MFW Bałtyk 2 oraz MFW Bałtyk 3 to projekty morskich farm wiatrowych o planowanej mocy maksymalnej wynoszącej 720 MW każdy realizowane przez Polenergię wspólnie z grupą kapitałową Equinor w formule wspólnego przedsięwzięcia, w którym każdy z partnerów posiada po 50 proc. udziałów.
Są decyzje inwestycyjne dla morskich farm wiatrowych
Zgodnie z zatwierdzonym biznesplanem zakończenie realizacji i oddanie projektów do użytkowania planowane jest na pierwsze półrocze 2028 r. dla MFW Bałtyk 2 oraz na drugie półrocze 2028 r. dla MFW Bałtyk 3. Pierwsza generacja energii z obu projektów planowana jest w 2027 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Świat należy do tych niepokornych, którzy mają odwagę skakać w nieznane, a po drodze budować skrzydła. Jestem przepełniona wdzięcznością, że spełnia się marzenie mojego taty, moje i wielu wspaniałych ludzi, którzy mają odwagę mieć marzenia. Polska może być i będzie, dzięki realizowanym przez Polenergię i Equinor projektom, zasilana czystą energią wytwarzaną w zgodzie z naturą, z poszanowaniem zasobów naszej planety i w służbie kolejnym pokoleniom - przekonuje Dominika Kulczyk, przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergii S.A.
Projekt realizowany będzie w formule finansowania projektowego (project finance) udzielonego przez konsorcjum polskich i zagranicznych instytucji finansowych. Spłata finansowania project finance oparta będzie na przyszłych przepływach pieniężnych generowanych przez projekty MFW Bałtyk 2 oraz MFW Bałtyk 3.
"Zarząd emitenta przewiduje, że wkład własny emitenta do projektów zostanie sfinansowany ze środków pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach pożyczki udzielonej Emitentowi przez Bank Gospodarstwa Krajowego S.A., (...), zielonych obligacji wyemitowanych przez Emitenta w ramach programu (...), środków własnych Emitenta oraz rozliczeń dotyczących energii wytworzonej i wprowadzonej do sieci w okresie rozruchu technologicznego (przed okresem kredytowania inwestycji) przed osiągnięciem fazy operacyjnej" - napisano w komunikacie.
100 wielkich wiatraków na Bałtyku
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w historii. Przewiduje instalację na morzu 100 turbin wiatrowych i 2 morskich stacji elektroenergetycznych, ułożenie kabli eksportowych i wewnętrznych oraz instalacji 2 stacji lądowych wraz z infrastrukturą.
Farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to projekt o wartości ponad 20 mld zł, który docelowo z zielonej energii ma zaopatrywać w prąd ok. 4 mln gospodarstw domowych. To nie tylko największy projekt tego rodzaju w Polsce, ale także kluczowy krok w stronę zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym.
Do realizacji projektów Bałtyk 2 i 3 Equinor i Polenergia zakontraktowały kilkunastu głównych wykonawców, w tym doświadczone polskie firmy Tele-Fonika Kable i Enprom. W budowę zostały zaangażowane także inne krajowe przedsiębiorstwa, co pozwala budować lokalny wkład i wspierać konkurencyjność polskiego przemysłu.
Okres eksploatacji farm Bałtyk 2 i Bałtyk 3 jest przewidziany na 30 lat. Oba projekty mają zapewnione 25-letnie kontrakty różnicowe (CfD).