niemcy drożyzna

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

< Przejdź na wp.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .