Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Ceny ropy. W przyszłym tygodniu tankowanie będzie droższe

17
Podziel się

Mimo że pod koniec tygodnia ceny ropy naftowej na giełdach lekko spadają, eksperci nie mają złudzeń – na początku czerwca nie unikniemy podwyżek na stacjach.

Ceny ropy. W przyszłym tygodniu tankowanie będzie droższe.
Ceny ropy. W przyszłym tygodniu tankowanie będzie droższe.
bErMkMTF

– W okresie między 1 i 7 czerwca spodziewamy się podwyżek dla wszystkich gatunków paliw – oceniają eksperci z e-petrol. Przewidują oni, że w przyszłym tygodniu średnia cena benzyny 98-oktanowej ulokuje się w przedziale 4,34-4,49 zł/litr, a benzyny Pb w przedziale 3,99-4,14 zł/litr.

Zdrożeje także olej napędowy, który może kosztować 4,06-4,17 zł/litr. Zdaniem e-petrol droższa będzie także popularna alternatywa, jaką jest autogaz. Tutaj średnia cena może lokować się między 1,73 i 1,80 zł/litr.

Wprawdzie ceny hurtowe w polskich rafineriach są teraz niższe niż w ostatni weekend, jednak nie należy ulegać nadziei, że z tego powodu obniżą się ceny na stacjach. Odmrażanie gospodarki skutkuje wzrostem popytu na paliwa, co oznacza droższe tankowanie.

bErMkMTH

Ceny ropy

Mimo że w piątek notowania ropy naftowej na giełdach lekko spadają, nie zmienia to faktu, że znajdują się na drodze do wypracowania wyjątkowo dobrego wyniku w skali całego miesiąca.

Maj na rynku ropy upływał pod znakiem zwyżek, które nastąpiły po wyjątkowo emocjonującej drugiej połowie kwietnia. To właśnie końcówka kwietnia była czasem ogromnej zmienności i pamiętnego zejścia cen kontraktów na ropę WTI do ujemnych poziomów.

bErMkMTN

W maju wzrosty notowań ropy naftowej rozpoczęły się więc od niskiej bazy. – Dodatkowo, polepszeniu nastrojów sprzyjały komunikaty polityczne i dane fundamentalne. Kraje OPEC+ zadecydowały o dużych cięciach produkcji ropy naftowej właśnie począwszy od maja. Dodatkowo, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie spadki wydobycia przyspieszyły, a nawet pojawiły się przejściowe zniżki zapasów ropy w USA – zauważa Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ.

Amerykańska ropa WTI jest wyceniana w piątek na prawie 33 dolary za baryłkę. W ciągu ostatniego miesiąca jej notowania wzrosły o prawie 120 proc. Jednak wciąż pozostają znacząco poniżej maksymalnej tegorocznej ceny z początków stycznia, która wynosiła nieco ponad 60 dolarów za baryłkę.

bErMkMTO

Z kolei wydobywana z Morza Północnego ropa Brent jest wyceniana na nieco ponad 35 dolary za baryłkę. W ciągu ostatniego miesiąca jej notowania wzrosły o ponad 40 proc. Na początku roku ropa Brent również kosztowała powyżej 60 dolarów za baryłkę.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErMkMUi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Heronim
rok temu
Bartoszyce,już 4,15
chamynienażar...
rok temu
Niedawno firmy wydobywcze wyzbywały się gigantycznych nadwyżek ropy niemal za darmo. U nas cena bez zmian bo 70% ceny paliwa to podatek.
Antycebulak i...
rok temu
tak dzialaja monopole kradli kradna i krasc beda bo kto im zabroni
bErMkMUj
i tyle
rok temu
"...ceny hurtowe w polskich rafineriach są teraz niższe niż w ostatni weekend, jednak nie należy ulegać nadziei, że z tego powodu obniżą się ceny na stacjach..." - oto przyczyna większości podwyżek w tym kraju
kierowca emer...
rok temu
A ja chcę zapytać -- po ile jest paliwo na stacjach LOTOS dla wybrańców narodu i dla kleru ?? --.................................................?????