Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Europejska płaca minimalna. Pracodawcy nie chcą dyrektywy

486
Podziel się:

Konfederacja Lewiatan nie sprzeciwia się niektórym wytycznym, jakie zaproponowała KE, ale powinny one być przyjęte w formie zalecenia, rekomendacji Rady, a nie dyrektywy - podkreślają pracodawcy.

Europejska płaca minimalna. Pracodawcy nie chcą dyrektywy
Ursula von der Leyen. (Komisja Europejska, Komisja Europejska)

Europejska płaca minimalna, czyli sprawiedliwe wynagradzanie pracowników w UE, które powinno umożliwić godne życie, niezależnie od miejsca zatrudnienia - tak o projekcie Komisji Europejskiej mówiła jej przewodnicząca Ursula von der Leyen.

Projekt dyrektywy UE mającej zapewnić jednolite standardy ustalania płacy minimalnej w unijnych krajach budzi wiele wątpliwości - uważa Konfederacja Lewiatan.

Według pracodawców dopuszcza bowiem daleko idącą ingerencję ustawodawcy unijnego w rozwiązania przyjmowane w poszczególnych krajach oraz ogranicza w tym zakresie autonomię partnerów społecznych.

- Inicjatywa Komisji Europejskiej ignoruje zdecydowany sprzeciw europejskiego środowiska biznesowego, w tym BusinessEurope, której członkiem jest Konferencja Lewiatan, wobec prawnej ingerencji w autonomię partnerów społecznych i swobodę negocjacji umów zbiorowych dotyczących wynagrodzeń - mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Zastrzeżenia pracodawców budzi wykorzystanie do regulowania płacy minimalnej na poziomie UE instrumentu prawnego, jakim jest dyrektywa, wiążąca państwa członkowskie.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur 2021. Świetne wieści dla seniorów

Konfederacja Lewiatan nie sprzeciwia się niektórym wytycznym, jakie zaproponowała KE, ale uważa, że powinny one być przyjęte w formie zalecenia, rekomendacji Rady, a nie dyrektywy.

- Opowiadamy się za przeprowadzeniem dyskusji na temat skutecznych mechanizmów ustalania wysokości płacy minimalnej oraz wzmocnieniem roli partnerów społecznych. Nie godzimy się jednak, aby te sprawy regulować w unijnej dyrektywie - dodaje Robert Lisicki.

Co oznacza dyrektywa dla pracowników w Polsce? Oczywiście kolejny wzrost płacy minimalnej. Nasza gospodarka jednak będzie miała mniej powodów do zadowolenia, ponieważ oznacza to jednocześnie wzrost kosztów pracowniczych, a więc mniej pieniędzy na rozwój firm, które napędzają PKB. Poza tym może to również wiązać się z mniejszą konkurencyjnością polskich przedsiębiorstw wynikającą z niższych płac.

Rozwiązania KE mają jednak, poza ochroną pracowników i walką z ubóstwem w biedniejszych regionach UE, zniwelować dumping w zakresie płac na europejskim rynku pracy. Zwłaszcza zamożne kraje podkreślają, że część krajów osiąga przewagę w różnych branżach na wspólnym rynku właśnie przez wykorzystywanie tańszej siły roboczej. Z drugiej jednak strony, obawiają się jednocześnie, że ustalenie europejskiej płacy minimalnej może doprowadzić do obniżenia poziomu płac w ich państwach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(486)
OPPO
rok temu
A myśleli że jak długo się uda utrzymać prawie równe koszty energii, żywności, i innych podstaw bytu, przy kilkakrotnie mniejszej płacy i ciężej za to pracy? I tak jestem zdziwiony żę tak długo to wytrzymało. Myślałem że to padnie w kilka lat po wejściu RP do UE. I oni się tego bali ustalając okresy przejściowe dla np. polaków na przemieszczanie i pracę. Bali się zalewu. Ucieczki z biedy. A tak, wyjechało tylko kilka milionów polaków a nie wszyscy. Pewno bariera kulturowa powstrzymała po pewnym czasie.
muszyniany
rok temu
lenie, nieuki nieroby zwala sie na glowe. Analfabeta bedzie zarabial tyle co czlowiek po studiach. Lepiej przecierpiec majac mniej pieniedzy niz doprowadzic do ogolnej katastrofy.
zamknacKW
2 lata temu
no tak bo zalecenia nie są zobowiązując, a dyrektywy już tak.
Nie wiem jak ...
2 lata temu
rejonach Polski - ale na Śląsku nikt za 2 000 zł. netto pracować nie będzie - no chyba że emeryt w kiosku z gazetami dorabia sobie do emeryturki.
Pracownik
2 lata temu
Koniec pracy za grosze nabijania kabzy pseudoprzedsiębiorcom. Koniec niewolnictwa , śmieciowych umów i okradania ludzi , państwa
...
Następna strona