Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Energetyka jądrowa. Polska podpisała umowę z USA

7
Podziel się:

W poniedziałek Polska podpisała ze Stanami Zjednoczonymi umowę o współpracy na rzecz rozwoju energetyki jądrowej. Poinformowała o tym ambasada USA w Polsce.

Energetyka jądrowa. Polska podpisała umowę z USA
W Polsce może powstać elektrownia atomowa. Przy sporym udziale Stanów Zjednoczonych (Pixabay)

Umowę podpisano po spotkaniu pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego z amerykańskim sekretarzem energii Danem Brouillette. Porozumienie zacznie ona obowiązywać po wymianie not dyplomatycznych.

- Dzisiejsze porozumienie to pod kilkoma względami kamień milowy: nie tylko umacnia relacje polsko-amerykańskie, ale jest dla reszty świata zapowiedzią, że Ameryka dzięki swej zaawansowanej technologii wraca do biznesu nuklearnego - podkreśliła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Co jest w umowie? Pisaliśmy o tym w money.pl w weekend. W ciągu najbliższych 18 miesięcy zarówno Polska, jak i USA mają sporządzić wspólny raport. To on będzie podstawą dla rządu Morawieckiego, która pomoże w ostatecznym wyborze partnera do realizacji budowy elektrowni atomowej.

Zobacz także: Odejście od węgla to droższy prąd? Były minister obala mity

Równolegle czołowe amerykańskie firmy sektora cywilnej energetyki jądrowej mają już prowadzić prace przygotowawcze i projektowe dotyczące budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju. W tym też czasie oba rządy i amerykańskie instytucje finansowe opracują też różne opcje finansowania projektu. Informował o tym Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta.

Już w połowie sierpnia umowa była parafowana przez Piotra Naimskiego i sekretarza stanu USA Michaela Pompeo, który odwiedził wtedy Polskę. Ostateczne złożenie podpisów pod nią ma pozwolić Polsce na swobodny dostęp do doświadczenia sektora rządowego USA i amerykańskich przedsiębiorstw w rozwoju rodzimego programu budowania energetyki jądrowej.

"Stany Zjednoczone są gotowe zapewnić zarówno technologię jak i finansowanie dla wsparcia polskiego sektora energetyki jądrowej" - czytamy w komunikacie amerykańskiej ambasady.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
energetyka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Aleksander
2 lata temu
Dlaczego społeczeństwo dowiaduje się o tym od ambasady amerykańskiej a nie od władz polskich ?
pol
2 lata temu
Znowu tzw rząd popełnił błąd ! po co USA, a nie europa?
obserwatoryst...
2 lata temu
Dlaczego hamerykańska? Zgodnie z procedurami należy ogłosić przetarg na realizację tej jak każdej innej inwestycji.
Były pracowni...
2 lata temu
Brawo Panowie. Do Polyolefins Police dołącza kolejny ważny i potrzebny program inwestycyjny. Ogromny program inwestycyjny na wiele lat. To zmiana cywilizacyjna w naszym Państwie i szansa dla kolejnych generacji. To szansa dla rozwoju i specjalizacji naszego przemysłu i usług. Potrafimy jako Polacy budować skomplikowane technologicznie instalacje. Jako przykłady podam Program 10 + realizowany w Grupie LOTOS za poprzednich rządów i kompleks petrochemiczny Police realizowany obecnie w Grupie AZOTY. W obu tych wielkich programach zakupiono amerykańskie licencje a realizacja oparta jest o najlepsze światowe praktyki. Czy Program rozwoju energetyki jądrowej się uda zależy od tego jakich ludzi zatrudnicie na Szefów tego Programu. Ale o tym doskonale wiecie porównując osiągnięcia Prezesów poszczególnych spółek Skarbu Państwa. Życzę mądrych decyzji i czekam kiedy Elektrownia Jądrowa POMORZE 2 lub 3 x 1000 MW (mam nadzieję że w Żarnowcu a nie w Kopalinie) zacznie być realnie planowana, projektowana i finalnie budowana. Gratulacje dla Pana Ministra Naimskiego, przejdzie Pan do historii.
Marek
2 lata temu
Szczyt głupoty, jedna awaria i cały kraj skazonyy na dziesiątki tysięcy lat, mamy zasoby geotermalne dlaczego z nich nie korzystamy.Rozwijamy fotiwoltaike ale nigdy atom!!