Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

"Proboszcz plus". PiS znalazł sposób na dodatkowe dofinansowanie Kościoła

52
Podziel się:

Obiekty sakralne mają otrzymać większość pieniędzy w konkursie dla gmin na odnowę zabytków. "Dziennik Gazeta Prawna" podkreśla, że w ten sposób "dubluje się zadania istniejącego od lat 50. Funduszu Kościelnego". Nazywa ten program "Proboszcz plus".

"Proboszcz plus". PiS znalazł sposób na dodatkowe dofinansowanie Kościoła
Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP we Włocławku otrzyma środki na rozbudowę instalacji elektrycznej (East News, Andrzej Iwanczuk, REPORTER, Piotr Lampkowski, SE)

Zgodnie z założeniem samorządy mają otrzymać wsparcie w remoncie czy odbudowie zabytków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (RPOZ). W sumie złożono 11 tys. wniosków na łączną kwotę 14 mld zł. Natomiast łącznie przyznano 2,5 mld zł dotacji na realizację zadań z 4807 wniosków.

Choć zabytki mają różnych właścicieli - od osób prywatnych, przez władze lokalne, po władze państwowe lub kościelne - już na pierwszy rzut oka widać, że głównym beneficjentem ostatniego naboru w rządowym programie jest właśnie Kościół - czytamy w "DGP".

Miliony dla kościołów

Gazeta podaje przykłady zwycięskich wniosków. Są to m.in.: remont dachu kościoła pw. św. Mikołaja w Niedźwiedzicy (1 mln zł), przebudowa i rozbudowa instalacji elektrycznej wraz z przeprowadzeniem prac przez konserwatora zabytków w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku (3,5 mln zł).

"DGP" podkreśla jednocześnie, że często jedynymi zabytkami w gminach są właśnie obiekty sakralne. Jednakże przyznanie wielu dodatkowych milionów dla kościołów budzi wątpliwości, gdyż po to utworzono Fundusz Kościelny. Jednym z jego zadań jest "konserwacja i remonty obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej".

Jednak budżet Funduszu Kościelnego jest dużo niższy - w tym roku wynosi 11 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania dla jednego podmiotu to 200 tys. zł.

Jeden z samorządowców powiedział anonimowo "DGP", że "rozdział pieniędzy poza budżetem państwa z emisji obligacji BGK, czyli zadłużenia, odbył się według klucza partyjno-kościelnego. Na przykład moje miasto na 10 wniosków złożonych na miejskie zabytki, otrzymało zero dofinansowań".

Kancelaria premiera odpowiada, że "to wnioskodawcy decydowali o tym, jakie zabytki chcą objąć pomocą RPOZ".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(52)
Noma
4 miesiące temu
A wiele zabytków, również świeckich jak kamieniczki w miastach, dwory, pałace, zabytkowe willę, ale i wiejska zabudowa, często drewniana niszczeje od lat. Brak dofinansowań. Brak lepszej ochrony Zabytków przed dewastacją (często można zabytkowe elementy zakonserwować, uszczelnić, pomalować stosując się do starej sztuki a nie wymieniać na nowe, i to niepasujące co jest plagą od lat. Brakuje skutecznych przepisów ochrony krajobrazu i lokalnej przestrzeni tak by nie budować rażących inwestycji np. z ciemno szarymi, o zgrozo błyszczącymi blachodachówkamu, które absolutnie nie pasują np. do Warmii i Mazur, Kujaw, Pomorza, łodzkiego czy Dolnego Śląska. Brak szacunku i bezguście.
Nikt
12 miesięcy temu
Złodziejstwo pis i klechów przekracza wszelkie granice ,dlatego zeby nie beknąć pis nie pozwoli sobie na przegranie wyborow-albo wprowadza stan wojenny albo sfałszują wybory .mają swoich komisarzy wyborczych.maja państwowa komisję wyborczą telewizję państwowa kasę na wybory
acer
12 miesięcy temu
Plus dodać Plus , równa się MINUS ! Dla Nas , Szanowni Parafianie !!!
Fhp95efii
12 miesięcy temu
Love and hate? Gwiezdne wrota są pełne wrota! Gate and the key card?
Proboszcz Cen...
12 miesięcy temu
Proboszcz Cenobite 666?
...
Następna strona