Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ceny paliw
29.05.2020 14:43

Ceny ropy. W przyszłym tygodniu tankowanie będzie droższe

Mimo że pod koniec tygodnia ceny ropy naftowej na giełdach lekko spadają, eksperci nie mają złudzeń – na początku czerwca nie unikniemy podwyżek na stacjach.

Podziel się
Dodaj komentarz
Ceny ropy. W przyszłym tygodniu tankowanie będzie droższe.

– W okresie między 1 i 7 czerwca spodziewamy się podwyżek dla wszystkich gatunków paliw – oceniają eksperci z e-petrol. Przewidują oni, że w przyszłym tygodniu średnia cena benzyny 98-oktanowej ulokuje się w przedziale 4,34-4,49 zł/litr, a benzyny Pb w przedziale 3,99-4,14 zł/litr.

Zdrożeje także olej napędowy, który może kosztować 4,06-4,17 zł/litr. Zdaniem e-petrol droższa będzie także popularna alternatywa, jaką jest autogaz. Tutaj średnia cena może lokować się między 1,73 i 1,80 zł/litr.

Wprawdzie ceny hurtowe w polskich rafineriach są teraz niższe niż w ostatni weekend, jednak nie należy ulegać nadziei, że z tego powodu obniżą się ceny na stacjach. Odmrażanie gospodarki skutkuje wzrostem popytu na paliwa, co oznacza droższe tankowanie.

Ceny ropy

Mimo że w piątek notowania ropy naftowej na giełdach lekko spadają, nie zmienia to faktu, że znajdują się na drodze do wypracowania wyjątkowo dobrego wyniku w skali całego miesiąca.

Maj na rynku ropy upływał pod znakiem zwyżek, które nastąpiły po wyjątkowo emocjonującej drugiej połowie kwietnia. To właśnie końcówka kwietnia była czasem ogromnej zmienności i pamiętnego zejścia cen kontraktów na ropę WTI do ujemnych poziomów.

W maju wzrosty notowań ropy naftowej rozpoczęły się więc od niskiej bazy. – Dodatkowo, polepszeniu nastrojów sprzyjały komunikaty polityczne i dane fundamentalne. Kraje OPEC+ zadecydowały o dużych cięciach produkcji ropy naftowej właśnie począwszy od maja. Dodatkowo, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie spadki wydobycia przyspieszyły, a nawet pojawiły się przejściowe zniżki zapasów ropy w USA – zauważa Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ.

Amerykańska ropa WTI jest wyceniana w piątek na prawie 33 dolary za baryłkę. W ciągu ostatniego miesiąca jej notowania wzrosły o prawie 120 proc. Jednak wciąż pozostają znacząco poniżej maksymalnej tegorocznej ceny z początków stycznia, która wynosiła nieco ponad 60 dolarów za baryłkę.

Z kolei wydobywana z Morza Północnego ropa Brent jest wyceniana na nieco ponad 35 dolary za baryłkę. W ciągu ostatniego miesiąca jej notowania wzrosły o ponad 40 proc. Na początku roku ropa Brent również kosztowała powyżej 60 dolarów za baryłkę.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: ceny paliw, ceny ropy, gospodarka, wiadomości, paliwa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-05-2020

Xd"tanie tankowanie na orlenie" ??????? OKRADALI , OKRADAJĄ i BĘDĄ OKRADAĆ !!!!!!! Ropa tania , dolar w dół a polityka jak zawsze … Czytaj całość

30-05-2020

asA kiedy nastąpi obniżka - jak cena ropy spadła poniżej 0$ cena benzyny miała spaść na przełomie maj/czerwiec bo w tym okresie miała dotrzeć do Polski

29-05-2020

qwertyto raczej fake news

Rozwiń komentarze (17)