Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
PRC
|

Efekt COVID-19? Łódź chwali się baby boomem. "Blisko 30 proc. więcej narodzin"

5
Podziel się

Miasto Łódź ujawniło najnowsze statystyki urodzeń i pochwaliło się wzrostem urodzeń. - Przyczyny mogą być różne, jednak wzrost porównując grudzień 2019 do grudnia 2020 jest ewidentny - mówi nam Marcin Masłowski z Urzędu Miasta Łodzi.

Efekt COVID-19? Łódź chwali się baby boomem. "Blisko 30 proc. więcej narodzin"
(Pixabay)
bDJyDmaJ

"Po 9 miesiącach od zamknięcia nas w domach Łódź przeżywa prawdziwe baby boom! Liczba urodzeń w porównaniu do grudnia 2019 roku wzrosła o prawie 30 proc. Ciekawa zależność, prawda?" - czytamy we wpisie na oficjalnym profilu miasta.

Dane pochodzą Urzędu Stanu Cywilnego. Jak przekazał nam rzecznik Urzędu Miasta Łodzi Marcin Masłowski, w grudniu ubiegłego roku w Łodzi na świat przyszło 1026 noworodków, a w grudniu 2020 już 1298.

bDJyDmaL
Zobacz także: Rząd ma plan na odmrażanie? Prof. Horban zdradza, które branże będą pierwsze

To jednak statystyka. Dane mogą budzić wątpliwości, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że w czasie pandemii wiele szpitali zostało przekształconych jednoimienne i gros porodów musiało zostać przeniesione do dużych miast, takich jak właśnie Łódź.

- Każdego roku wiele porodów ciężarnych spoza Łodzi odbywa się w szpitalach miasta, szczególnie przoduje tu Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki - opowiada nam Masłowski.

bDJyDmaR

Jak zaznacza, efekt jest jednak widoczny. Na szczegółowe dane dotyczące tego, jaki procent to faktyczni Łodzianie, a jaki "przyjezdni", musimy zaczekać.

- Czy powodem wzrostu w statystykach była mniejsza dostępność w szpitalach mniejszych miast i, co za tym idzie, większe obłożenie porodów w samej Łodzi, czy może to jednak efekt lockdownu, na tę chwilę trudno rozstrzygnąć - przyznaje Masłowski i dodaje, że z jego punktu widzenia istotny jest tu jednak przyrost.

Wyjaśnijmy, że jeśli dziecko urodzi się w szpitalu na terenie Łodzi, w USC będzie widniało jako Łodzianin, bez względu na to, skąd pochodzą rodzice. To może z kolei nieco zafałszowywać statystykę.

bDJyDmaS

Ten sam problem pojawia się większej skali. Zarówno przy statystykach narodzin, jak i zgonów - o czym pisaliśmy już money.pl. Pełne dane dot. urodzeń GUS poda dopiero w ostatnich dniach stycznia, stąd musimy się posługiwać szacunkami. Biorąc jednak pod uwagę te wątpliwości, można jednak mówić już o pewnym efekcie COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJyDmbm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Polak
miesiąc temu
PiS już im zaplanował przyszłość ha ha .Pozdrawiam
wniosek
miesiąc temu
Maseczka poniżej pępka nie chroni.
Małami
miesiąc temu
Z czego tu się cieszyć? Ziemia i tak już jest mocno przeludniona. No tak. Każde następne pokolenie musi być liczniejsze, bo gospodarka padnie. Wszak prezesi i inni uprzywilejowani muszą przecież zarabiać krocie, a tu jeszcze im się emeryci w paradę wpychają... Pieniądz rządzi.
bDJyDmbn
Piotr
miesiąc temu
Jak oni to zrobili? Wcześnie wyłączają prąd całemu miastu? ;-)
Breslauer
miesiąc temu
Gazeta Wychodkowa już zaapeluje o uprawianie samogwałtu w przedszkolach, podstawówkach i liceach. Nie martwcie się Łodzianie. Tylko parady równości uratują Was przed przeludnieniem