Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

Duńczycy blokują budowę Baltic Pipe. Moskwa zadowolona

922
Podziel się

Duńczycy cofnęli zgodę na prace przy budowie Baltic Pipe. Decyzja pokrzyżuje polskie plany zwiększenia niezależności energetycznej od Rosji. Rurociąg ten ma umożliwić korzystanie z norweskiego gazu.

Duńczycy blokują budowę Baltic Pipe. Moskwa zadowolona
Duńczycy cofnęli zgodę na budowę Baltic Pipe (Baltic Pipe, twitter.com)
bEqwiNwB

Duńska Komisja ds. Środowiska i Żywności uchyliła pozwolenie wydane przez Urząd Ochrony Środowiska na budowę gazociągu Baltic Pipe - informuje RIA Novosti.

"Dwunastego lipca 2019 roku Duński Urząd Ochrony Środowiska wydał pozwolenie środowiskowe na budowę Baltic Pipe. W dniu 31 maja 2021 r. Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności odmówiła wydania zezwolenia" - czytamy w oświadczeniu operatora firmę Energinet.

Swoją decyzję Duńczycy motywują tym, że nie przeanalizowano dostatecznie wpływu inwestycji na środowisko naturalne. Z tego powodu budowa rurociągu Baltic Pipe musi zostać wstrzymana. Mowa o odcinku lądowym.

bEqwiNwD
Zobacz także: Absurd z luzowaniem obostrzeń. Na mecz pójdziesz, na koncert już nie. Minister tłumaczy

W ubiegłym roku Andrzej Duda ogłosił, że "1 października 2022 roku to termin uruchomienia gazociągu Baltic Pipe". Prezydent dodał też, że ma nadzieję, że ten termin zostanie dotrzymany.

- Projekt Baltic Pipe ma duże znaczenie gospodarcze nie tylko dla Polski, ale całej Europy Środkowej. Jest przykładem jak oba kraje [Polska i Dania - red.] współpracują na rzecz zielonej transformacji sektora energetycznego - mówił z kolei w marcu tego roku wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

bEqwiNwJ

Z końcem kwietnia ruszyło wiercenie tunelu na polskim wybrzeżu. Na początku maja rozpoczęły się natomiast przygotowania do opuszczenia rurociągów na dno morza. Do portu w Rotterdamie zawinęły 3 statki Castorone, Castoro 10 i Castoro Sei włoskiego koncernu Saipem. To na ich pokładach rury mają być spawane i opuszczane na dno.

Rurociąg miał umożliwić Polsce korzystanie z norweskiego gazu, co miało w jeszcze większym stopniu uniezależnić Polaków od gazu rosyjskiego. Gazociąg według planów ma przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Teraz jednak inwestycja, a na pewno jej termin, stanęła pod znakiem zapytania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqwiNxe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(922)
oLLA 22
2 miesiące temu
Niemcy z Rosją szykują kolejną wojnę Europie i nowy podział wpływów.
psycholog
2 miesiące temu
" Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie". Jeszcze raz świat udowadnia, że Polska jest bękartem, z którym nikt się nie liczy i którego każdy i w każdej chwili może kopnąć w du.ę. Skomlenie i ujadanie na budowę Nord Stream 2, skończyło się tak jak można było przewidzieć. Bogate i silne kraje nie pozwolą polskim cymbałom rządowym mieszać się w nie swoje sprawy i stawiają je w kąciku, aby nabrały rozumu.
REJON
2 miesiące temu
Myszy i szczury szczególnie dobrze rozwijają się przy duńskich autostradach. Na parkingach jest ich pełno. Niech zaczną je jeszcze bardziej dokarmiać w imię ochrony przyrody. Zrobienie przekopu o szerokości kilku metrów i zasypanie go po ułożeniu rury ma zniszczyć siedliska nietoperzy? A może Duńczycy zaczną jeszcze dokarmiać karaluchy? Za to w Kopenhadze będą przez 30lat usypywać wyspę dla 35 tysięcy mieszkańców nie zwracając uwagę na zniszczenie środowiska podwodnego ani na emisję tysięcy ton CO2 przez ciężki sprzęt budujący wyspę. Jak mówili w Hamlecie: źle się dzieje w państwie duńskim. Zaczął się jakiś niezdrowy wyścig pomiędzy jedną rurą a drugą
bEqwiNxf
Tim
2 miesiące temu
Polacy juz madrzejsi nigdy nie beda !!! Pozostana zakutymi lbami zyjacy historia przedwojennej II RP !!
Tim
2 miesiące temu
Polska dostala to na co zasluzyla !!! Brawo Denemark !!!!!
...
Następna strona