Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|

Doradca premiera przez przypadek ujawnił smutną prawdę o pensjach Polaków

268
Podziel się:

Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz, broniąc założeń Polskiego Ładu, ujawnił przez przypadek smutną prawdę na temat pensji Polaków. Podając liczbę osób, która zyska na programie PiS, poinformował, że płacę minimalną, bądź mniejszą otrzymuje w naszym kraju aż 3,8 mln rodaków zatrudnionych na etat. To inne dane niż podaje GUS. Duże zaskoczenie jest także z tzw. "średnią krajową".

Doradca premiera przez przypadek ujawnił smutną prawdę o pensjach Polaków
Doradca premiera ujawnił, jaki procent osób otrzymuje obecnie płacę minimalną. (Flickr, Kancelaria Premiera)

Norbert Maliszewski, niegdyś niezależny ekspert od marketingu politycznego, a obecnie szef Rządowego Centrum Analiz (RCA) na Twitterze bronił założeń Polskiego Ładu. Przekonywał, że dodatkowe od 84 do 168 zł miesięcznie to całkiem spora kwota dla 42 proc. Polaków, których wynagrodzenia oscylują w przedziale 2,1 - 4,4 tys. zł.

Wyliczenia, jakie podał Maliszewski są niezwykle ciekawe, ponieważ zrobiono je na wewnętrzny użytek rządu, który ma bezpośredni dostęp do najświeższych baz danych. Również tych mówiących o zarobkach rodaków.

Płaca minimalna w Polsce dotyczy aż 3,8 mln Polaków?

Z tabelki rządowej dowiadujemy się również, że najnowszą płacę minimalną na poziomie 3,1 tys. zł brutto otrzymuje aż 3,8 mln Polaków zatrudnionych na etat. To 30 proc. wszystkich etatowców. Na rękę po zmianach mają oni dostać 2364 zł. Maliszewski tłumaczył, że przedziały tych pensji pochodzą z PIT-11. Nie podał jednak za jaki okres.

Te dane są jednak dość dziwne, ponieważ znacząco odbiegają od tego, co publikuje GUS. Zdaniem polskiego urzędu statystycznego płacę minimalną w grudniu 2020 r. otrzymywało 1,6 mln osób. Choć wtedy ustawowe minimum wynosiło 2,6 tys. zł brutto, to jednak wzrost o ponad 2 mln osób, jak wynika z wyliczeń szefa RCA, to bardzo dużo.

Odpowiedzi dostarcza Marek Skawiński, szef departamentu makroekonomii w Ministerstwie Finansów. "Wyjaśnienie jest proste: GUS szacuje liczbę osób na płacy minimalnej dla konkretnego miesiąca (np. grudnia 2020). Dane PIT są roczne i obejmują sytuacje, gdy dana osoba pracowała w tej formie przez kilka miesięcy np. z powodu przejścia na emeryturę czy rozpoczęcia działalności gospodarczej" - wyjaśnia.

MF tym samym szacuje średnioroczną liczbę osób na płacy minimalnej na 1,69 mln. - Dane dotyczą 2017 r. - dodaje urzędnik.

Średnia krajowa też z problemami

Ale to nie koniec ciekawostek z rodzimego rynku pracy. Średnia krajowa, czyli średnia płaca w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób w grudniu zeszłego roku na pewno przekroczy 6 tys. zł brutto, tak jak miało to miejsce w listopadzie (najnowsze dane poznamy w ten piątek 21. stycznia i mogą być iście wystrzałowe).

Tymczasem z wyliczeń rządu dowiadujemy się, że to co nazywamy średnią krajową, w rzeczywistości jest jedynie statystyką. Mniej od średniej krajowej zarabia zdaniem Maliszewskiego aż 65 proc. osób pracujących na etatach, czyli aż 8,6 mln Polaków.

Co ciekawe, co dwa lata GUS dokładnie bada rozłożenie płac w naszym kraju. W lutym poda najświeższe odczyty, które będą dotyczyły 2020 r. W ostatniej dostępnej publikacji urząd zajrzał z kolei w płace z 2018 r. I to są najnowsze informacje, jakie możemy uzyskać z urzędu.

Co w nich znajdujemy? Między innymi tzw. dominantę, czyli najczęściej wypłacaną pensję w kraju. Okazuje się, że cztery lata temu była to kwota rzędu 2379,66 zł brutto, czyli ok. 1,7 tys. zł na rękę. Kwota brutto była niecałe 300 zł większa niż obowiązująca w 2018 roku ustawowa płaca minimalna (2080 zł). To też mniej niż połowa ówczesnych przeciętnych zarobków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(268)
Emeryt
2 miesiące temu
Inflacja 10% ale dla emeryta tylko 7%!
Laszlo
4 miesiące temu
Poseł 20 000-, żona posła w KGHM 30 000-, poseł w banku 40 000-, Glapiński 50 000-, Obajtek 100 000-, prezes elektrowni atomowej 120 000-, prezes CPK 150 000-, 500 nauczycieli z pensją 3 000- co statystycznie daje średnią krajową 6 000-. Liczyć nie umiecie ?
równiejszy
4 miesiące temu
Ktoś musi być biedny ,żeby inny mógł być bogaty.
Leo
4 miesiące temu
Uczą tego na statystyce, że poniżej średniej zarabia zawsze więcej osób (te 60-65% więc jest prawdopodobne). Dlatego powinno się podawać nie tylko dominantę (wartość najczęstszą), ale też MEDIANĘ (wartość środkową) - bo to każdy Kowalski chce wiedzieć, gdzie jest ta środkowa wartość wynagrodzenia. Godzina prawdy o PŁ wybije w kwietniu 2023 r. Ale jak zmienia się system podatkowy na 2022 r. w oparciu o dane z 2018 r.... to to już jest żenada...
Proto
4 miesiące temu
Skoro 2/3 Polaków zarabia poniżej średniej to skąd na ulicach tyle nowych luksusowych samochodów, skąd tyle domów po 200m jak się przejeżdża przez miasta i miasteczka? Szara strefa???
...
Następna strona