Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Co zrobić z zaległym urlopem? Zostały ostatnie dni na decyzję

10
Podziel się:

Płatny urlop wypoczynkowy zagwarantowany jest w przepisach Kodeksu Pracy. Co jednak w sytuacji, gdy nie wykorzystaliśmy dostępnych dni z poprzedniego roku? Podpowiadamy.

Co zrobić z zaległym urlopem? Zostały ostatnie dni na decyzję
O liczbie dni decyduje staż pracy - 20 dni wolnych otrzymują osoby, których staż pracy jest krótszy niż 10 lat (Adobe Stock)
bEDcYyrp

Prawo do urlopu jest niezbywalne i nie można się go zrzec. Jednak zegar tyka. Pula dni za rok 2020 powinna zostać wykorzystana najpóźniej do 30 września 2021 r. Za ewentualne uchybienie obowiązkowi skorzystania z tego urlopu konsekwencje może ponieść nasz pracodawca.

Przypomnijmy, że już wcześniej w związku z pandemią koronawirusa w życie weszły nowe przepisy. Ustawa wprowadziła przepisy mówiące o tym, że pracodawca może udzielić pracownikowi zaległego urlopu bez jego zgody i bez względu na plan urlopów.

bEDcYyrr

"W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać" - czytamy.

Zobacz także: Wakacje we wrześniu. Ostatni moment na dobre oferty

Pracownicy mogą liczyć na 20-26 dni urlopu w ciągu roku. O liczbie dni decyduje staż pracy - 20 dni wolnych otrzymują osoby, których staż pracy jest krótszy niż 10 lat.

bEDcYyrx
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDcYyrS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
wojtek
2 tyg. temu
Lato to u mnie w firmie gorący okres, więc biorę urlop pod koniec września i lecę enterem do Egiptu. Rok szkolny się zaczął, więc mniejszy ruch, a ceny też całkiem przyzwoite.
Pracownik
3 tyg. temu
Trzeba pracować w dobrych państwowych firmach, a nie u prywaciarzy, bo mi za zaległy urlop za ub.rok który sędziłem na L4, bez siedmiu dni, wypłacono prawie równowartość pensji, bo zrezygnowałem z niego, wolałem kasę.
Hehe
3 tyg. temu
Haha no i? Matko kto rekrutuje takich pismaków?jakie trzeba spełnić warunki formalne, żeby pisać takie durne artykuły? Bo mam wra żnie że gimnazjalista lepiej by to napisał....wstyd wstyd
bEDcYyrT
hmm
3 tyg. temu
kolejny artykuł, który nic nie informuje. Np. o tym, co w sytuacji, gdy urlop jednak nie zostanie wykorzystany - przepada?
NIE MOCHERY
3 tyg. temu
Pyatnie gdzie mozna dowiedzieć się o przepisy pracy dotyczace urlopu? Pracuje w firmie gdzie sa 2 zmiany , co świeta pracodawca , zmusza pracownika ze zmiany popołudniowej do brania urlopu bo ośrode bedzie popoludniu zamkniety. Czy to jest zgodnie z prawem i czy jest cos takiego jak wyższa końiecznosc w kodesie pracy?