Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Dodatek węglowy podzielił Polaków. W piątek ostateczne głosowanie w Sejmie

20
Podziel się:

Przeciwników dodatku węglowego jest niemal tyle samo co jego zwolenników – to wniosek, wynikający z najnowszego sondażu dla "Rzeczpospolitej". Dostępność węgla dla obywateli przed sezonem grzewczym to jeden z najważniejszych obecnie tematów w debacie publicznej. Nie dziwi więc partyjna linia podziału.

Dodatek węglowy podzielił Polaków. W piątek ostateczne głosowanie w Sejmie
Sejm w piątek zagłosuje nad poprawioną przez Senat ustawą o dodatku węglowym (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytał Polaków o to, jak oceniają pomysł dodatku węglowego w pierwotnym kształcie. Z sondażu wynika, że "zdecydowanie dobrze" pomysł ocenia 21,5 proc. ankietowanych, a kolejne 26,8 proc. - "raczej dobrze". Odpowiedzi "za" oddano 48,3 proc.

Dla porównania, "zdecydowanie źle" ocenia go 29,5 proc. wyborców, a "raczej źle" 16 proc. ankietowanych, co daje łącznie 46 proc. odpowiedzi przeciw. Opinii w sprawie nie ma tylko 5,7 proc. ankietowanych.

"Gdy spojrzymy na wyniki badań w elektoratach poszczególnych partii, to jasne się staje, skąd tak głęboki podział na tle tego pomysłu" - pisze "Rz". I wyjaśnia, że przebiega niemal dokładnie po liniach partyjnych.

I tak dobrą opinię o dodatku ma 80 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy z 2019 roku i tylko 22 proc. głosujących wtedy na Koalicję Obywatelską. Przeciwników dodatku wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej jest 73 proc. - pisze dziennik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dodatek węglowy to "zwyczajna ściema"? Ostre słowa posła PSL

Dodatek węglowy. W piątek głosowanie w Sejmie

Senat wprowadził poprawki do projektu ustawy wprowadzającej dodatek węglowy, które mają poszerzyć krąg odbiorców nowego świadczenia. To poprawka usuwającą z treści ustawy zapis definiujący paliwa stałe jako "węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego".

W piątek 5 sierpnia będzie nad nimi głosować Sejm. "Wszystko wskazuje na to, że PiS poprawki Senatu odrzuci, bo politycy gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego zapowiadają tymczasem kolejne programy wsparcia na zimę. W tym tygodniu temat sygnalizował już sam szef rządu" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Słabo@wierząc...
2 lata temu
Pani minister jest dobrym fachowcem. Robi co może. Ale ta "Moskwa" 🙈
widz
2 lata temu
A może by tak "dać" wykształconemu i doświadczonemu ekonomiście "zarządzanie ekonomią" to nikt nie musiałby "dostawać jałmużny", tylko otrzymywał by pieniądze stabilne za pracę, a na "tworzenie socjalu" brać wzór z innych krajów, gdzie systemy wsparcia są stabilne - kryteria też są stabilne i nie zależy od tego czy jeden poseł, czy dwa zagłosują "tak czy inaczej".
nnn
2 lata temu
Trzeba wszystkim dać po 10.000 zł i po kryzysie. Taka pisowska ekonomia.
Daj nie odmaw...
2 lata temu
Biednym trzeba dawać tak dużo i długo aż przegonią bogatych.
Wielkopolanka
2 lata temu
500+ powinno być dopiero na 2 dziecko. Tak jak było od początku albo w ogóle. Mamy 14 dodatków na dzieci. Becikowe, Kosiniakowe, zasiłek macierzyński, zasiłek rodzinny, kapitał opiekuńczy, darmowe podręczniki, 500+, 300+, odliczenie od podatku na dzieci, dodatek dla rodziców samotnie wychowujących dzieci, bon turystyczny, żłobkowe, dodatek do opiekunki, dodatek dla wychowujących niepełnosprawne dziecko.