Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Co dalej z elektrownią jądrową w Polsce? "Potrzebujemy czasu na dodatkowe analizy"

47
Podziel się:

W trakcie konferencji prasowej Anna Moskwa usłyszała pytanie na temat przyszłości energetyki jądrowej w Polsce. Minister klimatu i środowiska przyznała, że rząd potrzebuje jeszcze czasu na "dodatkowe analizy przed podjęciem decyzji w sprawie wyboru technologii". Wcześniej w mediach pojawiały się nieoficjalne doniesienia, że Polska skłania się ku ofercie Amerykanów.

Co dalej z elektrownią jądrową w Polsce? "Potrzebujemy czasu na dodatkowe analizy"
Elektrownia jądrowa w Polsce. Anna Moskwa przyznaje, że rząd potrzebuje jeszcze czasu na dodatkowe analizy (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

Dziennikarze dopytywali szefową resortu klimatu i środowiska o to, kiedy możemy spodziewać się decyzji o wyborze partnera, który wybuduje w Polsce elektrownię jądrową. W grze są: Amerykanie, Koreańczycy i Francuzi, choć z nieoficjalnych doniesień wynika, że ci pierwsi są faworytami do zgarnięcia kontraktu.

Chcemy decyzję podjąć, ale potrzebujemy czasu na dodatkowe analizy - zaznaczyła w odpowiedzi Anna Moskwa.

Elektrownia jądrowa w Polsce. Decyzja jeszcze w tym roku

Przypomniała, że ponad 18 miesięcy temu zawarto umowę polsko-amerykańską zakładającą współpracę na rzecz przygotowania projektu, dokumentacji, modelu finansowego, a efektem umowy ma być decyzja polskiego rządu, czy amerykańska technologia zostanie wybrana. Po drodze jednak na stole pojawiły się też dwie inne, niezależne oferty: francuskakoreańska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Atom w Polsce mocno spóźniony. "Czas na decyzję. Inaczej powstanie wielka luka wytwórcza"

Amerykanie przedstawili przed miesiącem konkretną ofertę Polsce, a w uroczystości przekazania dokumentów brał udział m.in. ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Firma Westinghouse, która zabiega o kontrakt, dała rządowi polskiemu 30 dni na odpowiedź. Termin ten upłynął 12 października.

- Komunikowaliśmy jakiś czas temu, że umowny termin 30 dni na podjęcie decyzji czy wybieramy technologię amerykańską, jest zobowiązaniem wynikającym z dokumentu, ale to 3 tys. stron dokumentacji. (...) Każdy członek rządu ją otrzymał i ma czas, by się zapoznać. Kierujemy do strony amerykańskiej pytania doprecyzowujące, wyjaśniające - wyjaśniła szefowa MKiŚ.

Jest ważne, by decyzja podjęta została pilnie, ale biorąc pod uwagę ważność tej decyzji, jeszcze chwilę potrzebujemy na wewnętrzne analizy i końcowe podjęcie decyzji - podkreśliła Anna Moskwa.

Minister powiedziała, że wybór technologii, zaplanowany na ten rok, nie spowalnia innych decyzji dot. tego projektu. To ok. 40 proc. całości nakładów.

Amerykanie faworytami w wyścigu?

Z nieoficjalnych doniesień portalu strefainwestorow.pl, rząd wybierze ofertę Westinghouse, które wybuduje elektrownię jądrową w Lubiatowie-Kopalinie (Choczewie). Serwis pisał, że rządzący wybiorą formę "zgniłego kompromisu", gdyż Amerykanie będą mogli wybudować tylko tę jedną siłownię w kraju nad Wisłą.

Wszystko po to, by uspokoić Francuzów, którzy mogliby zablokować inwestycję na szczeblu unijnym, gdyż Polska planuje wybrać oferenta bez przetargu. Gwarancja, że Amerykanie wybudują tylko jedną siłownię, ma uspokoić Paryż, gdyż pojawi się szansa, że firmy znad Loary wybudują kolejne elektrownie w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(47)
Krys
2 lata temu
Idę o zakład, że Polska nigdy nie zbuduje elektrowni atomowej.
Może
2 lata temu
nawet wybudują ale na pewno nie uruchomią. Polska ma duże doświadczenie w budowaniu elektrowni i zaniechaniu ich eksploatacji. Żarnowiec i Ostrołęka przychodzą na myśl. A jak nawet coś uruchomią to jest to kulawe i ciągle psujące się Jaworzno.
WoWa
2 lata temu
Członkowie rządu mają zapoznać się z ofertą. To są dyletanci w kwestii energii atomowej. Pani Moskwa raczy żartować.
😁😁😁😁😁
2 lata temu
Czemu w polsce wolno zbierac grzyby?:bo spowrotem pozniej znowu rosna.tak samo z kopalnia.musi wylazic spowrotem te wolno eksploatowac...
Tal
2 lata temu
Już wbijali kamień węgielny w Ostolece ,bloki nie istnieja ale prezesi sa i ciagna kase jak sie da.Elektrownia gazową w Nowym Czarnowie buduje się 1500Mw gazu niema ciekawe czym to uruchomiła a prezesi będą chory kraj
...
Następna strona