Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. KRO
|

Ceny prądu w 2021 roku gwałtownie wzrosną. URE zatwierdza pierwszą taryfę

109
Podziel się

Opłata mocowa już wkrótce da się Polakom we znaki przy rachunkach za prąd. Rachunek za dystrybucję energii przez tę opłatę może wzrosnąć średnio o 29 proc. - informuje Urząd Regulacji Energetyki, który zatwierdził taryfę na dystrybucję energii pierwszemu dystrybutorowi.

Ceny prądu w 2021 roku gwałtownie wzrosną. URE zatwierdza pierwszą taryfę
Ceny prądu. Na ich wysokość wpływa już opłata mocowa. (Adobe Stock)
bDBjWLdx

URE poinformował w komunikacie, że zatwierdził taryfę na dystrybucję energii firmie innogy Stoen Operator, czyli pierwszemu z "wielkiej piątki" dostawców energii w Polsce. Przy okazji urząd podzielił się też wyliczeniami, co do wzrostu opłat za energię.

Urząd zwraca uwagę, że "zmiana stawek własnych w taryfie innogy Stoen Operator wyniesie średnio 1,8 proc." dla wszystkich grup odbiorców. Wyszczególnieni zostali odbiorcy w grupie G11 - czyli w grupie wybieranej najczęściej przez gospodarstwa domowe. Stawki w ich przypadku wzrosną o niecałe 1,4 proc.

Gorzej sprawa się ma, jeżeli chodzi o tzw. opłatę mocową, pobieraną od początku tego roku przez dystrybutorów energii, której stawkę ustala URE. Przy jej doliczeniu do rachunku za dystrybucję energii, wzrośnie on średnio o 29 proc. W przypadku gospodarstw domowych w grupie G11 - o 22,4 proc.

bDBjWLdz
Zobacz także: Prąd zdrożeje. Prezes URE tłumaczy dlaczego i o ile

"Oznacza to, że odbiorcy w najczęściej występującej grupie taryfowej G11 zapłacą średnio o 7,50 złotych więcej miesięcznie, przy czym zmiana ta uwzględnia już stawkę opłaty mocowej" - informuje URE. Rocznie zatem przekłada się to na wzrost rzędu 90 złotych.

Opłatę mocową można nazwać opłatą za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego. Informowaliśmy szczegółowo w money.pl, czym ona jest i dlaczego znajdzie się na naszych rachunkach.

bDBjWLdF

Taryfę innogy Stoen Operator URE zatwierdził do końca 2021 roku. Będzie mogła zostać wprowadzona do stosowania co najmniej po 14 dniach od jej zatwierdzenia.

Natomiast w najbliższych dniach poznamy stawki taryf pozostałych czterech największych dystrybutorów. URE prowadzi obecnie postępowania w tej sprawie. "Do momentu zakończenia tych postępowań dystrybutorzy stosują dotychczasowe stawki opłat" - informuje Urząd.

bDBjWLdG
bDBjWLea
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(109)
Kerim
3 tyg. temu
Pewnie za powietrze też podniosą a miało być tak pięknie uje....a nas na cacy
no co?
3 tyg. temu
Po co ten krzyk? Wyborcy PIS są szczęśliwi. Przecież tego chcieli.
Krzysiek
3 tyg. temu
W Tauronie opłata za licznik wynosi u mnie 5.75 brutto. Opłata mocowa wyniesie dodatkowe 12,87 brutto. To ma by wzorst opłat stałych o 29% ? przecież to jest wzrost opłat stałych o 240% !!!! Może chodziło Wam o całkowity wzrost kosztów za energię ? Albo dorzucacie do kosztów stałych koszty zmienne ?
bDBjWLeb
Ken
3 tyg. temu
Właśnie mój rachunek za prąd skoczył o 25 zł miesięcznie, a to dopiero początek, będzie jeszcze opłata za wywóz śmieci , za deszczówkę (?) . Da to jakieś 220 zł miesięcznie więcej, nie wspominając o innych podwyżkach, bo wszystko będzie droższe. Skoro producent będzie musiał płacić więcej to ceny też podniesie. Ciekawe czym to się skończy .
ZK590
3 tyg. temu
i ta kolejna podwyżka jest dla zdrowia szczęścia i pomyślności Polaków.
...
Następna strona