Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Mirończuk
|

Dla tych, co nie chcą tracić oszczędności. I szukają wsparcia profesjonalistów

4
Podziel się:

Nie ma ryzyka, nie ma zysku – każda inwestycja to mniejsza lub większa możliwość poniesienia straty. Ryzyko da się w dużej mierze ocenić, w pewnym też stopniu ograniczyć. W webinarium Money.pl i mBanku rozwiewamy wątpliwości i dajemy praktyczne wskazówki na temat tego, jak sobie radzić z ryzykiem w spokojnych i niespokojnych czasach

Dla tych, co nie chcą tracić oszczędności. I szukają wsparcia profesjonalistów
Istotnym elementem rynku jest jego zmienność. Niezależnie od przygotowania inwestora i ostrożności w doborze inwestycji zdarzają się sytuacje, o których „nie śni się w najczarniejszych snach”. (Adobe Stock)

Artykuł powstał we współpracy z mBankiem.

Kiedy inwestujesz – zawsze ryzykujesz. Nie ma inwestycji w stu procentach pewnej, która nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia dla zainwestowanego kapitału. To zagrożenie może być większe lub mniejsze, w zależności od rodzaju inwestycji, może być też możliwe do ograniczenia lub takie, na które nie masz żadnego wpływu.

Niektóre rodzaje ryzyka są od nas zupełnie niezależne, na niektóre mamy wpływ – i to całkiem spory. Jak je rozróżnić, by nie tracić czasu na niepotrzebne zmagania?

Dywersyfikacja. Słowo klucz

Rzeczą dość oczywistą jest, że ryzyko jest różne dla różnych aktywów. Inaczej będzie w przypadku obracania największymi akcjami notowanymi w USA, inaczej na rynku New Connect, a jeszcze inaczej w przypadku instrumentów pochodnych. Jak to uporządkować, by mądrze decydować o wyborze konkretnych papierów wartościowych?

Istotnym elementem rynku jest jego zmienność. Niezależnie od przygotowania inwestora i ostrożności w doborze inwestycji zdarzają się sytuacje, o których „nie śni się w najczarniejszych snach”. Historia nie szczędzi takich przykładów, ostatni to z pewnością załamanie spowodowane COVID-19 i jego konsekwencje. Jak sobie radzić w takim czasie, jak podejmować decyzje lub – może nie podejmować wtedy żadnych działań?

Każdy inwestor to inny portfel – akcje, obligacje, waluty, inwestycje alternatywne. Dywersyfikacja to jeden z podstawowych sposobów ograniczania ryzyka. Jak dobierać aktywa, by – w miarę możliwości – ograniczać ryzyko straty?

Wreszcie – co jest kluczem do zmniejszenia ryzyka? Czy jest jakaś „złota recepta” na tę „dolegliwość”? Warren Buffett, na którego przykład lubią się powoływać nie tylko początkujący inwestorzy, mówił: „Ryzykujesz wtedy, gdy po prostu nie wiesz, co robisz”.

Czy to zatem informacja, edukacja czy – szerzej – wiedza jest w tym wszystkim najistotniejsza? I czy warto opierać się na obiegowych poglądach, „złotych zasadach”, które – rzekomo – rządzą rynkiem?

Podobno nie łapie się spadających noży, ale przecież tylu już na nich zarobiło, mimo ryzyka….

Zestaw praktycznych porad

Rozważania dotyczące ryzyka, jego rodzajów, strategii jego ograniczenia i, przede wszystkim, praktyczne rady dotyczące tego, jak sobie z nim radzić – to wszystko w webinarium organizowanym przez Money.pl we współpracy z mBankiem.

To będzie kolejne już webinarium z cyklu „Mądre inwestowanie, nie tylko dla milionerów”, w którym przybliżamy praktyczną stronę inwestowania dla tych, którzy dopiero zaczynają, ale i dla tych, którzy już coś o rynku wiedzą.

Swoim doświadczeniem i wiedzą podzieli się Bartosz Pawłowski, CFA, Chief Investment Officer Bankowości Prywatnej mBanku.

Wcześniej pracował prawie 10 lat w Londynie m.in. jako Główny Strateg Rynków Wschodzących w BNP Paribas oraz jako zarządzający w funduszu hedgingowym typu global macro Finisterre Capital. Karierę zaczynał jako ekonomista w ING Banku Śląskim. Ukończył Szkołę Główną Handlową oraz posiada tytuł CFA.

Bartosz jest też Wiceprezesem CFA Society Poland, a w ramach współpracy z CFA Society Poland wdrożył w Bankowości Prywatnej mBanku Dekalog Praw Inwestora.

Zapraszamy do zapisywania się na to wydarzenie - wystarczy kliknąć w ten link.

Artykuł powstał we współpracy z mBankiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
oszczędzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
agresssor
4 lata temu
Wszelkie giełdy ,fundusze itd. sa tylko po zeby szybko rosły portfele najbogatszej garstki ludzi na świecie . Drobni ciułacze, marzyciele i naiwniacy sa potrzebni do zasilania tej rzeki gotówki która płynie do ich skarbców .
RyszardB
4 lata temu
Mbank jest niepewny razem ze swoimi doradcami . Z taką ofertą można się tylko bać numeru Czarneckiego z Getback . i innymi numerami w których wyparowały miliardy złotych .
ja
4 lata temu
Na naszej giełdzie spółki często są po prostu słabe. Patrząc na ostatnie 10 lat w porównaniu z USA to drepczemy w miejscu. Nic dziwnego jak ciągle majstrują przy OFE albo podatkach. Zawierucha z konstytucją. PO miesza w Brukseli itp. Gdy jest hossa łatwo zarobić. Gdy jest bessa dobrze mieć system, dzięki któremu przynajmniej nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwestsowania na giełdzie? System z tej ksią.ż ki uchronił przed ostatnimi spadkami.
Grosz
4 lata temu
Gdyby teorie wszelkiej maści doradców finansowych sprawdzały się, to nie musieliby pracować. Byliby w stanie pomnożyć w krótkim czasie swój majątek w wieść wygodne życie w ciepłych krajach.