Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
19.10.2020 18:23

Energetyka jądrowa. Polska podpisała umowę z USA

W poniedziałek Polska podpisała ze Stanami Zjednoczonymi umowę o współpracy na rzecz rozwoju energetyki jądrowej. Poinformowała o tym ambasada USA w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
W Polsce może powstać elektrownia atomowa. Przy sporym udziale Stanów Zjednoczonych

Umowę podpisano po spotkaniu pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego z amerykańskim sekretarzem energii Danem Brouillette. Porozumienie zacznie ona obowiązywać po wymianie not dyplomatycznych.

- Dzisiejsze porozumienie to pod kilkoma względami kamień milowy: nie tylko umacnia relacje polsko-amerykańskie, ale jest dla reszty świata zapowiedzią, że Ameryka dzięki swej zaawansowanej technologii wraca do biznesu nuklearnego - podkreśliła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Co jest w umowie? Pisaliśmy o tym w money.pl w weekend. W ciągu najbliższych 18 miesięcy zarówno Polska, jak i USA mają sporządzić wspólny raport. To on będzie podstawą dla rządu Morawieckiego, która pomoże w ostatecznym wyborze partnera do realizacji budowy elektrowni atomowej.

Odejście od węgla to droższy prąd? Były minister obala mity

Równolegle czołowe amerykańskie firmy sektora cywilnej energetyki jądrowej mają już prowadzić prace przygotowawcze i projektowe dotyczące budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju. W tym też czasie oba rządy i amerykańskie instytucje finansowe opracują też różne opcje finansowania projektu. Informował o tym Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta.

Już w połowie sierpnia umowa była parafowana przez Piotra Naimskiego i sekretarza stanu USA Michaela Pompeo, który odwiedził wtedy Polskę. Ostateczne złożenie podpisów pod nią ma pozwolić Polsce na swobodny dostęp do doświadczenia sektora rządowego USA i amerykańskich przedsiębiorstw w rozwoju rodzimego programu budowania energetyki jądrowej.

"Stany Zjednoczone są gotowe zapewnić zarówno technologię jak i finansowanie dla wsparcia polskiego sektora energetyki jądrowej" - czytamy w komunikacie amerykańskiej ambasady.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, energetyka, energetyka jądrowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-10-2020

OlafAle głupota. energetyka atomowa jest droga, niebezpieczna i bez przyszłości - problem składowania odpadów radioaktywnych których nikt nie chce i … Czytaj całość

20-10-2020

MarekSzczyt głupoty, jedna awaria i cały kraj skazonyy na dziesiątki tysięcy lat, mamy zasoby geotermalne dlaczego z nich nie korzystamy.Rozwijamy … Czytaj całość

20-10-2020

Były pracownik EJŻBrawo Panowie. Do Polyolefins Police dołącza kolejny ważny i potrzebny program inwestycyjny. Ogromny program inwestycyjny na wiele lat. To zmiana … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)