Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Polską elektrownię jądrową wybudują Amerykanie? Nieoficjalnie: rząd podejmie taką decyzję

28
Podziel się:

Rząd w kwestii budowy elektrowni jądrowej w Polsce musi lawirować pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Francją. Najprawdopodobniej już za kilka dni ogłosi wybór oferty z USA, lecz pójdzie na "zgniły kompromis", by nie wzburzyć Paryża. Jednak na przeszkodzie w realizacji inwestycji może stanąć Komisja Europejska – pisze serwis strefainwestorow.pl.

Polską elektrownię jądrową wybudują Amerykanie? Nieoficjalnie: rząd podejmie taką decyzję
Elektrownia jądrowa w Polsce. Według nieoficjalnych doniesień wybudują ją Amerykanie. Na zdjęciu ambasador Mark Brzeiznski i premier Mateusz Morawiecki (PAP, Mateusz Marek)

Serwis "W zielonej strefie" należący do portalu strefainwestorow.pl, przypomina, że według medialnych doniesień amerykańskie Westinghouse dało 30 dni polskiej stronie na odpowiedź na swoją ofertę. Termin ten wygasa 12 października, a zatem już za kilka dni.

Polacy wybiorą Amerykanów...

Z ustaleń dziennikarzy "W zielonej strefie" wynika, że rząd ogłosi swoją decyzję szybciej, aby zatrzeć złe wrażenie wywołane narzuconym powyższym terminem. Jednak – zdaniem portalu – naciski strony amerykańskiej widać wyraźnie w fakcie, że do rządu powrócił Piotr Naimski, choć ledwie kilka miesięcy temu usłyszał, że musi odejść, bo "wszystko blokuje".

Zresztą amerykański oferent mógł oprzeć swoją ofertę na podstawie umowy międzyrządowej, a takiego luksusu nie miały firmy z innych państw chcące wybudować elektrownie. Również raport środowiskowy został przeprowadzony na podstawie technologii należącej do amerykańskiego koncernu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Atom w Polsce mocno spóźniony. "Czas na decyzję. Inaczej powstanie wielka luka wytwórcza"

Z ustaleń dziennikarzy "W zielonej strefie" wynika, że dlatego tego rząd wybierze ofertę Westinghouse, które wybuduje elektrownię jądrową w Lubiatowie-Kopalinie (Choczewie). Jednak zdecyduje się na wybór "zgniłego kompromisu", jak nazywa to portal. Dlaczego? Ponieważ Amerykanie będą mogli wybudować tylko tę jedną siłownię w kraju nad Wisłą.

... ale postarają się udobruchać Francuzów

Jednak takie postawienie sprawy może nie spodobać się Francuzom również mającym ochotę wybudować elektrownię jądrową w Polsce. Dlatego właśnie gwarancja, że Amerykanie wybudują tylko jedną siłownię, ma ich uspokoić i zniechęcić do blokowania na szczeblu unijnym bezprzetargowego procesu inwestycji.

Szczególnie że Francuzi dysponują mocnymi argumentami (m.in. wspomniana wcześniej umowa międzyrządowa czy raport środowiskowy), a do tego prawdopodobnie mogliby liczyć na wsparcie rządu Niemiec, nieprzychylnie nastawionego do atomu.

Jak pisze "W zielonej strefie", Polska nie spełnia żadnej z przesłanek, która umożliwia tryb bezprzetargowy w przypadku inwestycji tej skali. A są nimi:

  • sytuacja, w której tylko jeden dostawca technologii chce ją zaoferować stronie rządowej;
  • sytuacja, w której tylko jeden dostawca posiada niezbędną technologię;
  • sytuacja, w której inwestycja jest kontynuacją już wybranej technologii.

Serwis wysłał w tej sprawie pytania do spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, lecz do momentu publikacji nie odpowiedziała ona na prośbę o zabranie stanowiska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Lyman
2 miesiące temu
Pierwszą elektrownię zaczną budować USA zaś drugą Francuzi. Koreańczycy wspomogą tylko konwencjonalnie. Pozdrawiam polską społeczność!
pytanie
2 miesiące temu
Elektrownie wybudują amerykanie, chleb wypieką Słowacy, drogi zbudują Chińczycy, samochody wyprodukują Niemcy, pomidory sprzedadzą Hiszpanie, węgiel dostarczą Czesi...a co Polacy będą robić? Przyjmować gości zza wschodniej granicy!
oooo
2 miesiące temu
dali im miesiac na odpowiedz he he patrioci wstali z kolan walneli sie w leb o oltarz i padli na ryj.Najlepsi sa koreanczycy i ich technologia i jako jedyni na swiecie buduja na czas i w zalozonych kosztach a we francji co druga elektrownia ma awarie.Taka ta niepodleglosc.
Zciemnia
2 miesiące temu
Szurik o " partnerstwie " z USA bredzi..Tak jak Unia o europejskim " sojuszniku " bredzi..::
Zciemnia
2 miesiące temu
rzad polski podejmie decyzje hehehe
...
Następna strona