Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Eksplozja może pogrążyć cały Liban. W kraju szaleje kryzys, mieszkańcom grozi nędza

315
Podziel się

Wybuch w bejruckim porcie jest wyjątkowo dotkliwym ciosem dla Libanu nie tylko z powodu gigantycznej liczby osób, które w nim ucierpiały. W kraju panuje chaos, wywołany potężnym kryzysem ekonomicznym, dodatkowo spotęgowanym przez pandemię. Liban już od miesięcy jest najbardziej zagrożonym bankructwem państwem na świecie.

Bejrucki wybuch zniszczył lub zatruł tony składowanej w porcie pszenicy.
Bejrucki wybuch zniszczył lub zatruł tony składowanej w porcie pszenicy. (PAP/EPA)
bCXFNAUl

Do Bejrutu co rusz pielgrzymują przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego, uzgadniając warunki gigantycznej pożyczki, jakiej potrzebuje Liban. Jej wysokość jest szacowana na 20-25 miliardów dolarów.

Kraj ma powierzchnię nieco większą od województwa opolskiego, mieszka tam ok. 4,5 mln ludzi. Izrael i Syria – to sąsiedzi Libanu, niewielkiego kraju na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Krótka granica z Izraelem, bardzo długa z Syrią. Ale tylko granica z Syrią jest otwarta, co dla Libanu okazało się zresztą poważnym problemem. Wojna w Syrii poważnie osłabiła również i ten kraj.

Liban przyjął potężną falę uchodźców. Od 2011 roku, gdy zaczęła się wojna w Syrii, do tego kraju trafiło ok. 1,5 miliona uciekinierów. Obecnie uchodźcy stanowią aż jedną trzecią całej populacji Libanu - to najwyższy wskaźnik na całym świecie.

bCXFNAUn

Jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa połowa wszystkich syryjskich rodzin w Libanie żyła za mniej niż 2,9 dolara na osobę dziennie, a 58 proc. dzieci w wieku szkolnym nie chodziło do szkoły.

Jeszcze zanim pandemia COVID-19 zamknęła biznes w całym kraju, gospodarka Libanu była w poważnych tarapatach. Według Banku Światowego pod koniec 2019 roku 45 procent Libańczyków żyło w biedzie. Szacuje się, że wkrótce będzie to ponad 75 procent. W rezultacie setki tysięcy Libańczyków zmagają się z głodem i bezdomnością na niespotykaną dotąd skalę. W samym Bejrucie - jak szacuje organizacja Save the Children - jest milion głodujących dzieci.

Kryzys także polityczny

Jesienią zeszłego roku zmagający się z potężnymi ekonomicznymi problemami rząd premiera Saada al-Haririego (oskarżany o korupcję i nie cieszący się zaufaniem) zapowiedział wprowadzenie nowych podatków i wzrost już obowiązujących. Libańczycy mieliby na przykład płacić rządowi za używanie komunikatorów internetowych. Rozruchy po ogłoszeniu podatkowych planów rządu objęły cały kraj, al-Hariri podał się do dymisji. Zastąpił go Hasan Diab.

bCXFNAUt

Nie polepszyło to sytuacji Libanu, w czerwcu przez największe miasta przetoczyła się kolejna fala protestów. Manifestanci starli się z wojskiem, niszczyli i plądrowali sklepy. Przyczyna? Galopująca inflacja. Z drugiej strony libańskie władze ograniczyły ilość dolara na rynku. Amerykańska waluta powoli zaczęła wypierać funta libańskiego, którego nieoficjalny kurs jest półtora raza wyższy niż oficjalne przeliczniki. Libańczycy zaczęli dosłownie wpadać w nędzę, do kraju zaczęła spływać pomoc humanitarna.

"Okno na świat" w gruzach

W wyniku eksplozji został zniszczony port w Bejrucie. Składowana w nim pszenica nie nadaje się do spożycia – została skażona. Kraj będzie więc musiał ją przez jakiś czas importować. Bejruckie silosy w porcie mają pojemność 120 tysięcy ton, ale nie wiadomo w jakim stopniu były wypełnione.

bCXFNAUu

Port jest w zasadzie największym oknem na świat całego Libanu. Dość powiedzieć, że jego zdolności przeładunkowe były szacowane na 1,3 mln TEU (ekwiwalent 20-stopowego kontenera). Największy polski port (Gdańsk) ma obroty rzędu 1,6 mln TEU. Dookoła portu powstała dzielnica biznesu i rozrywki, w wyniku eksplozji jej znaczna część została po prostu zniszczona. Są tam siedziby banków, wielkich firm, budynki rządowe. Port był przez ostatnie lata rozbudowywany i rewitalizowany, razem z okalającą go dzielnicą. Przez port w Bejrucie trafiało ok. 90 proc. libańskiego importu, był też drogą dla prawie 85 proc. całego krajowego eksportu.

Na szacowanie strat przyjdzie jeszcze czas, obecnie wiadomo, że w Bejrucie zginęło ok. 100 osób, a 4000 zostało rannych, wiele z nich bardzo ciężko. Organizacje humanitarne rozpoczęły już zbiórki pieniędzy na pomoc Libanowi – obejmują one zarówno potrzeby służby zdrowia, jak i żywność dla mieszkańców. Wiadomo, że 4,5-milionowy kraj nie poradzi sobie sam z tak olbrzymią tragedią.

bCXFNAUO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(315)
spo
miesiąc temu
To kraj wielkosci naszego wojewodztwa. Port byl najwazniejszym miejscem w calym kraju, a port wyparowal. Rozumiem ze izrael chetnie udzieli im pozyczki po czym wykupi caly kraj za drobne... I ktos mi tu powie ze wybuch byl wypadkiem....
antypisior
miesiąc temu
CZY BOGATE KRAJE ZATOKI PERSKIEJ POMOGĄ???? JEŚLI NIE TO DLACZEGO??? PRZECIEŻ LIBAN TO KRAJ ARABSKI. CO TO JEST DLA ARABII SAUDYJSKIEJ CZY ZEA WYŁOŻYĆ 20-30 MLD $ DLA SĄSIADA????
SM
miesiąc temu
Dlaczego nikt nie pisze że w Polsce 50% ludzi żyje od pierwszego do pierwszego, grozi im nędza i bankructwo a pasożytniczy rząd pobiera od nich podatki w wysokości 1/3 wynagrodzenia. W Niemczech, Czechach i na Słowacji kwota wolna od podatku to 3 tysiące zł miesięcznie lub więcej a w Polsce trzeba płacić podatek od tej kwoty.
bCXFNAUP
Maniek
miesiąc temu
Saletra sama jest stabilna, nie wybucha. Pytanie inne, kto zmieszał, zsynchronizował i wysadził.
alex
miesiąc temu
A co na to Arabia Saudyjska ? Nie pomoże? Nam po wojnie nikt nie pomagał ,wrecz przeciwnie .bylismy okradani z dwóch stron.
Najnowsze komentarze (315)
Szaraczek
miesiąc temu
Jako jedyny kraj na świecie Polska miała podwyżkę cen żywności i rządzący nic z tym nie zrobili.
Jekrir
miesiąc temu
Ciekawe kto to wywalił w powietrze. SPECJALNiIE
Yonnek
miesiąc temu
Kluczowe jest zdanie : Liban przyjął największą fale uchodźców...
Zeed
miesiąc temu
Ooo jak już tam MFW jedzie to nic dobrego nie wróży.
Osito
miesiąc temu
Kiedyś Szwajcaria Bliskiego Wschodu, przepiękny otwarty, bogaty kraj gdzie wszyscy (arabowie, katolicy ,żydzi) żyli w zgodzie. Ze wspaniałą kuchnią i możliwością spożycia do posiłku lokalnego białego wina. Żal patrzeć, podobne żeczy zaczynają się na Węgrzech, czy Polska będzie następna????
Kola
miesiąc temu
Kiedyś prosperujący kraj dzisiaj bida z nędzą, i to wszystko dzięki muzułmanom którzy wywołali przed laty 10 letnią wojne domowa. FANATYZM równa się nędza.
jasne
miesiąc temu
Sąsiedzi to Izrael i Syria i wszystko jasne...
jasne
miesiąc temu
Sąsiedzi to Izrael i Syria i wszystko jasne...
bCXFNAUH
bcc
miesiąc temu
Jakie znowu "zbiory"? Swoje zbiory ci ludzie trzymają w innych miejscach. Ten elewator służył do tymczasowego przechowywania zboża sprowadzonego statkami z innych krajów. Ale ponieważ kasy na to od jakiegoś czasu nie mają, elewator był wypełniony zaledwie w kilku procentach. Mniej niż 10.
Czesio
miesiąc temu
No I bank swiatowy.rusza z pomocna pozyczka, ktorej kraj nigdy nie splaci.Zostanie przejety przez Kogos..to samo czeka Polske.
Bywały
miesiąc temu
myślę że autor tekstu nadużywa telewizji i radia. W zasadzie to jestem pewny że ćpa na okrągło i pewnie chleje , stąd też majaki i deliry które skutkują takimi tekstami...
Coo
miesiąc temu
Milion głodujących dzieci w państwie które ma populację 4.5 mln xDDD I jak tu wam wierzyć
to oczywiste ...
miesiąc temu
Jacyś bandyci chcą wypchnąć Libańczyków do Europy.
chemik
miesiąc temu
Od kiedy saletra amonowa wybucha od otwartego ognia ??? O tym wie uczeń szkoły podstawowej i rolnicy. Dopiero w połączeniu z innymi składnikami można z jej użyciem zrobić materiał wybuchowy. I na pewno nie o takiej sile rażenia.
...
Następna strona