Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Condor Airlines dostanie miliony. 550 mln euro od państwa

Niedoszłe "drugie płuco" PLL LOT otrzyma ponad równowartość prawie 2,5 mld zł pomocy od państwa. Condor Airlines może liczyć na pożyczkę od rządu Niemiec oraz władz kraju związkowego Hesja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Condor Airlines otrzyma od rządu Niemiec i władz kraju związkowego Hesja aż 550 mln euro wsparcia (Fot: PAP/EPA/RONALD WITTEK)

O pomocy dla Condora informuje Polska Agencja Prasowa. Linia, która miała - zdaniem wicepremiera Jacka Sasina - stanowić drugie płuco Polskich Linii Lotniczych LOT, może liczyć na pokaźną pomoc od państwa. Niemieckiego, nie od Polski.

Pomoc będzie podzielona na dwie części. Pierwsza to 294 mln euro, które mają być przeznaczone na refinansowanie kredytu. Ten został zaciągnięty pod koniec 2019 roku, gdy upadło biuro podróży Thomas Cook - dotychczasowy właściciel Condora.

W trudnej sytuacji konieczny był kredyt, który teraz rząd Niemiec pomoże spłacać.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Druga część pomocy to już wsparcie czysto "koronawirusowe". 256 mln euro trafi do przewoźnika w ramach rządowego pakietu pomocowego. Cel? Przede wszystkim utrzymanie płynności w tak trudnych dla całej turystyki czasach.

Co istotne, po pomoc Condor Airlines zwrócił się dopiero, gdy upadła koncepcja przejęcia linii przez Polską Grupę Lotniczą. Właściciel m.in. PLL LOT poinformował o odstąpieniu od transakcji w połowie kwietnia. A konkretniej w Poniedziałek Wielkanocny.

Rafał Milczarski, prezes LOT, nie chce komentować kwot, które padają w kontekście transakcji
Zakup Condor Airlines. "Złotówka z pieniędzy LOT nie zostanie przeznaczona na tę transakcję"

Wcześniej jednak polskie władze nie kryły dumy z tak odważnego zakupu. - Przytrafiła się nam niezwykła okazja "na półce w supermarkecie", związana z bankructwem firmy Thomas Cook, ale nie kupiliśmy bankruta. Linie lotnicze to zdrowy biznes, a Condor to poważna linia - mówił wówczas minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Historia pokazała jednak, że promocja nie była przypadkowa. Kilka tygodni później okazało się bowiem, że sytuacja finansowa Condora nie jest tak idealna. Do tego stopnia, że PGL odstąpiła od zakupu.

Polska Grupa Lotnicza przejęła niemiecką linię lotniczą Condor Airlines
Sasin o przejęciu Condora. "LOT zyskał drugie płuco"

Paradoksalnie dla Condora może się to zakończyć szczęśliwie. Gdyby bowiem do transakcji doszło, to na pewno linia nie mogłaby liczyć na tak dużą pomoc od polskiego rządu. W przeliczeniu bowiem jest to wsparcie na poziomie 2,5 mld złotych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-04-2020

olono to ja się pytam jakim prawem. A polskie stocznie nie mogły dostać ???

27-04-2020

xxxxcha cha jakie piękne odwrócenie kota ogonem prawda?dlatego LOT go nie kupił bo rząd niemiec nie wywiazał się z umowy

27-04-2020

kilerGdy nasz Rząd chciał pomagać LOT-owi - to Niemcy wraz z UNIą zabroniły, nie wolno było a teraz co jest grane i gdzie jest Unia by … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (83)